חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מפת טיולים וסימון שבילים 16: חולות ורמת הנגב

 מהדורה 2013

הנגב, חלקה הדרומי של ארץ ישראל. השם הוא מקראי והוראתו ארץ יבשה. מן המקרא עולה כי בעת העתיקה השתרע הנגב מבקעת באר שבע ובקעת ערד בצפון עד קדש ברנע ונחל אל עריש בדרום מערב. היום מקובל לראות בנגב את האזורים : בקעת באר שבע ערד, מישורי הנגב המערבי (חולות חלוצה וחבל הבשור), הר הנגב הצפוני, הר הנגב המערבי, אגן פארן, רמת ברק, מישורי הנגב הדרומי, הערבה והרי אילת.
חבל ארץ זה מהווה כשני שליש משטח א"י ועל מנת לכסות אותו במפות 1:50,000 נדרשו כ – 7 גיליונות מפה. ( שמות הכותרות של המפות לא תמיד מבטאות את הגבולות הגיאוגרפים המוכרים). מפת חולות ורמת הנגב (מס' 16), מכסה את השטח מהשוליים המערביים של בקעת באר שבע דרומה לחולות חלוצה, חולות  עגור ושונרא, אזור ניצנה ועזוז.

 

 חלק גדול מהשטח מאופיין במרחב של חולות הנמשך מרפיח במערב ועד אזור רמת חובב במזרח וממשיך דרומה עד קו ניצנה רביבים. בשונה מאזורי מדבר אחרים בארץ באזור זה כמות המשקעים גדולה יחסית לפיכך הדיונות מכוסות בצמחייה מייצבת המונעת את נדידת החולות. האזור כמעט ריק מישובים ואינו מעובד. בתחומיו שמורות טבע ושרידי אתרים ארכיאולוגיים. רובם של המסלולים המוצעים במפה זו מתאימים לרכבי שטח החוצים מרחבים ומובילים אותנו לאתרים בעלי עניין. חלק גדול של המפה מוגדר כשטח אימונים מיוחד של צה"ל.
כדי להקל על המטיילים, מופיעים במפה זו פרטים חשובים, כגון: שמורות טבע, שטחי אש ואימונים של צה"ל.
אכסניות, תחנות דלק ושירותים אחרים; הודגשו נתוני שטח כמו מצוקים ואתרי טבע, עודכנו פרטים וצבעי סימון השבילים. על גב המפה מודפסים טבלות מסלולים (לפי דרגת קושי), תרשימים ומידע מפורט, שנועדו לעזור בתכנון הטיול ובמהלכו – לא רק למיטיבי לכת, אלא אף למשפחות היוצאות לטיול קצר. כך, בעזרת המפה, תוכלו "לגלות" פינות חמד שהיו חבויות עד היום. שעה שאתם מטיילים כאן, חשבו על מראה האזור בעתיד, ועזרו לשומרו יפה ונקי, כשם שהוא עכשיו.
אנא השתמשו במפה ובמידע שבה והקדישו תשומת לב לכל הפרטים. תכנון טיול על כל פרטיו מרבה הנאה ומונע אסון !
לפני צאתכם לדרך, יש להשאיר באחד ממשרדי בתי ספר שדה או משרדי רשות הטבע והגנים שבאזור פרטים על מסלול הטיול ושמות המשתתפים בו.

 

 לרכישת מפות טיולים וסימון שבילים                                עדכונים בשטח וסימון שבילים חדשים

 


למידע נוסף אודות סימון שבילים