חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי

הפנינג בדיונה הגדולה באשדוד!

30/03/2017

הרשמה לאירוע כאן

 

הדיונה הגדולה באשדוד נמנית על רצועה הולכת ונעלמת של חולות החוף בישראל. בעשרות השנים האחרונות, תהליכים יומיומיים ודרסטיים יוצרים פגיעה בלתי הפיכה ויומיומית בנוף הדיונות אשר מצטמצמות ללא היכר.
הסיבות לפגיעה וצמצום שטח החולות מגוונות; בין אם זה בעקבות פיתוח בלתי מרוסן ומתמשך של תחנות כח, מכוני טיהור שפכים ובסיסים צבאיים, ובין אם זה שיפור תשתיות המחיה והתעבורה עבור תושבי הערים הסמוכות לדיונות כאשדוד ואשקלון.


כיום, המקום היחיד היום בארץ שמקיים מערכת אקולוגית סביבתית של דיונות, שמשמרות נוף, צמחים ובעלי חיים אופייניים וייחודיים היא מערכת חולות ניצנים, בין אשדוד לאשקלון, הכוללת גם את חולות אשדוד והדיונה הגדולה, וגם אזור חשוב זה נתון לאחרונה תחת לחצי פיתוח מכל כיוון.

אמנם,אנו רואים כהצלחה משמעותית את ההחלטה להקים את שמורת הטבע, "הדיונה הגדולה", בחולות מישור החוף. אזור חולות אשדוד מהווה חלק בלתי נפרד מחולות נצנים. תכנית השמורה העתידית תכלול בתוכה שטח חולות מיוחד במינו בעל איכויות אקולוגיות נופיות וסביבתיות נדירות. המרחב מהווה אזור טיולים אטרקטיבי ומיוחד, המארח עשרות אלפי תלמידים מכל הארץ המגיעים לבקר ולהתגלגל בדיונה וללמוד על החולות.

יחד עם זאת, מחקר אקולוגי מעמיק מצא שגם פעילויות פיתוח שמתבצעות בשוליה השונים של הדיונה, גורמות נזקים לסביבה האקולוגית המתקיימת בשטחי הדיונה עצמה.  מספר מצומצם של דוגמאות עוזר בהבנת התמונה הכוללת: פעילות חקלאית מביאה לחולות בעלי חיים שאינם אופייניים להם ומתחרים באלו שמאפיינים את החולות, פעולות תשתית שנעשות היום בניצן מעודדות חדירה של מינים פולשים העלולים לחדור לשמורה; בדרום העיר אשדוד נעשו עבודות עפר שגרמו לחדירתה של טיונית החולות,צמח פולש שמאיים לחדור לתוך השמורה. מכאן שכל פעולה, כולל זו שנעשית היום בסמוך לדיונה הגדולה, מהווה איום שנראה היום לכאורה קטן ולא משמעותי, אך בעל אפקטים מצטברים ארוכי טווח.

ב-7.4 נערוך אירוע חגיגי בדיונה הכולל סיורים בדיונה ובסביבתה, תחנות הדרכה מגוונות ופעילויות לילדים במסגרתו יקבלו המבקרים הסברים על חשיבות החולות, יכירו את שוכני האזור, יחוו שעשועים בדיונה הגדולה ביותר בארץ, ויוזמנו לצלם ולהצטלם בנופי "ים החולות האחרון בא"י". 
החברה להגנת הטבע תומכת בהחלטה להקים את שמורת הטבע הדיונה הגדולה תוך התחשבות ביצירת אזורים מיוחדים המותרים לטיילות, שוטטות ופעילות פנאי ונופש רחבות וקוראת לציבור להגיע לאירוע וליהנות בחולות.

 

 


תמונות: ארכיון ביס"ש שקמים