חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

רפואה שלמה לצבה

15/07/2014

ב- 11.7.14, בשעה 14:45 לערך, דווח ע"י שניים ממדריכי מרכז לימודי שדה באילת, של החברה להגנת הטבע, יותם וגולי, על צבת ים עם חוט דיג בפיה ליד סלע משה. חן וזיו, פקחי שמורת חוף אלמוג, ואביב מהמצפה התת ימי באילת מצאו את הצבה ומשו אותה מהמים לטיפול ראשוני במצפה התת ימי. תוך מספר שעות הובלה הצבה למרכז הארצי לטיפול בצבי ים במכמורת לניתוח להוצאת הקרס. דווח מהמרכז להצלת צבים במכמורת כי הצבה נותחה ויצאה מכלל סכנה. ב- 6.11.14 היא הוחזרה לים, סביבתה הטבעית. כל הכבוד לכל העוסקים במלאכה!


 

   
   

 צילומים: גולן רידר, יואב בלבן

 

ב- 11.7.2014 קפצו שני מדריכים בשנת שירות של החברה להגנת הטבע, יותם ואייל, להתקרר מהקיץ החם באילת וליהנות מנפלאות ים סוף. להפתעתם הרבה הם זכו לפגוש בצבת ים קרני נדירה וייחודית למפרץ אילת. משהתקרבו בהתרגשות ראו כי בעצם הצבה נמצאת במצוקה והבחינו כי מהפה של הצבה מבצבץ חוט דייג ארוך, הם חששו כי זה אומר שהצבה בלעה קרס דייג ולצערנו החשש התברר כנכון.
 

עזרה ראשונה

מיד הם הזעיקו למקום פקחים של רשות הטבע והגנים ואלו הגיעו בסירה יחד עם אנשי המצפה התת ימי לחלץ את הצבה. יותם ואייל נשארו במים כל זמן ההמתנה ואף עזרו להעלות אותה לסירה. הצבה הובהלה לטיפול ראשוני במצפה התת ימי ומשם הועברה למרכז להצלת צבי ים במכמורת. החשש כי הצבה בלעה קרס דיג התממש והוא היה עמוק מכדי לשלוף אותו בטיפול פשוט ועל כן הצבה עברה ניתוח כירוגי להוצאת הקרס. הניתוח התבצע במרפאת "כל חי" ברחובות. ד"ר צחי אייזנברג, מנהל המרפאה, ניתח עשרות צבי ים פצועים במהלך השנים. בסיוע של הווטרינרית ד"ר יעל גרונדלנד הם הוציאו בהצלחה קרס באורך של שבעה סנטימטרים והצבה הושבה בחזרה אל מרכז ההצלה במכמורת, להתאוששות והחלמה. בינתיים עברו ארבעה חודשים בהם אייל ויותם התגייסו לצבא במסגרת שירותם בגרעין נח"ל של החברה להגנת הטבע.

 

בחזרה לחיים

השבוע התקבלה שיחת טלפון מרגשת ובה גילינו כי בארבעה חודשים שעברו השתקמה הצבה וכי עתידים לשחרר אותה חזרה למפרץ ביום חמישי ה- 6.11.14. כולנו רצינו שאייל ויותם יגיעו לשחרור, שכן הערנות והדיווח שלהם לרשות הטבע והגנים הצילו את חיי הצבה. אך לצערנו הסתפקנו בלשלוח להם תמונות כי הם היו בצבא. ההשבה התבצעה בשעת הצהריים והצבה הובלה לאילת על ידי הצבבולנס של רט"ג. היא הייתה מאוד בלחץ מהסיטואציה ולקח לה זמן להתאקלם. בהתחלה היא ניסתה לצאת שוב מהמים ורק לאחר כחצי שעה צללה וחזרה לביתה הטבעי. כולנו תקווה כי היא תחייה ללא פגע את המשך חייה.

 

לינה וטיולים באזור עם בי"ס שדה אילת >>


עירנות מוגברת

צבי הים הקרניים הם זוחלים ימיים המצויים במפרץ אילת בלבד ואינם מצויים בים התיכון. הם מסוגלים לנדוד אלפי קילומטרים ומוגדרים כמין בסכנת הכחדה. הם נחשבים לאוכלי כל, הניזונים מצמחי ים, דגים, אלמוגים וחסרי חוליות. יש להם בעיות שמירת טבע רבות כגון פגיעות של כלי שיט, היתקלות ברשתות וקרסי דיג, ואף מזיהום אור בחופי ההטלה. הדייג במפרץ אילת מהווה בעיה חמורה מבמקומות אחרים בל הימצאות בעלי חיים הייחודיים באזור. לסיום זכרו להיות עירניים לבעלי החיים כשאתם שוחים ולדווח באם נתקלתם במפגע.

 

בעקבות שיטות דיג הרסניות, נהרגות בכל שנה 100,000 חיות מוגנות: דגים, צבים ודולפינים. לקריאה על הרפורמה להצלת הים התיכון >>