חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חרף התנגדות רחבה אושרה התכנית להקמת חבל יישובים חדש במבואות ערד

18/06/2014

 

 

צילום העיר ערד: דנה מזור

 


חרף התנגדות החברת להגנת הטבע, ארגוני סביבה נוספים, עיריית באר-שבע, משרד האוצר ועוד, המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה, היום (1.7.14), את התכנית להקמת חבל יישובים חדש במבואות ערד, ברוב של 17 מול 8.
מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה להחלטה: "קיימות עשרות אלפי יחידות דיור מאושרות וזמינות לבנייה, בכל רחבי מטרופולין באר שבע, גם במגזר העירוני וגם בכפרי, שאינן ממומשות. הקמתם של יישובים חדשים לא תקדם את חזון פיתוח הנגב ורק תחליש את האזור ותושביו. במקום השקעה של מיליארדים בהקמת יישובים חדשים, ניתן לפעול למען פיתוח הנגב במגוון של דרכים, בהם השקעה בפיתוח תשתיות, תעסוקה, חינוך ופנאי, שיפור מצבן של הערים הסובלות ממחסור בתשתיות ציבוריות ראויות והכוונת עיקר הפיתוח אל המרחבים העירוניים הקיימים, תוך הבטחת ניצול יעיל של הקרקע העירונית וריכוז מאמץ תכנוני לקידום תכניות לחידוש הערים. במטרופולין באר שבע ישנם אזורים בעלי ערכי טבע ונוף משמעותיים, התורמים להיותו של האזור מוקד לפנאי, תיירות, נופש וריאה ירוקה. במקום לפגוע ולהרוס שטחים אלה, יש לממש תחילה את עתודות הקרקע הקיימות ואת עשרות אלפי יחידות הדיור המאושרות והזמינות. תוספת לתגובה: "חשוב לציין כי מדובר בהחלטה עקרונית בלבד, הדרך להקמת היישובים החדשים עוד ארוכה ונמשיך להיאבק בתכנית, ביחד עם כל הגורמים האחרים, בכל דרך אפשרית".

 

כתבות מהתקשורת:

1.7.14>> כלכליסט: בשל מחלוקת: המועצה הארצית דחתה ההכרעה בסוגיית עדכון תמ"א 35

1.7.14>> THE MARKER: על אף הביקורת: אושרה הקמת חמישה יישובים במבואות ערד

1.7.14>> כלכליסט: חרף התנגדות הירוקים: אושרה התוכנית להקמת חבל יישובים באזור ערד

 

 

 

 

לקראת הדיון שלחה עיריית באר שבע ליו"ר המועצה הארצית, שוקי אמרני, את התנגדותה לתכנית (לקריאת ההתנגדות) בהתנגדות, עליה חתומה אדריכלית העיר, נכתב: "אנו סבורים כי יש להימנע מהקמת יישובים חדשים ברחבי המטרופולין... היישובים הפרבריים החדשים, המיועדים לאוכלוסייה חזקה והומוגנית, יחלישו את הערים הסמוכות אליהם, ויעמיקו את הקיטוב החברתי – כלכלי הקיים כבר היום ברחבי המטרופולין... אנו סבורים כי יש להשקיע את המשאבים הציבוריים בחיזוק הערים הקיימות, וביצירת מגוון של אפשרויות מגורים איכותיות בהן, על מנת להפכן לאטרקטיביות לאוכלוסייה חדשה שתגיע לנגב".

צילום: ורד נבון

 

 

לקריאת חומרי רקע והשתלשלות העניינים:

 

ביום ג' ה- 17.6.14, אישרה הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים את התכנית להקמת 11 יישובים חדשים במבואות ערד. כעת תועבר התכנית לאישור סופי במועצה הארצית לתכנון ובינוי ב- 1.7.14. ההחלטה אושרה חרף התנגדות נציגי החברה להגנת הטבע, נציג המשרד להגנת הסביבה ונציגי רשות הטבע והגנים.

 

מנהל התכנון של החברה להגנת הטבע- איתמר בן דוד, הצביע נגד התכנית ואמר: ''חיזוק ההתיישבות בנגב היא מטרה חשובה וראויה ויש לעשותה על ידי הרחבת היישובים הקיימים ולא על ידי הקמת יישובים חדשים. מלבד הפגיעה הנופית והנזק הסביבתי, הקמת יישובים חדשים תפגע ביישובים הקיימים, בהם באר שבע, ערד ודימונה, ולכן גם מבחינה חברתית וכלכלית, יש יתרונות רבים לחיזוק היישובים הקיימים, על פני הקמת חדשים''.הארגונים הירוקים, בינהם החברה להגנת הטבע, התנגדו בדיונים הבוקר לתוכניות, בטענה כי מדובר בפגיעה נופית בשטחים פתוחים ויש לחזק ולעבות ישובים קיימים. גם ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', הצטרף להתנגדות.

 

  

כתבה נרחבת על המאבק כנגד הקמת 10 יישובים בפתחת ערד

סיכום הכנס | "התכנית להקמת 10 יישובים חדשים במבואות ערד: פיתוח הגנב או פגיעה בפריפריה?"

המאבק בתקשורת

מידע ודו"חות

 

 

כתבות מהתקשורת:

 

17.6.14>> YNET: יישובים חדשים במבואות ערד

17.6.14>> גלובס: יישובים חדשים במבואות ערד

17.6.14>> כלכליסט: מוסדות התכנון נתנו אור ירוק להקמת 11 יישובים חדשים בדרום

17.6.14>> NRG: הוולנת"ע המליצה על הקמת יישובים חדשים במבואות ערד