חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

ססגוני ופתוח

3/12/2019

עמק ססגון, מקום ייחודי ומרהיב בבקעת תמנע בערבה, מוקף הרים עשויים אבני חול. במשך שנים רבות אנו פועלים לביטול תכנית לבניית מלונאות ענק בעמק. היום אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה, פה אחד, מיקום חילופי לתכנית במבואה הדרומית של בקעת תמנע,  חלופה אותה קידמנו. נמשיך לעקוב, לפעול ולעדכן כדי שהעמק יישאר פתוח לתמיד!

 

צילום: דב גרינבלט

 

עמק ססגון ממוקם בבקעת תמנע בערבה, הוא נמצא בין שני הרי אבן החול הנובית - גבעת ססגון והר מכרות. הצבעים בו מהפנטים, היופי בו בראשיתי והשקט בו מוחלט.  שביל ישראל חוצה את חלק הארץ המדהים הזה ומוביל את המטיילים ממרגלות מעלה מלחן, בואכה הר תמנע, בין צוקים בראשתיים.

עמק ססגון הוא חלק ממרחב עשיר באוצרות טבע נופיים, גיאוגרפיים והיסטוריים, שמעצם היותו שטח כל כך ערכי מבחינה נופית וסביבתית, תמיד היה נתון ללחצים אדירים לפיתוח מכל הכיוונים - תעשייה, תיירות ומסחר, חקלאות, התיישבות, כרייה, חציבה, דרכים, מתקנים פוטו וולטאיים, מאגרים ועוד .למעשה, כמחצית משטח בקעת תמנע כבר מנוצל כיום לשימוש אדם.

זה מה שהופך את עמק ססגון לכה ייחודי ונדיר. הוא אינו מופר על ידי אדם, ועם זאת פתוח ונגיש לציבור הרחב.   


 התכנית להקמת מלון בבקעת תמנע

 

 ב-1995 התקבלה תכנית להקמת מלון בין בקעת ססגון להר מכרות. על פי התכנית, צפוי היה להיבנות במקום מתחם מלונאות הכולל גם בריכות שחייה, אגמים ומפלים מלאכותיים, מרכז מסחרי ומרכז עסקים. 

ניצול בסדר גודל כזה של המרחב הנפלא הזה משמעותו אחת - הרס מוחלט של האזור כפי שהכרנו אותו ובכייה גדולה לדורות. לעמדתנו מדובר בשטח פתוח ורגיש, ויש לשלול דפוס פיתוח בזבזני במשאב הקרקע ולעודד מצד שני פיתוח המכוון לתוך היישובים או בצמוד אליהם תוך שמירה על השטחים הפתוחים.

במשך עשרות שנים קיימת התנגדות גדולה לתכנית, הן מצד תושבים מקומיים והן מצד ארגוני סביבה והמשרד להגנת הסביבה. 

 

החלופה המתאימה: המבואה הדרומית של תמנע

 

החברה להגנת הטבע הציגה לתכנית מספר חלופות אשר נבחנו בוועדה שמונתה על-ידי השדולה הסביבתית בכנסת. הועדה מצאה, כי אכן קיימת חלופה עדיפה על פני התכנית המקורית שהוצעה, המהווה הזדמנות לקידום התיירות המדברית, תוך פגיעה מינימלית בעמק ססגון. בנוסף, בבדיקה שערכו כותבי המסמך הסביבתי לוועדה המחוזית נקבע, כי החלופה המתאימה ביותר היא חלופת המבואה הדרומית של בקעת תמנע.

 

בפברואר 2019 התבשרנו על עוד התקדמות בדרך במאבק ארוך השנים כאשר מינהל התכנון פרסם הודעה לפיו החליט לקדם תוכנית חדשה ולשנות את מיקום המלון. ועדת ההיגוי שהוקמה לאחרונה קובעת ש"התכנית הקודמת למלונאות בעמק ססגון הייתה שנויה במחלוקת" ושהחלופה המוצעת במבואת הכנסיה לפארק תמנע היא "תוצר של קונצנזוס שעלה מתוך תהליך שנעשה ומשקפת הסכמות רחבות. עלינו להשלים מהלך משמעותי בפרק זמן קצר יחסית על מנת לממש את הרצון לקדם תשתית מלונאית דה פקטו במרחב תמנע".

 

נמשיך לפעול עד להצלחת המאבק.

 

Ynet, 3.2.19: אחרי מאבק ירוק: המלון יוקם במבואה לעמק ססגון

 

 למידע נוסף על המאבק >>