חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

אורי דביר 1931-2011

3/07/2011

החברה להגנת הטבע לדורותיה מרכינה ראש: אורי דביר, מראשוני החברה להגנת הטבע, נפטר במוצאי שבת בביתו בגיל 80. דביר, מייסד הועדה לשבילי ישראל ויושב הראש שלה למעלה מארבעים שנה, הוביל לסימון למעלה מעשרת אלפים קילומטר של שבילי טיולים בכל רחבי הארץ ובתוכם שביל ישראל.

אורי דביר, שהותיר אחריו רעיה וארבעה ילדים, נולד בתל אביב בשנת 1931. דביר היה מראשוני החברה להגנת הטבע ומהדמויות הבולטות והמוכרות בתחום ידיעת הארץ, הטיולים ופיתוח תיירות הפנים. הוא עסק בתחומים אלה במשך עשרות שנים, עוד מימיו כמדריך בתנועת הנוער אז נודע בקרב חניכיו בשם "המדריך המטייל" שסחף אחריו את חניכיו.

דביר היה מראשוני החברה להגנת הטבע וכיהן כיו"ר הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע במשך למעלה מארבעה עשורים, עד לפני פחות משנה.

מבצע סימון השבילים הראשון שלקח על עצמו דביר, עוד לפני מיסוד הועדה, היה סימון שבילי אילת, ארץ בראשית שעד אז כמעט ולא שולבה במסלולי הטיולים המקובלים. מפת סימון השבילים הראשונה שהוציאו דביר ואנשיו במתכונת המוכרת לנו, של 1:50,000, היתה מפה מספר 1, של רמת הגולן.

אורי דביר

ההספד שנשא גרשון פלג, יו"ר הועד המנהל של החברה להגנת הטבע, בהלווייתו של אורי דביר

דברים לזכרו של אורי דביר מאת יוסי לשם, מנהל מנהל המרכז לחקר נדידת ציפורים בלטרון

דביר אחראי עם צוותו לסימונם של כעשרת אלפים קילומטר של דרכי טיול ושבילים מסומנים בכל הארץ, לתכנונו וביצועו של שביל ישראל, השביל הלאומי שאורכו כאלף ק"מ מדן ועד אילת ושימש כעורך הראשי של סידרת מפות הטיולים וסימון השבילים. בשנים האחרונות הושלם הסימון בארץ כולה והושלמה הפקת סדרת מפות הטיולים וסימון השבילים המכסה  את הארץ כולה ומונה 19 מפות. ככל הידוע, ישראל היא המדינה הראשונה בה הושלם מפעל כזה, שהוא מבצע בקנה מידה בין לאומי.

מוטי בן שטרית, מנהל הוועדה לסימון שבילים בחברה להגנת הטבע שהחליף את דביר בתפקיד סיפר: "אורי ראה בפרויקט סימון השבילים מפעל חיים. חשיבות הפרויקט היא בהענקת האפשרות לעם ישראל לטייל בעצמו, ולא רק לאלה ממנו שיודעים לקרוא מפה. חשיבות נוספת היא הנגשת הטיולים לכל אחד בגלל סוגי הטיולים השונים, המתאימים למיטיבי לכת וגם למשפחות וילדים.

"לאורי היה חשוב להעביר את חדוות הטיולים לכולם, והוא עשה את זה בעבודה וגם בתוכניות טלוויזיה ובספרים. אפשר להגיד בביטחון שרוב רעיונותיו הוגשמו. היום כל אחד יודע מהו שביל. זה תפס בדיוק כמו שהאיסור לקטוף פרחי בר תפס".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו היה בין המספידים: "אורי דביר גילם בחייו ובפועלו את אהבת הארץ והמולדת. כמו רבים בארץ, גם אני גדלתי על התיאורים של אורי דביר ברדיו על פינות החן של ארץ ישראל. הוא היה נקודת החן של ישראל".

משמאל: אורי דביר בשעת הדרכה בדרום הארץ.

אורי דביר, סימון שבילים

בין השנים 1950-1972 עבד בקואופרטיב "אגד" והיה ממקימי "אגד תיור", שם כתב תוכניות סיור רבות. דביר ארגן, לימד והדריך את קורס מורי הדרך הראשון מסוגו בישראל במסגרת "אגד", והקים את "המדור לידיעת הארץ".

בשנת 1960 הקים מטעם משרד התיירות את בית הספר לתיירות, לימד בו, ריכז מגמות, ניהל אותו במשך כעשרים שנה והעמיד מאות מדריכים ומורי דרך שהמשיכו את דרכו בהקניית ידיעת ארץ ישראל לתלמידים, נוער כמו גם לתיירות חוץ.

בשנת 1972 הקים את החוג  האקדמי ללימודי ארץ ישראל, ראשון בסוגו באותם ימים, במכללת בית ברל שם שימש כראש החוג עד 1990. גם כאן הקים דור ממשיכים העוסקים בידיעת הארץ.

דביר כתב ספרים ומאמרים רבים בידיעת הארץ, ערך תוכניות ברדיו ובטלוויזיה - "נקודת חן" היא הזכורה ביותר, אך היו גם "לאן נטייל השבוע", "משעולים", "שביל בצד" ועוד - פרסם רשימות רבות על ארצות קרובות ורחוקות וכתב מדריכי טיולים גם לחוץ לארץ.

על פעילותו זו זכה אורי דביר בשנת 1985 בפרס זיו לעיתונאים "שהיטיבו לתאר את החיוב במציאות החיים בישראל", בתעודת הוקרה ולוח על מפעל חיים (1996) ממר עזר וייצמן נשיא המדינה ומידי מר עוזי ברעם שר התיירות בהערכה על פעילות ברוכה ורבת שנים "להכשרת דורות של מורי דרך ומדריכים לידיעת הארץ, לטיפוח האהבה לעם ולארץ ישראל היפה ולאתריה, וליצירת תשתית לתיירות העממית בישראל". כמו כן זכה אורי ב- 1998 בתואר "תיירן היובל" על מפעל חיים בתיירות בשנת היובל למדינת ישראל מידי משה קצב, אז סגן ראש הממשלה ושר התיירות, "על שנות יצירה ותרומה מיוחדת לעידוד ופיתוח התיירות בישראל".

משמאל: מסמנים בהר צין. צילום: אורי דביר

צוות סימון שבילים

בשנת 2008 זכה דביר באות מפעל חיים ייחודי בתחום הסביבה וההגנה על הסביבה שהוענק לו מידי נשיא המדינה שמעון פרס והשר להגנת הסביבה דאז גדעון עזרא. האות הוא מתן הוקרה של המדינה על תרומה משמעותית ובעלת חשיבות לאומית מיום הקמת המדינה ועד היום.

קושה ( משה) פקמן, מנכ"ל החברה להגנת הטבע ספד לדביר: " בית החברה להגנת הטבע מתאבל על לכתו של אורי דביר, שהיה מעמודי התווך של החברה להגנת הטבע. אורי סימן לכולנו את הדרך לידיעת הארץ ולהכרתה ואהבתה דרך הרגליים. מורשתו תישאר לעולמים בדמות סימוני השבילים בכל רחבי הארץ".