חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

גבעת התנ"ך פורחת

25/11/2012
כבכל שנה, עם התקררות מזג האוויר לקראת החורף, פורחת במלוא תפארתה גבעת התנ"ך בירושלים.
גבעת התנ"ך היא אחת מאתרי הטבע העירוניים של ירושלים, הניצבת בצמוד למתחם הרכבת הישן, בקצה מסילת הרכבת, ממש מעל תיאטרון "החאן". יש לה צורת כיפה, הכוללת ארבעה דונמים אחרונים ללא בניה במרכז העיר, והיא זיכרון קטן לנופיה הקדומים של ירושלים.
החברה להגנת הטבע שמה לה למטרה לשמור גם על הטבע בתוך העיר, למען איכות חיי התושבים.

בקיץ שעבר השתוללה שריפה גדולה על הגבעה, אולם פריחת הסתווניות לא נפגעה, מאחר ובצלי הסתוונית מצויים עמוק באדמה, ומתעוררים רק עם בוא הסתיו.

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, וסגנית ראש העיר, נעמי צור, הפועלים לקידום אתרי הטבע בעיר, קיבלו עדכון על הפריחה מקהילת ירושלים של החברה להגנת הטבע והגיעו אליה לסיור קצר. ברקת: "מדהים שגבעה כזו נשארה בצורה כל כך מיוחדת, ממש בלב העיר. אפעל, בשיתוף החברה להגנת הטבע, להנגיש את הגבעה לתושבים, כך שכולם יוכלו להגיע וליהנות מהטבע שבעיר".
עמיר בלבן, מנהל תחום הטבע העירוני בחברה להגנת הטבע: "הדרך הטובה ביותר ליהנות מיופיין של הסתווניות היא להתכופף ולראות אותן מקרוב, על רקע הר ציון והכנסייה הסקוטית. מי שיקשיב טוב, יוכל לשמוע את זמרתה של הציפור חוגת ההרים, הנשמעת כקולו של חליל רועים עצוב, ומהווה מוזיקת רקע נהדרת ליופי של הפריחה".

הביקור באתר הטבע העירוני אינו כרוך בתשלום. אנו מבקשים מהמבקרים ללכת בשבילים המסומנים ועל משטחי סלע בלבד, כדי שכולם יוכלו ליהנות מהפריחה.


סתווניות בגבעת התנ"ך. צילום: עמיר בלבן