חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סיפורי לילה - טור אסטרונומיה לחורף

26/02/2017

הדברים האלה מיועדים לאמיצים בלבד. זה בהחלט עניין לא פשוט להסתכל על כוכבים בחורף, זה דורש לעזוב את הפוך, התנור וכוס התה החמה ולצאת לכפור. אבל אם מתמזל מזלכם ונתקלתם בלילה ללא עננים, זה יהיה שווה את זה לחלוטין.


בשביל להקל עלינו בהתמצאות בשמי החורף, קיים מבנה אסטרונומי עממי שנקרא "משושה החורף". המשושה מורכב משישה כוכבים בוהקים במיוחד שנמצאים בשש קבוצות כוכבים מרכזיות שנמצאות בשמיים, לכל קבוצה סיפור מהמיתולוגיה היוונית אותו היא מסמלת.


1. אלדבראן – קצה הראש של השור
אם בתחילת הערב נביט מזרחה, נוכל לראות אל אלדבראן האדמדם. כוכב זה הוא ענק אדום, כלומר שהוא כוכב שמתקרב לסוף חייו. בנוסף אליו בקבוצה ישנו גם את צביר הכוכבים "הפליאדות" שנראה כמו ערפל קטן והוא מונה בתוכו מעל 200 כוכבים אך אנו מסוגלים להבחין רק ב-7.
2. ריג'ל – רגלו של אוריון
אנשים רבים מכירים את קבוצת אוריון כ"חץ הצפון". שלושה כוכבים בנמצאים בשורה ומהם ניתן להשלים חץ שמצביע במשך כל הלילה צפונה. אותם שלושה כוכבים הם בעצם החגורה של אוריון הצייד הדגול. אותו אוריון היה צייד מוכשר אך יהיר ובגלל יהירותו אלת האדמה גאיה שילחה בו את העקרב שהרג אותו. לאוריון הצייד שני כלבים.
3. סיריוס – מקבוצת הכלב הגדול
סיריוס הינו הכוכב הכי בוהק בשמי הלילה ונראה כאילו הוא מנצנץ או משנה צבעו, תופעה זו מתרחשת בגלל השבירה של קרני האור שלו באטמוספרה. על שמו גם נקרא 'סיריוס בלאק' מספרי הארי פוטר שביכולתיו להפוך לכלב שחור וגדול.
4. פרוקיון – מקבוצת הכלב הקטן
קבוצה זו היא פשוט קו של שני כוכבים. פרוש המילה "פרוקיון" ביוונית הוא לפני הכלב, שם זה ניתן לו מכיוון שהוא מקדים את זריחת סיריוס והכלב הגדול בכמה דקות. הוא אחד הכוכבים הקרובים אלינו בשמיים ונמצא במרחק של 11.4 שנות אור בלבד.
5. פולוקס – הראש השמאלי בתאומים
קבוצת תאומים מסמלת את סיפורם של קסטור ופולוקס, בניו של זאוס מלך האלים. קסיוס פיליפוס זאסן, אסטרונום הולנדי בן המאה ה-17, רצה לתת לדמויות מהתנ"ך ומהברית החדשה ייצוג בכוכבים ולכן שייך את הקבוצה לדוד ויהונתן, יעקב ועשיו או לאדם ולחווה. הראש השני קסטור הוא כוכב כפול – שני כוכבים כל כך קרובים שנראים לנו כמו כוכב יחיד.
6. קאפלה – מקבוצת העגלון
הקבוצה מסמלת את סיפורו של אריכתוניוס, שחציו אדם וחציו נחש. כאשר נולד אריכתוניוס נגעלו ממנו כולם ולא רצו לגדלו עד שלבסוף האלה אתנה חסה על העולל ולקחה אותו תחת חסותה. עם חלוף השנים הפך אריכתוניוס למלך אתונה והיה נערץ על ידי נתיניו. בגלל היותו בעל זנב נחש, ההליכה הייתה קשה לו והוא המציא את הכרכרה, דבר שהפך אותו עוד יותר אהוב בקרב בני עמו.


כמובן שזה רק קצה המזלג בנוגע לקבוצות וכוכבים בשמי החורף. אבל לא צריך לדעת דבר על אסטרונומיה או על מיתולוגיה יוונית כדי להנות. אתם מוזמנים לצאת מהבית, להתרחק קצת מאורות העיר (אפילו להגיע למדבר), לשכב על הגב, להסתכל על השמיים ולבהות בהם נוצצים שם למעלה.

 

 

 

 

קישורים עבור צפייה בכוכבים -
מפת כוכבים, מצפה הכוכבים ברקת
מפת שמי ישראל לחודשים ינואר – פברואר, אונ' תל אביב


אפליקציות חינמיות המאפשרות זיהוי כוכבים בלילה -
Sky map
Sky view