חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חיזור היעלים

14/11/2013

מאת: שחר הדר - מורה-חיילת בביס"ש הר הנגב

 

ביום שבת האחרון (28.9) כאשר נסענו בראש מעלה העצמאות היורד למכתש רמון, נגלה לעיניי מראה מבדר ונדיר ביותר במחוזנו הדרומי: ממש לפני ההגעה למצפה רמון היה פקק תנועה! לשמחתי ולשמחת המטיילים, פקק תנועה זה לא נגרם עקב תאונה או רכב תקוע, אלא מסיבה מיוחדת במינה וייחודית למקומות מעטים במדבר, ביניהם מצפה רמון. מכוניות רבות עצרו לצד הדרך, מצלמות ופלאפונים הוצאו מהחלונות וכל זאת, על מנת לתעד שלושה יעלים, זכר ושתי נקבות אשר עמדו בצד הכביש. בעוד שתי הנקבות אכלו מהצמחייה בנחת, נראה הזכר בתנוחה מאוד מוזרה: הוא עמד כפוף בצוואר מתוח ועם הלשון בחוץ רחרח את ישבנה של אחת הנקבות.
מראה זה בישר לכל כי עונת חיזור היעלים החלה. מעתה במשך כשבועיים, אפשר יהיה לראות את המראה המשעשע הזה בכל מקום בו נמצאים יעלים.

תקופת קדם- החיזור
תקופת החיזור של היעלים מתחלקת לשני חלקים:  קדם- חיזור וחיזור. תקופת קדם-חיזור מתרחשת בין החודשים יולי לאוקטובר. באמצע יולי מתחיל לעלות ריכוז ההורמון טסטוסטרון בדם היעלים, רמת ההורמון משפיעה של התנהגות היעלים ועל שינויים גופניים החלים בהם. השינויים החיצוניים מתחילים להיראות בפרוות הזכרים - המתכוננים לעונת החיזור. בחזה, בפסי הצד וכן מעל ומתחת ל"ברך", מתחלפות השערות החומות בשער שחור מבריק. כתמי הפרווה הבהירים מעל לאצבעות מבהיקים כגרביים חדשים. בנוסף, גוף הזכר אוגר שומן וצווארו מתרחב באופן ניכר. בתקופה זו היעלים נמנעים ממאמץ יתר, מרבים לנוח ומנסים לשמור אנרגיה לתקופת החיזור. בסוף עונת קדם החיזור עדר הזכרים מתפרק ומתפזר. אין זה תהליך הדרגתי אלא תהליך פתאומי, ביום אחד כל זכר פונה לכיוונו ונמשך אל עבר הנקבות המיוחמות.

 

 יעל זכר מוציא לשון. ניתן לשים לב לצבע הפרווה הכהה. צילום: אורי ישמח

תקופת החיזור
תקופת החיזור קצרה בהרבה ושיאה הוא בשבוע השלישי והרביעי של אוקטובר. במהלך תקופה זו הזכרים מחפשים קבוצה של נקבות לחבור אליה. בכל קבוצה של נקבות יהיה זכר בכיר אחד ובדרך כלל הרבה זכרים אחרים בני כל הגילאים. זכרים אלו מקווים להזדווג העונה אך סיכוייהם קלושים. הזכר הבכיר הוא שמזדווג עם הנקבות וכל מי שיתחרה בו יגורש. זכר מחזר מנסה לזהות נקבה מיוחמת באמצעות הרכנת הראש, מתיחת הצוואר והרחת אחוריה. במידה וגילה שהנקבה מיוחמת הוא ייעצר במרחק מה ממנה, ירים את זנבו הקצר, יוציא את לשונו החוצה, ירכין את ראשו, ימתח את צווארו ומבטו יהיה מעורפל. הזכרים יכולים להישאר בתנוחה זו כמה דקות, תוך כדאי שהם נזהרים לא להפחיד ולהרתיע את הנקבה. המחזר העקשן יתקרב אל הנקבה צעד אחר צעד, ויפצח במחול מוזר בו הוא מזיז קדימה ואחורה את רגליו הקדמיות. כאשר ירגיש שהנקבה נרגעה ולא מגלה סימני תוקפנות – ינסה הזכר להזדווג עמה.

 


 

לאחר עונת ההזדווגות הזכרים חוזרים לעדר שלהם והנקבות והגדיים נשארים שוב בעדר נפרד. הריון הנקבה נמשך כחמישה חודשים וההמלטות הראשונות מתחילות בתחילת מרץ. בימיו הראשונים של הגדי הוא תלוי לחלוטין באמו: ביומיים שלושה הראשונים הוא נמצא במסתור ולאחר מכן מתחיל ללוות את האם לכל מקום. הגדי יישאר צמוד לאם עד גיל שנתיים.
אז בפעם הבאה שתראו יעל מעורפל עיניים ומוציא לשון גדולה, תדעו שלא נתקלתם בסתם יעל גס רוח, אלא בחיזור מדברי אמיתי, כדרך הטבע. 

 

קרבות יעלים במדשאת בית ספר שדה הר הנגב. צילום: שחר הדר