חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 

זה סימן שאתה מסמן

11/01/2011

אין ספור מילים כבר נכתבו על השריפה הגדולה בכרמל, שפגעה בבני אדם, בעלי חיים ובצמחייה. אך יש גם את אלה שלא רק כותבים או מדברים, אלה ששיקום הכרמל הוא העבודה שלהם ושעובדים בימים אלה במרץ על מנת לעשות כל שניתן כדי שהכרמל יוכל לחזור להיות ההר הירוק שכולנו כל כך אוהבים לטייל בשביליו ולהתפעל מנופיו.

בכרמל ישנם שבילים מסומנים לאורך עשרות רבות של קילומטרים. רבים מאותם שבילים, בעיקר במורדות המזרחיים של הרכס, ניזוקו ברמות שונות במהלך השריפה.

כפי שבוודאי ניחשתם, הסימונים הצבעוניים, אלה שעוזרים לנו לא ללכת לאיבוד ולטבע ליהנות מאורחים שהולכים במקום המיועד להם ונותנים לו לצמוח בשקט, הם לא שרידים מאובנים של חיות פרה היסטוריות. הסימונים הם פרי עבודתם של אנשי צוות סימון השבילים של החברה להגנת הטבע.

בצילום: נרקיסים פורחים בכרמל השרוף

בשבוע הראשון של השנה האזרחית (2-6 בינואר 2011) עבד צוות סימון השבילים בכרמל, בשטחים שנפגעו מהשריפה הגדולה. יצאנו לסמן איתם מחדש את השבילים, בנופים בגווני שחור, אפור, חום וגם ירוק.

לחצו כאן לצפיה בגלריית תמונות מהכרמל צילומים: יונתן גור

השכם בבוקר יום שלישי התכנסו אנשי הצוות בחוות הכרמל (סמוך לבית אורן), שפשפו את העיניים מקורי השינה, פתחו מפות וחילקו ביניהם את העבודה ליום. צוות סמני השבילים מונה חמישה חברים (בחודשי הקיץ הבוערים מצטרפים כמה "מילואימניקים" כדי לתגבר אותם).

הדיווח שאתם מקבלים כאן הוא מהמסלול אותו חידשו אופיר גבאי ואחיעד זקבך, השביל הירוק המחבר את חרבת רקית ומערת אצבע ושמהווה גם חלק משביל ישראל. אופיר, בן 26 מקיבוץ משמר הנגב, הוא ראש צוות מסמני השבילים ואילו אחיעד, בן 22 מאפרת, חזר לאחרונה לצוות לאחר הפסקה. מלבדם מרכיבים את הצוות גם נועה לי-אור, רעי דיגה וגיל אפרת.

בצילום: מסמני השבילים רוכנים על המפה לפני העבודה

עד שנת 2000 היה סימון השבילים מתבצע על בסיס מתנדבים, אך מאז הפך צוות סימון השבילים למקצועי יותר ואנשיו מתחייבים לעבוד לפחות שנה בתפקיד. אחיעד מספר שהוא הגיע לצוות בשיטת "חבר מביא חבר", כמו רבים אחרים ממסמני השבילים.

אז מה צריך בשביל להפוך למסמן שבילים? "קודם כל צריך שתהיה לך יכולת להסתדר בחברה, כי זה יכול להיות צפוף", אומר אחיעד. "אנחנו ביחד מיום ראשון עד יום חמישי, עובדים, אוכלים וישנים ביחד. רק בסוף השבוע כל אחד נוסע הביתה".

"זה פי עשר יותר אינטנסיבי מקומונה", מוסיף אופיר. "חוץ מזה, צריך לאהוב לטייל, להכיר את השטח ולא לאהוב את הבית יותר מדי. יש המון אחריות בעבודה הזאת, כי אנחנו לבד בשטח. זאת יכולה להיות העבודה הכי טובה בעולם, אבל לפעמים זה גם מאד קשה".

כל שביל במדינת ישראל, ויש בערך עשרת אלפים קילומטר מהם, מסומן מחדש מדי שלוש או ארבע שנים. מלבד זאת מסמנים כמובן גם שבילים חדשים, כשלאחרונה הדגש הוא על שבילים ארוכים ושבילי אופניים.

בצילום: אופיר גבאי משקם סימון שבילים בכרמל

את שבילי הכרמל סיימו לחדש המסמנים רק לפני מספר חודשים, ועכשיו לאחר השריפה נאלצים המסמנים לשוב על עקבותיהם. "קצת עצוב לעבור ככה על שבילים שסימנת לא מזמן", אומר אופיר. "בטח שבנסיבות האלה. אבל האמת היא שלמדנו לא להתרגש מזה יותר מדי, כי אנחנו חוזרים לא מעט למקומות שסימנו בגלל דברים כמו שיטפונות ונזקים של מטיילים או חקלאים".

זאת הפעם הראשונה שאנשי הצוות מגיעים לכרמל מאז השריפה. "האמת היא שציפיתי שהכרמל ייראה יותר גרוע, למרות שבאמת הרבה שבילים ניזוקו קשות והמון סימונים נהרסו", אומר אופיר.

כשמביטים סביב, אפשר לראות על מה הם מדברים. השריפה כילתה בעיקר את האורנים הזרים לאזור, והרבה פחות מכך את החורש הטבעי. אמנם חלקים רבים בדרך חרוכים, אך הגשמים שהגיעו מאז השריפה מזמנים לנו מראות מרגשים של נרקיסים ורקפות העולים מתוך האדמה השחורה. עשב ירוק מבצבץ בכל פינה ומראה לנו שלטבע יש תכניות משלו והוא לא מתכוון ללכת לשום מקום. "הגאופיטים, שהם הצמחים עם הבצלים והפקעות, דווקא משגשגים מאז השריפה", מסביר אופיר בידענות.

בצילום: אחיעד זקבך צובע עוד סלע בירוק-לבן

לכל מסמן יש ארגז כלים מאולתר, אותו מכינים באופן אקולוגי מאד מחצי ג'ריקן ישן. בתוך הארגז יש צבעי שמן של טמבור, מברשות צביעה ומברשות ברזל לניקוי המשטח לפני הסימון.

 
סימון שביל ישראל בכרמל: לפני ואחרי

"באופן כללי אנחנו משתדלים לסמן כך שמכל סימון יראו את הסימון הבא", מסביר אחיעד את התורה על רגל אחת. "במדבר זה יכול להיות די רחוק, אבל בסביבה של חורש טבעי, למשל, זה אומר שהסימון יהיה די צפוף". אחיעד חזר לא מזמן מטיול בשביל חוצה האלפים באירופה והוא מספר ששם הסימונים נדירים הרבה יותר.

חלק מהסימונים שרדו היטב את השריפה, אבל יש לא מעט סימונים שנראים כלא יותר ממרובע שחור על סלע. במקרה כזה יש לגרד היטב את הסימון ולצבוע את סימון הפסים המוכר כל כך מחדש.

גשמי הברכה שירדו באותו היום היו טובים לטבע, לחקלאים ולמצב משק המים, אך לסימון השבילים הם לא עזרו. צבע השמן בו מציירים את הסימונים דורש משטח יבש, מה שמאלץ את אחיעד ואופיר למצוא מחסה מפני הגשם המתחזק במערה קטנה בשולי השביל.

בצילום: סימון חדש בכרמל השרוף, ונרקיס

ארוחת צהריים צנועה, סיגריה ושיחות אל תוך הצהריים, עד שנפסק הגשם. משם הם ממשיכים לסמן כל עוד השמש מספקת די אור. אז בפעם הבאה שאתם בשטח, מדלגים לכם בחוסר דאגה מסימון לסימון, היזכרו באנשים שהעבודה הקשה שלהם מאפשרת לנו לטייל בשקט ובביטחון.

למידע נוסף אודות סימון שבילים