חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 

המאבק הסביבתי הגדול של 2015/2016: שומרים על הרי ירושלים

 

 

 

 

החברה להגנת הטבע החלה במאבק מחודש על שמירת הרי ירושלים, לביטול תכניות בנייה הרסניות המתוכננות לאזור זה. בשיתוף ארגוני סביבה נוספים, הכרזנו על הקמת "הברית לחיזוק ירושלים ושמירה על ההרים סביב לה". אנחנו יוצאים למאבק חשוב מאין כמוהו נגד החייאת תכניות בנייה למגורים ממערב לעיר, על חשבון השטחים הפתוחים. גורל הרי ירושלים בראש סדר העדיפויות. הבניה המתוכננת בהרי ירושלים תיפגע בעיר, בשכונותיה, ובהרי ירושלים – מנכסי צאן הברזל של העיר. הכוונה להקים עיר חדשה במרחב צור הדסה - בת הרים, שכונה ענקית בהר חרת צמוד למבשרת ציון וכביש טבעת עצום על עמק מוצא נבחנה ונשללה כבר בעבר. תכניות אלו מקודמות בניגוד גמור למדיניות התכנון שקבעה חד משמעית: יש לחזק את העיר פנימה, ובמהלך תכנוני דורסני ביותר (הותמ"ל – הועדה לתכניות מועדפות למגורים).

החברה להגנת הטבע פועלת, במספר מישורים, לעצירת תכנית הבנייה ולחיזוק העיר פנימה ולמיצוי עתודות המגורים בתחום העיר. הקליקו לקריאת כל הפעולות וחומרי הרקע בנושא >>

 

 

רוצים לקחת חלק פעיל במאבק? אנחנו מחפשים אתכם/ן!     

לחצו כאן לשליחת מייל הצטרפות, לפרטים ושאלות >>  

 

 


 

סיכום חדשות הברית יוני 2017  

  

להלן סיכום חדשות הברית מן התקופה האחרונה ועדכונים חשובים:
כפי שעדכנו בחודשים האחרונים, אנו עוקבים אחר הכנת תכנית המתאר הכוללנית של מבשרת ציון. תכנית זו הופקדה להתנגדויות הציבור ב - 16 ביוני 2017, וניתן להגיש התנגדויות במהלך החודשיים הקרובים, מאז יום ההפקדה.
תכנית זו, בין השאר, מטמיעה את ההישג של הדיפת איום בניית שכונת ענק בהר חרת, ומייעדת את המחצבה לפארק. יחד עם זאת, קיימים בתכנית, באזור הפארק, מרכיבי תכנון שיש לשקול האם הם מתאימים,
 

כגון מסוף אוטובוסים וכן כוונה להוביל אל הפארק עודפי עפר ממקומות שונים ובהיקפים לא ידועים. אלה עלולים לעכב את תכנונו  ופיתוחו של הפארק, והיות שכך ימשיכו לסכן את ההישג החשוב של הברית במניעת הבניה.
אנו מזמינים אתכם למפגש תושבים לסקירת מסמכי התכנית, בנושא הפארק, בנושאים התחבורתיים, וגם טבע עירוני. נשמח גם לענות על שאלות ככל הניתן. (בתמונה, חזון הברית לפארק. נבדוק כיצד התכנית מתיישבת עמו).
 

חשוב שתושבי מבשרת והסביבה יהיו מעורבים גם בשלב זה של הפקדה להתנגדויות הציבור, שבו ניתנת הזדמנות נוספת לתושבים להשפיע. המפגש ייערך ביום ב', 24 ביולי, בשעה 17:00 במשרדי החברה להגנת הטבע בירושלים.  

אנא אשרו השתתפותכם במייל חוזר ל jerusalem@spni.org.il

 

לצפייה בתכנית: http://www.mavat.moin.gov.il/MavatPS/Forms/SV4.aspx?tid=4&et=1&mp_id=TOpflW7W098ztvn8JWQnZXXAS7XuSvP%2fPc%2f1kcI0avFzsw8Ie6HuAX1dF5DNcZlwmHB46sTAN1zkTCf5yLT%2bYn%2fgxNlR7M%2b0ORRkwqaf2zI%3d  

  

בנושא אחר במרחב, הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) המקדמת שני מתחמים באבו גוש, אבו גוש צפון, כ - 800  יחידות דיור, ורובע מערבי, כ - 600 יחידות דיור 

אישרה השבוע להפקדה להתנגדויות הציבור את המתחם המערבי. ועדה זו שאיננה חלק ממערכת התכנון הרגילה, מקדמת תכניות בלוחות זמנים קצרים ביותר, הרכבה מוטה פיתוח ואין זכות לערור על החלטותיה.  

אנו בארגוני הסביבה מתנגדים נחרצות לדרך זו של קידום מתחמים לתכנון ופיתוח. מצורפת עמדת החברה להגנת הטבע בעניין וכן עמדת קק"ל. שני הגופים מתנגדים לתכנית.  

בישובים שמסביב לאבו גוש התארגן באחרונה ועד פעולה נגד התכניות, ואם אתם מעוניינים לקחת חלק בפעילות, אנא צרו קשר עם ענבר קרסני (0548111093). בחודשים הקרובים התכנית תופקד להתנגדויות הציבור.   

  

החברה להגנת הטבע משיקה טופס דיווח על תצפיות בצבאים.
פרטים בקישור הבא
https://www.teva.org.il/?categoryid=11907&articleid=24240
באמצעות הטופס ניתן לדווח על תצפיות בצבאים, לצפות בדיווחים של אחרים, ולדווח על גורמי סיכון לצבאים.  

הדיווחים יפורסמו במפה בהשהייה של מספר שבועות כדי למנוע שימוש לא רצוי בידי ציידים.  

  

ניתן להוריד את הקישור הבא ישירות לנייד לגישה נוחה ומהירה.
https://mapateva.org.il/Apps/Gazelles/obs.html
נשמח לקבל דיווחים על מנת לשפר את יכולת גורמי שמירת הטבע להגן על צבאי ארצנו   

 

סיכום חדשות הברית והרי ירושלים נובמבר 2016 :
 


1. נפתח בחדשות טובות: ליאור כוריאל, מרכז "הקואליציה למען מצפה נפתוח" מעדכן על "התפתחות חשובה במאבק: חבר מועצת העיר הסיר את הערר שהגיש נגד החלטת ראש העיר מר ניר ברקת והוועדה המקומית ירושלים להצטרף כיזם ומגיש התכנית להקמת פארק יער, טבע ומורשת במצפה נפתוח. התכנית (101-0269753) הוגשה זה מכבר לוועדה המחוזית ירושלים על ידי הקרן הקיימת לישראל, עמותת רמות למען הסביבה ומנהל קהילתי רמות, אולם הדיון בה מתעכב מסיבות שונות ומשונות." בכך נסללת למעשה האפשרות לחתימת העירייה על התכנית, ולקידומה בוועדה. 
 
2. בנושא אחר ומשמח פחות, הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) מקדמת שני מתחמים באבו גוש: אבו גוש צפון, כ - 800 יחידות דיור, ורובע מערבי, כ - 600 יחידות דיור. (ראו במפת ההתמצאות את שני הכתמים המוקפים בכחול).


 

 

 

ישיבה ראשונה (שולחן עגול) התקיימה ב- 3 בנובמבר. ועדה זו שאיננה חלק ממערכת התכנון הרגילה, מקדמת תכניות בלוחות זמנים קצרים ביותר, הרכבה מוטה פיתוח ואין זכות לערור על החלטותיה. אנו בארגוני הסביבה מתנגדים נחרצות לדרך זו של קידום מתחמים לתכנון ופיתוח. מצורפת גם עמדת החברה להגנת הטבע בעניין המתחם המערבי. ועד פעולה של כל יישובי הסביבה קם ופועל למניעת קידום תכניות אלה במתכונת זו.

 

מרכז הצוות עו"ד ענבר קרסני, טלפון 0548111093, דוא"ל inbar.krasny@gmail.com. אם אתם מעוניינים להצטרף לפעילות, תוכלו ליצור עמו קשר.

 

 

ותמ"ל 1065 אבו גוש – רובע מערבי – עמדת החברה להגנת הטבע

·         התכנית אינה תואמת לתכנית המתאר הכוללנית לאבו גוש 152-0150664 הנמצאת כעת בשלב ההתנגדויות.

·         תכנית מתאר זו הוכנה ביוזמת ובהנחיית האגף לתכניות מקומיות במנהל התכנון והגיעה לשלב זה לאחר שנים אחדות של בחינה ודיון בכל פרמטר אפשרי, מצרכי דיור, חינוך ותעסוקה של היישוב ותושביו ועד מיתוגו ככפר תיירותי עם מכלול לשימור, השתלבותו עם סביבתו ומיתון השפעת הפיתוח על השטח הפתוח והערכי סביבו.

·         מספר יחידות הדיור המוצע כתמ"ל לא נדרש ולא אושר במסגרת הדיונים הללו. תוספת יחידות הדיור לשנת היעד בתכנית המתאר הכוללנית מתבססת על עיבוי בתחומי השטח הבנוי ביישוב, בדרך של תוספת זכויות במגרשים שרובם ככולם פרטיים ונבנים בשיטה הבין-דורית. כמו כן מוצעת בניה במתחמים חדשים אחדים, שהגדול בהם הוא שטח תב"ע מאושרת (מ- 2012) הל/מח/567 המתבססת על תכנית המתאר הישנה של אבו גוש מי/במ/113א' (משנת 1993).

·         תכנית המתאר החדשה, כמו שתי התכנית שקדמו לה באזור המוצע כתמ"ל, נמנעו במפגיע מהרחבת הפיתוח באזור ותחמו את גבולותיו בדקדוק רב, מסיבות נופיות ואקולוגיות.

·         השטח המבוקש כעת תואם ברובו את התכניות הללו, אך חורג מהן באופן בוטה בשוליו, שכן תוספת הבניה המבוקשת על ידי הותמ"ל היא ברובה בשטחים שנקבעו בתכניות המתאר המאושרות ובתכנית המתאר הכוללנית המופקדת כשטחים פתוחים טבעיים.

·         שטח התכנית כולל בתוכו שטחים נוספים, מעבר לגבולות התכנון המתארי ומחוץ לגבולות היישוב הפרברי בתמ"מ 1/ 30. במזרח מבוקש בינוי בתחום תמ"מ 1/ 30 אך הוא שטח חקלאי בעל ערך נופי מיוחד שלא נועד לבינוי בתכנית המתאר המופקדת (כמו בקודמותיה).

·         החריגה של השטח מחוץ לגבולות היישוב הפרברי בתכנית המתאר המחוזית מדאיגה ביותר. השטחים הפתוחים הללו הם יער וחורש טבעי לשימור בתמ"מ 1/ 30, בתמ"א 22 ובתוכנית מתאר ליער של קק"ל שמספרה מי/993 העומדת על סף אישורה. הם לא זקוקים להגנה נוספת כשטחים לא מבונים בתכנית הותמ"ל, כפי שמנסים לטעון. הכנסתם לתחומי הותמ"ל רק תקבע את גורלם להמשך פיתוח סטיכי.

 

 

לסיכום:

·         מלבד הרצון של משרד הבינוי והשיכון, מחוז ירושלים להראות עשיה, לא נבחן, נדון ואושר הצורך בתוספת יחידות דיור.

·         אנו מתנגדים למהלך זה המנוגד לשכל הישר, להליכי תכנון ראויים ולתכנית המתאר הכוללת ליישוב ואשר מביע זלזול מוחלט במאמץ הגדול שהושקע בהכנתה.

 

 

להתראות, יעל

 

חדשות הברית אוקטובר

 1. בתאריך 20 בספטמבר ערכנו מפגש מליאה חגיגי של נציגי ארגוני הברית, ובו סקרנו את פעילותנו המשותפת בשנה האחרונה ואת ההשגים החשובים תודות לפעילות זו. אין ספק כי אנו נמצאים במקום אחר לגמרי, ולטובה, ושאר הפרטים במצגת. המצגת לעיונכם בהודעת הדואר הבאה, והיא תעלה לאתר בימים הקרובים. בישיבה זו הציגו אורי ברשישת ותרצה פינקל את עבודת המחקר שלהם בנושא תהליכי התכנון והפיתוח למגורים בירושלים לשנת 2040, וכולנו נוכחנו שוב בחשיבות העבודה, בעומקה ובהיותה פורצת דרך ונר לרגלי התכנון העירוני, לא רק בירושלים. תודה גדולה לאורי ותרצה, ולכל הנציגים שהשתתפו במפגש ודנו בהמשך צעדנו. http://www.teva.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/ecf037a2-26c9-46e9-a37a-56df2d5db6fa.pdf
 1. מסמכי תמ"א 1הועברו להערות הוועדות המחוזיות, ואנו שוקדים על בדיקתם והכנת תגובה לקראת הדיונים בוועדה המחוזית. בין השאר נוודא כי הר חרתנשאר מוגן כפי שהוחלט במועצה הארצית בחודש ינואר ש"ז.
 1. דוח חדש של החברה להגנת הטבע שניתח את פעילות הוותמ"ל –אותה וועדה שאמורה לפתור את מצוקת הדיור, במלאת שנתיים להקמתה, חושף בין השאר כי תכניות רבות, שבהן עשרות אלפי יחידות דיור, מקודמות ומאושרות למרות שיש בהן חסמים מהותיים שימנעו בנייה בשנים הקרובות, ויוצרות מראית עין של קידום תכניות למגורים שהינן לא יותר מאשר תכניות על הנייר בלבד. להלן קישור לדוח:

מצ"ב דו"ח מעקב תקופתי של החברה להגנת הטבע שניתח את פעילות הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה למתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל) במלאת שנתיים לאישור חוק הוותמ"ל.

http://www.teva.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/2(69).pdf

 1. שנה טובה, בריאה ומעניינת לכולם, שנת המשך עשייה משותפת ושמירה על נכסי הטבע והסביבה שזקוקים להמשך השגחתנו. תודה מעומק הלב לכולם על שנה חשובה זו.

 

 

1.  כפי שעדכנו, אות "הגלובוס הירוק" לאקטיביזם ירוקהוענק השנה על ידי ארגון הגג של ארגוני הסביבה "חיים וסביבה" למאבק לשימור הרי ירושלים.  נציגי "הברית לחיזוק ירושלים ושמירה על ההרים סביב לה", עיריית ירושלים, המועצה המקומית מבשרת ציון ועמותת "רמות למען הסביבה" ופעילים רבים נוספים לשמירה על הרי ירושלים, הגיעו לטקס בכנסתשהתקיים במסגרת יום הסביבה ב7 ביוני, ומילאו את האולם מפה לפה. אנו שמחים להיות "על המפה", ורואים בכל הזדמנות כזו המשך הקמפיין הציבורי ועשיית הנפשות לנושא, עד לעיגון השמירה על הרי ירושלים, לתמיד. תודה לכולם על המשך הנשיאה המתמדת בעול המאבק, ביחד.

 

 1. חדשות מצוינות בנושא מצפה נפתוח, שבוודאי כבר שמעתם: תכנית הבניה במצפה נפתוח, "מורדות רמות", הוחזרה לדיון בוועדה המחוזית. הותמ"ל המליצה על החזרתה למסלול התכנון הרגיל מטעמים שונים, ואין כל ספק כי זו הזירה המתאימה לדיון בגורל אזור חשוב זה, כולל חלופת האפס: לא בניה למגורים ובחינת קידום פארק טבע עירוני במקום. מצ"ב קטעי עיתונות בנושא. 

 

 1. הר חרת,באזור מבשרת ציון, יעלה לדיון, בין שאר הנושאים, במסגרת ארוע שיתוף הציבור בתכנון תכנית המתאר של מבשרת ציון. מצ"ב ההזמנה לארוע זה, ביום א', 10 ביולי בשעה 19:00. חשוב מאוד להגיע, להתרשם מן התכניות לאזור ולהשתתף בפועל בעיצוב עתיד היישוב והאזור.

 

 1. שני ארועים בנושא הותמ"לים: סדנת תקשורת בהובלת משמר התכנון (מצ"ב הזמנה) וכנס בכנסת לציון שנתיים לותמ"לים: "מכבים את השריפה או מוסיפים שמן למדורה?". הזמנה מפורטת תישלח בקרוב.

 

 

 

 

להלן סיכום חדשות הברית מן השבועות האחרונים, וראשית מבזק מיוחדJ:

1.    מזל טוב! קצת לפני כולם אנו מתבשרים כי אות "הגלובוס הירוק" לאקטיביזם ירוק יוענק השנה על ידי ארגון הגג של ארגוני הסביבה, "חיים וסביבה", לשני מאבקים מרכזיים: המאבק על שימור הרי ירושליםוהמאבק על איכות האוויר והחיים במפרץ חיפה. מתוך ההודעה לעיתונות של הגלובוס הירוק בנושא שלנו:

"המאבק המתמשך לחיזוקה של ירושלים פנימה ולשמירה על נכסי הטבע והנוף בהרי ירושלים מלווה את התנועה הסביבתית בשני העשורים האחרונים. המאבק חווה תפנית קשה עם עליית משבר הדיור וייסודם של מוסדות תכנון חדשים ודורסניים, בהם ייצוג הציבור הולך ופוחת.בשנה האחרונה ידע הנושא רגעים קשים במאבק המר לשימור מצפה נפתוח, ומאידך הגיע להישגים משמעותיים שיש לשמרם לעתיד. הישגים אלו לא היו אפשריים ללא שיתוף הפעולה בין השלטון המקומי והחברה האזרחית ובכללה ארגוני הסביבה. "הברית לחיזוק ירושלים ושמירה על ההרים סביב לה", עיריית ירושלים, המועצה המקומית מבשרת ציון ועמותת "רמות למען הסביבה" הובילו ביחד ולחוד להישגים תכנוניים מרשימים ולדיון ציבורי מתחדש בנושא. ראויה לציון מיוחד עמידתם האיתנה והנחרצת של ראש עיריית ירושלים מר ניר ברקת, וראש מועצת מבשרת ציון, מר יורם שמעון. ברקת ואנשי המקצוע בעירייה פעלו נחרצות במישור התכנוני, המשפטי והציבורי להדוף את היזמה להסרת ההגנה הסטטוטורית ממרחב הרי ירושלים, ופעלו להשיב לשלטון המקומי את הובלת התכנון המקומי. יורם שמעון הוביל בפועל את העשייה למול שרים וחברי כנסת. הברית לחיזוק ירושלים ושמירה על ההרים סביב לה פעלה לאיגום המשאבים המשותפים לטובת הישגים משמעותיים ככל האפשר. החברה האזרחית מיוצגת במאבקים אלו גם ע"י וועדי פעולה מקומיים של תושבים. כאלו הינם נציגי רמות למען הסביבה הפועלים מזה שנים להגנה על מצפה נפתוח, אתר הטבע החשוב ביותר בירושלים. בגייסם למעלה מ10,000 התנגדויות גיבו התושבים את המאבק הציבורי העז, שניטש ממש בימים אלה, ואת הקריאה לשמור על ביתו של הצבי הישראלי במצפה נפתוח ולייסוד פארק טבע עירוני במקום."

טקסהגלובוסהירוק מתקיים במסגרת יום הסביבה בכנסת ב - 7 ביוני, ההזמנה המלאה מצורפת. בואו בהמוניכםJ:

13:30-14:00קבלתפניםומפגשחברים

14:00-16:00הענקתאותותהגלובוסהירוקלמצטייניםבפעילותלמעןהסביבה

להלן הקישור להרשמה, לנוחותכם: http://www.sviva.net/Info.php?docId=globus_main

2.      עוד בנושא מצפה נפתוח, לאור הפסקת דיוני ההתנגדויות בנושא מצפה נפתוח החל ממחר, אנא ראו את הקריאה להגיע אליהם כמבוטלת.התכנית מועברת לסמכות הוועדה המחוזית ונעדכנכם בהמשך על הצעדים  למניעת הבניה ולקידום תכנית הפארק.

           ברכות לכולם ותודה לכל הפעילים! 

3.      הארוע הגדול שערכנו בהר חרתב5 בפברואר 2016, בהובלת קק"ל והמועצה המקומית מבשרת ציון, אמנם כבר נראה רחוק, אבל אתם מוזמנים להנות משני סרטונים המתעדים אותו, בהפקת קק"ל ובהפקת סביב הטבע, הטלוויזיה הקהילתית של החברה להגנת הטבע. תודה לפעילים שטרחו, באו, צלמו, ערכו ואנו יכולים להנות ולעשות שימוש בסרטים להמשך ההגנה על הר חרת.

הקישור לסרטון קק"ל: https://www.youtube.com/watch?v=tlFhJSRdZAs&feature=youtu.be

הקישור לסרטון "סביב הטבע", הטלויזיה הקהילתית של החברה להגנת הטבע: 

https://www.youtube.com/watch?v=RwCSCnx0Bkc

תהנו! 

 

מאי 2016

 

להלן סיכום חדשות הברית והרי ירושלים מן השבועות האחרונים: 

 1. דו"ח "תהליכי התכנון והפיתוח למגורים בירושלים לשנת 2040" בנושא מאגר העתודות, מגמות ומאפייני הבינוי שכתבו אורי ברשישת ותרצה פינקל, ועליו דיווחנו בעדכון האחרון, זכה להתפרסם בכתבה גדולה על התפתחותה של ירושלים בשנים האחרונות והקרובות, במוסף חגיגי בעיתון דה מרקר. הדוח פותח את הכתבה ואתם מוזמנים לעיין בה. הדוח כבר עלה לאתר החברה להגנת הטבע, ולהלן הקישור: http://www.teva.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/ecf037a2-26c9-46e9-a37a-56df2d5db6fa.pdf

 1. בגזרת הרי ירושלים, באזור מצפה נפתוח, הוגשו למעלה מ10,000 התנגדויות לתכנית לבניית כ1,300 יחידות דיור. ארגונים ופעילים רבים חברו לקואליציה המאגדת את הפעילות בנושא. ארגונים רבים גם הגישו התנגדויות מנומקות ומעמיקות, אשמח לשלוח לכם מדגם מייצג. יש לציין כי התכנית מקודמת בהליך התכנון השנוי במחלוקת והדורסני, הותמ"ל, וכבר מונה חוקר לשמיעת ההתנגדויות ולהמלצה למוסד התכנון בדבר ההתנגדויות לתכנית. החוקר שמונה הוא עו"ד גדעון ויתקון המוכר לחלקנו מהיותו גם החוקר בזמנו בתכנית מערב ירושלים, "ספדי".

בתקופה הקרובה יזומנו המתנגדים להציג את התנגדותם, ואנו נעדכן לגבי ההתפתחויות בהמשך. 

 1. ולחדשות טובות יותר, בנושא פעילות ציבורית וקהילת שומרי ההרים: במבשרת ציון מתקיימים מפגשי למידה לגיבוש קבוצת ותיקים בסביבה, אשר מעמיקים בנושאים הקשורים לשמירת טבע, סביבה, תכנון עירוני, מיחזור ועוד. את הקבוצה מרכזת אמנדה לינד, רכזת הגינות הקהילתיות בחברה להגנת הטבע בירושלים והסביבה. הקבוצה המתגבשת תוביל מיזמים מעשיים, ומי שמעוניין להצטרף, אנא כיתבו לי.

השבוע נפגשה הקבוצה עם אברהם שקד מהחברה להגנת הטבע ועם גידי בשן מקק"ל, בסטף, ועם הח"מ בהר חרת. שוחחנו על נכסי הטבע והנוף, וגם על המאבקים של כולנו, והעלנו הצעות מעשיות לפעילות והשפעה ציבורית. 

בהצלחה! 

 

 

 

1.      לקראת ערב חג הפסח, אני שמחה לבשר כי נכון לעכשיו, כוונות פיתוח המגורים פסחו על הר חרת, בהמשך למאבקנו בנושא. בדיון שהתקיים במועצה הארצית בנושא ב - 5.4.16,מינהל התכנון לא ביקש להסיר את ההגנה הסטטוטורית ה"ירוקה" מהר חרת בתמ"א 1.  זאת בעקבותהמלצת הצוות מצומצם של חברי המועצה הארצית בראשות יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי. המועצה הארצית אישרה את המלצות הצוות, והר חרת יישאר גן לאומי. יש לציין כי הדיון במועצה הארצית היה חשוב בנושא זה, ויש להניח כי המצב לא ישתנה גם לאחר שתכנית זו תעבור להערות הוועדות המחוזיות ולאישור סופי במועצה הארצית ובממשלה. יחד עם זאת, אנו רואים בשלב זה אמנם חשוב ביותר אך לא סופי וחלוט, ונמשיך לעמוד על המשמר וללוות את תהליך התכנון עד סופו, בנושא תמ"א 1. מצ"ב החלטת המועצה הארצית וגם כתבה של צפריר רינת בעיתון הארץ עם התייחסות מפורשת להר חרת. בימים אלה, וכחלק מעבודתנו לעיגון השמירה על הר חרת, אנו מתארגנים לקדם את תהליך תכנון הפארק בהובלת המועצה המקומית מבשרת ציון. אם ביכולתכם לסייע בתהליך זה, אנא כתבו לי.

 

2.      עוד בנושא תמ"א 1, וברוח חיובית פחות, המועצה הארצית אישרה את הסרת ההגנה משני מתחמים בהרי ירושלים: מתחם מורדות אורה (דרומית לבית החולים הדסה) ומתחם רכס לבן. ראו את החלטת המועצה המצ"ב. הסרת ההגנה משני מתחמים אלה תלווה, יש להניח, בהתנגדות של גורמים רבים בדיוני הוועדה המחוזית בנושא תמ"א 1, וגם בהמשך, אם ההגנה אכן תוסר מהם, במהלך הליך התכנון, ניתן יהיה להגיש התנגדויות לפיתוחם למגורים. יש לציין כי תכנון במקומות אלה, כפי שכבר נוכחנו בהליך התכנון הותמ"לי של רכס לבן, מהווה בעיה רצינית ביותר, ואולי בלתי פתירה, מבחינה פתרונות תחבורה ומבחינת ההשפעה על הסביבה: ייבוש מעיינות, פגיעה קשה בבעלי חיים, ועוד ועוד. הברית שלנו תעמוד על המשמר כמובן בנושאים אלה, ובמיוחד בנושא כביש הטבעת המערבי, שאם יידרש כחלק מתכנון שכונות אלה, אנו כמובן נתנגד להן בכל תוקף.

1.      ולעוד חדשות טובות מאוד: בשעה טובה הושלם דו"ח "תהליכי התכנון והפיתוח למגורים בירושלים לשנת 2040" בנושא מאגר העתודות, מגמות ומאפייני הבינוי. הדו"ח בוחן את עתודות הקרקע למגורים בירושלים עד לשנת 2040 על מאפייניהן, ואת תהליכי הפיתוח בעיר מאז ביטולה של תכנית "מערב ירושלים" ("ספדי") בשנת 2007. מסמך חשוב זה נכתב על ידי המתכננים אורי ברשישת ותרצה פינקל. הדו"ח הוכן לבקשת החברה להגנת הטבע מתוך מטרה לאפשר גישה למידע מדויק לציבור, לנבחרי ציבור, לקובעי מדיניות ואחרים. הדו"ח התפרסם בשני חלקים: החלק הראשון, מאגר עתודות הקרקע בעיר עד לשנת 2040 פורסם בחודש יולי 2015 והוא זמין לציבור במרשתת. חלקו השני מתאר את מאפייני המאגר ואת מגמות הפיתוח בעיר, והוא הראשון מסוגו שנכתב בהיקף כזה על עיר הבירה והוא משקף את מלוא התכניות המקודמות בהליכי תכנון שונים, בהתאמה לתכנית המתאר המחוזית תמ"מ 1/30 ולתכנית המתאר 2000 לירושלים. הדו"ח מציב מראה עובדתית בפני הקוראים: קיימות עתודות קרקע למגורים בירושלים, עד שנת 2040 ומוכח מעל לכל ספק כי היזמה לקדם בנייה מסיבית של עשרות אלפי יחידות דיור, באתרי הר חרת ומבוא ביתר-צור הדסה ("בת הרים"), בלב השטחים הפתוחים והשמורים של הרי יהודה, הינה הרסנית ומיותרת מהבחינה הסביבתית והאורבנית, העתידה לגרום נזק כבד לירושלים ולפיתוחה המושכל, ונכון לבטלה אחת ולתמיד. עוד עולה מתוצאותיו כי באשר למאפייני הפיתוח העתידי בעיר ירושלים עד שנת 2040, עיריית ירושלים והוועדה המחוזית ירושלים שמרו בשנים האחרונות על עקרונות התכנון בהתאם למדיניות הכלל עירונית, וכי ירושלים עלתה על מסלול חדש של התחדשות עירונית. 

 

תודה גדולה שלוחה לאורי ברשישת ולתרצה פינקל שעמלו ימים ולילות על כתיבת הדוח המקיף והחשוב הזה. בימים הקרובים הדוח יעלה לאתר החברה להגנת הטבע. מצ"ב כתבה גדולה בכלכליסט בנושא. את כל הדוח ניתן לראות בקישור הבא :

http://www.teva.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/ecf037a2-26c9-46e9-a37a-56df2d5db6fa.pdf

 

 

 

אפריל 2016

 

להלן חדשות הברית מן השבועות האחרונים, ותאריכים חשובים לתקופה הקרובה:

1.      התפתחויות בנושא יזמת מינהל התכנון לאשר מתחמי פיתוח חדשים ללא דיון תכנוני ראוי ובניגוד למדיניות התכנון המאושרת (תמ"א 1): נקבע דיון להחלטת המועצה הארצית בנושא, ביום שלישי בשבוע הבא, 5.4.16 בשעה 9:00 בבוקר, מצ"ב סדר יום. 

נזכיר כי צוות מצומצם של חברי המועצה הארצית נבחר להמליץ למועצה על גורלו של כל מתחם ומתחם, וכי המועצה תדון בהמלצות הצוות ואמורה להכריע. מדובר, כפי שציינו בעבר, בהליך לא ראוי ולכן ארגונים רבים מתנגדים למהלך כולו, ולשינויים המבוקשים. המעוניינים בפרטים נוספים, אנא כתבו לי. באותו היום ובאותה השעה מתקיימת הפגנה נגד שינויים מבוקשים באותה התכנית במעמד החופים בארץ, וכולם מוזמנים להשתתף בהפגנה, בנושא החופים ובנושא השינויים הנוספים המבוקשים במעמד השטחים המוגנים, כמתואר לעיל. המעוניינים להשתתף, כתבו לי. 

2.      בנושא הפקדת תכנית "מורדות רמות" להתנגדויות הציבור בותמ"ל (הועדה הדורסנית לתכניות מועדפות למגורים, תמ"ל/ 1012) נותר עוד כחודש להגשת התנגדויות. השבוע חלה התפתחות חיובית בנושא, עם החלטת הוועדה המקומית בירושלים להצטרף לתכנית של קק"ל והתושבים לפארק במצפה נפתוח. סגן ראש העיר תמיר ניר: "אנו נחושים לעצור את תכנית הבניה שמציע הותמ"ל בצורה כוחנית ולא דמוקרטית". עזרו לנו להציל מצפה נפתוח ! להתנגדות http://www.ramotenv.com/#!blank/smmml.

 

3.      עוד סיור מטעם הברית יצא להר חרת, ביום שישי 18 במרץ, במסגרת שבוע הטבע העירוני הארצי. הסיור הודרך על ידי שושי גולדברג, שכהרגלה העבירה סיור יפה ומרתק, בו נפגשו המשתתפים עם נופי אגן השורק השמורים, הודות למאמצי כולנו, ולמדו את היסטורית המחצבה ואת תכניתנו לפתח בה פארק מקיים טבע עירוני לטובת התושבים והסביבה. תודה רבה לשושי! ותודה גם לאיתי ושי מהחברה להגנת הטבע על העזרה והליוויJ

4.      "משמר התכנון" מארגן מפגש של קבוצות מרחבי הארץ הנאבקות בתוכניות הותמ"ל בשלבים שונים, במטרה לשמוע, לתת ולקבל רעיונות וליצור שיתופי פעולה, ביום ה' 14.4.16 בשעה 17:00 בתל אביב. מפגש  זה הינו מפגש מקדים של ראשי הקבוצות לדון באסטרטגיה ודרכי פעולה, לאחריו יתקיים מפגש גדול יותר עם כלל התושבים בכנסת (לקראת חודש יוני ).  אתם מוזמנים למפגש, ההזמנה מצורפת.

5.      כולם מוזמנים גם לכנס בנושא שימור ושיקום טרסות בירושלים ובהרי יהודה שיתקייםבמרכז ציפורי ב-7.4.16 בשעה 13.00. הכנס מאורגן על ידי עיריית ירושלים, קק"ל, החברה להגנת הטבע, מרכז הביו אזורי ירושלים ומרכז ציפורי. ההזמנה הכוללת סדר יום מצורפת. למחרת תתקיים סדנה לבניית טרסות בוואדי עין כרם, בהדרכת מדריכי קק"ל בין השעות 8.00 -12.00. לפרטים והרשמה היכנסו לקישור שבהזמנה.


 

מרץ 2016

להלן חדשות הברית מן השבועות האחרונים, ותאריכים לתקופה הקרובה:

 1. בחוץ חורף וקיץ משמשים בערבוביה, וגם בהרי ירושלים יש עליות ומורדות. מאז הדיון במועצה הארצית בחודש דצמבר בנושא תמ"א 1, אשר בה איומים על לא מעט מקומות חשובים בהרי ירושלים (בין השאר הר חרת, אזור צור הדסה, מצפה נפתוח, מורדות אורה ורכס לבן) נדמה כאילו יש "שקט תעשייתי" בדבר קידום מתחמי הפיתוח בתמ"א. נמשכו הדיונים בנושא החופים, אך נושא מתחמי הפיתוח עוד לא הגיע לדיון מסכם במועצה הארצית.

להזכירכם, צוות מצומצם של חברי המועצה נבחר להמליץ למועצה הארצית על גורלו של כל מתחם ומתחם, ולישיבה זו עדיין לא יצא סיכום. סיכום זה נקבל רק טרם הדיון המכריע במועצה הארצית, שמועדו עדיין לא נקבע. חשוב לציין שה"שקט" בזירה זו הוא מדומה, ההחלטות עדיין לא נחתמו, וחשוב שנמשיך להישאר דרוכים בנושא ולהתעדכן. אנו כמובן נזמינכם להשתתף בהפגנה שתתקיים במועד הישיבה המכרעת, כדי להשפיע על תוצאות ההצבעה.

 1. בניגוד להעדר ההחלטה עד כה בתמ"א 1 במועצה הארצית, בזירה תכנונית אחרת, הותמ"ל, הוחלט גם הוחלט לצערנו להפקיד את תכנית "מורדות רמות" להתנגדויות הציבור. תוכנית: תמל/ 1012 פורסמה ביום רביעי 24.02.2016 והמועד האחרון להגשת התנגדויות הינו יום ראשון 24.4.16. מציין אסף זנזורי מ"משמר התכנון" בחברה להגנת הטבע:

"מניתוח השטח במסמך הסביבתי שהוכן לתכנית, עולה כי בניגוד לאמור בחוו"ד מנהלת מנהל התכנון לשר הפנים מ- 3.6.15, התכנית אינה שוכנת "בסמוך" לשטחים ערכיים מבחינה נופית, סביבתית ואקולוגית, אלא ממוקמת ברובה בליבם, ויוצרת פגיעה קשה באתר טבע ונוף ייחודי.

ע"פ נתוני המסמך הסביבתי, חלקי האתר קשורים זה לזה ומהווים מכלול של בתי גידול בעלי מאפיינים שונים שבהם צמחיה מגוונת, הכוללת עשרות מינים של צמחים טעוני שימור, שרבים מהם נדירים ביותר, ומתקיימת בו אוכלוסייה גדולה של בעלי חיים עם דגש על יונקים גדולים – עדרי צבאים, צבועים, שועלים ועוד. המסמך מחזק את הטענה שאתר זה חשוב ביותר בראיה עירונית, גם בגלל הקשר הנשמר למקבץ אתרי טבע נוספים וסמוכים בשולי העיר מחד ולרצף השטחים הפתוחים של הרי יהודה ממערב לעיר.

עיריית ירושלים הבהירה כי לא רק שאינה תומכת בתכנית, אלא היא מתנגדת בתוקף לקידומה ולמימושה כמוצע  בניגוד למדיניות התכנון העירונית ותוך כפייה. ראש העיר הביע לאחרונה את תמיכתו בתוכנית לפארק טבע ומורשת במצפה נפתוח והורה לקדם אותה."

יש לציין כמובן עוד כי קידום התכנית במוסד הדורסני הותמ"ל באזור כה רגיש וייחודי מעורר התנגדות רבתי. מצורפת גם קריאת הקואליציה שפועלת בנושא להצטרפות להתנגדות לתכנית.

 1. עוד בנושא הותמ"ל, לאחרונה הושק דוח (עם שם מרענן) לגבי בעיות התחבורה הקשות שיוצר ה"תכנון" במוסד זה.כפי שמעדכן סמנכ"ל החברה להגנת הטבע ניר פפאי: "הוועדה לתכנון פקקי תנועה –דוח אשר נכתב ונערך ע"י דרור בוימל, אסף זנזורי ואיתמר בן דוד מהחברה להגנת הטבע, אשר בחן האם ניתן מענה תחבורתי ראוי לתכניות הענק המקודמות בותמ"ל. הדוח מצא שמאושרות תכניות ענק של אלפי יחידות דיור ללא מענה ראוי של תחבורה ציבורית מה שיביא לכך שאולי יהיה לאנשים היכן לגור אך כלל לא בטוח שיוכלו לצאת מהבית. דוח זה מצטרף לדוח על אזלת היד של הותמ"ל לאחר שנה של פעילות וכל זאת במטרה לחשוף את הבעיות הקיימות במנגנון הדורסני הזה שהוקם כביכול לתת מענה למשבר הדיור." (הדוח מצורף)

ובנימה אופטימית יותר חצינו את קו ה - 3,000 בעצומה של הברית נגד הבניה בהרי ירושלים ובעד חיזוק העיר פנימהJ.תודה רבה לכל העוסקים במלאכת ההחתמה ולחני הראל מהחברה להגנת הטבע על הקלדת הנתונים!! אנא המשיכו להפיץ ולהחתים על העצומה ולשתף מתעניינים נוספים

 


 

עדכונים קודמים:

 

פברואר 2016

להלן חדשות הברית מן השבועות האחרונים, ועדכון לתקופה הקרובה:
ביום שישי 5.2.16 קיימנו בכוחות משותפים של הברית ובהובלת קק"ל, החברה להגנת הטבע והמועצה המקומית מבשרת ציוןאירוע ענק עם ילדים והוריהם תושבי מבשרת ציון, בהר חרת.
במסגרת האירוע עלו כ-1500 ילדי בתי הספר היסודיים במבשרת והוריהם לפסגת הר חרת בהדרכת עשרות מדריכים שהפעילו אותם בנושא חיזוק העיר ושמירה על הרי ירושלים אל מול תכניות הבנייה ההרסניות המאיימות על הרי ירושלים בכלל ועל הר חרת בפרט.
האירוע היה מרגש ביותר וכלל בין השאר עיצוב של עץ עם משאלות, ציור קיר ענק שקוף של הנוף
שייפגע אם הבנייה תתקיים, וחלוקת אלפי שתילים לילדים לשתילה בבתי הספר ובחצרות הבתים
זהו האירוע ההמוני הראשון בהר חרת ביזמת הברית, והוא מהווה אבן דרך משמעותית במאבקנו המשותף לשמירת הרי ירושלים והר חרת. ראו מצורף סיכום מפורט ותודות
בנושאים נוספים:
הקרן הקיימת לישראל הגישה עתירהנגד הסרת ההגנות לשטחים הפתוחים במסגרת תמ"א 1. בהרי ירושלים מדובר במספר אזורים. כפי שפרטנו בעבר, תכנית מתאר ארצית זו אמורה רק לאגם את התכניות הקיימות, ולא לשנות מהותית דבר. נמשיך לעדכן בנושא .
עמיר בלבן מתעד את הטבע בהרי ירושלים מזה שנים, ואכן תיעוד זה הולך ונחשף במדיה החברתית וגם בטלוויזיה. ראו את הקישור לתיעוד חיי הצבועים.

 

 תודה לעמיר!http://192.118.60.6/radiomp4/2016/02/02/6891632.mp4

צילום: יוסי קמחי

 

ינואר 2016

בימים אלו, ארגוני הברית עמלים על הפקת אירוע סיורים גדול בהר חרת, לתלמידי בתי הספר של מבשרת ציון בתחילת פברואר.

 

 דצמבר 2015

ביום שלישי , 29 בדצמבר 2015, התקיים דיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסתבנושא יזמת הבניה בהר חרת שבהרי ירושלים, לבקשת ארבעה חברי כנסת המתנגדים ליזמה. במהלך הדיון, אליו הגיעו מספר גדול חברי כנסת ונציגי ממשלה, הועלו דברים הן מצד חברי הכנסת והן מצד נציגי הברית. בסיום הדיון החשוב הוכרז כי הוועדה מתנגדת לכל סוג של בניה בהר חרת.

הלינק לדיון. committees/InternalAffairs/Pages/CommitteeTVarchive.aspx?TopicID=9632(לאחר פתיחת הקישור, יש ללחוץ על שם הדיון על מנת לצפות בו).

 

נציגי הברית קיימו מספר סיורים חשובים בהובלת ראש המועצה של מבשרת ציון לשרים וחברי כנסת בהר חרת. נערך סיור עם שר התיירות יריב לוין וסיור נוסף עם אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור. הסיורים היו מוצלחים, כל שותפי הברית עבדו קשה והתנגדותנו הבצורה ניכרה מאוד. סיורים מסוג אלו ימשכו לאורך תקופת המאבק, לצורך הגברת המודעות בקרב מקבלי ההחלטות.

 

אוקטובר 2015

בעקבות הפעילות שהובילה החברה להגנת הטבע בימים האחרונים, והביקורת הרבה על התכנית, קבינט הדיור החליט שלא להצביע על תכניות הבנייה בהר חרת שבהרי ירושלים ולדחות את המשך הדיון למועד אחר. ב - 26.10 הייתה צפויה להתקיים ישיבה של קבינט הדיור, במהלכה הייתה כוונה להכריז על הר חרת כתכנית מתחם מועדף לדיור, העלולה לקדם את הבניה הלא נחוצה והבלתי הפיכה בהר, העשיר בערכי טבע ומהווה ברובו חלק מ"הליבה השמורה" בהרי ירושלים. מול ישיבת הקבינט, משרד ראש הממשלה, התקיימה הפגנה גדולה, למניעת ההכרזה ההרסנית.

 

החברה להגנת הטבע החלה במאבק מחודש על שמירת הרי ירושלים, לביטול תכניות בנייה הרסניות המתוכננות לאזור זה. בשיתוף ארגוני סביבה נוספים, הכרזנו על הקמת "הברית לחיזוק ירושלים ושמירה על ההרים סביב לה". אנחנו יוצאים למאבק חשוב מאין כמוהו נגד החייאת תכניות בנייה למגורים ממערב לעיר, על חשבון השטחים הפתוחים. גורל הרי ירושלים בראש סדר העדיפויות. הבניה המתוכננת בהרי ירושלים תיפגע בעיר, בשכונותיה, ובהרי ירושלים – מנכסי צאן הברזל של העיר. הכוונה להקים עיר חדשה במרחב צור הדסה - בת הרים, שכונה ענקית בהר חרת צמוד למבשרת ציון וכביש טבעת עצום על עמק מוצא נבחנה ונשללה כבר בעבר.

 

 

 

 26.10.15 בעקבות עבודת הכנה טובה ומקיפה, לחץ על השרים והפגנה מרשימה עם עשרות מפגינים, ההכרעה שהתקבלה בישבת הקבינט שהתקיימה היום - לא להכריע בנושא הר חרת, עד לדיון נוסף.

הכרעה זו משמועתית מאוד ומסמלת את ראשוני הסדקים שמתגלים בחומה שהציבו מקבלי ההחלטות של הוותמ"ל. הגילויים יוצאים לאור ומתברר כי המהירות בה מוגשות התכניות מצביעות על כך שהן לא בשלות ולפיכך אינן עונות על דרישות החוק.

 

 

ההפגנה מול ישיבת קבינט הדיור.

צילום: דב גרינבלט

 

החברה להגנת הטבע, יחד עם 13 גופים נוספים, הגישה, לקראת הדיון, פנייה לח"כ משה כחלון - שר האוצר ולשרים החברים בקבינט הדיור: "התכנית בגבולותיה המוצעים כעת, כ"מתחם מועדף", פוגעת בערכי טבע, נוף ומורשת ובתכנית הגן הלאומי, וזאת ללא כל צורך, ותוך גרימת נזק חסר תקנה לישוב הקיים. חשוב לציין בנוסף כי התכנית אינה מראה פתרון תחבורתי ראוי ולכן יש חשש לקידומו של "כביש הטבעת המערבי", שעלול להוביל לפיתוח נוסף, על מורדות הר חרת, במקומו של הגן הלאומי, תוך הרס מוחלט של ערכיו הטבעיים והנופיים, פגיעה אנושה ברצף השטחים הפתוחים באזור, ושיבוש גמור של תהליך פיתוחה של מבשרת ציון, הדורש זהירות ורגישות. כמו כן ישובש האיזון הנדרש בין צרכי פיתוחו של היישוב להתפתחותה וצרכיה של ירושלים. סוגיות פיתוחן המאוזן בראיה כוללת של הערים ושימור הסביבה, הטבע והנוף במבואות ירושלים, אינן עניין להליך חפוז ודורסני בוותמ"ל. יש להשאירן לבחינה מדוקדקת וזהירה של מוסדות התכנון הרגילים, בשיתוף עם הרשויות המקומיות."  

 

ב - 21.10.15, סיירו בשטח הר חרת ח"כ דב חנין וח"כ תמר זנדברג. השניים קיבלו הסברים על ערכיות השטח וחשיבותו מאנשי החברה להגנת הטבע וקק"ל, והביעו חשש לפגיעה ולנזק שיהיו באזור. בעקבות זאת הגישו יחד עם נחמן שי, מיקי לוי, חיליק בר ואורי מקלב פנייה לשר האוצר וליו"ר הקבינט, אביגדור יצחקי, בבקשה להוריד את הנושא מסדר היום של מחר. כמו כן שורה של אנשי אקדמיה הגישו מכתב התנגדות לתכנית - בהיבטים של איכות הסביבה וערכי טבע. גם עיריית ירושלים פנתה היום (ראשון) לשר האוצר, משה כחלון, וליו"ר קבינט הדיור, אביגדור יצחקי, בבקשה להוריד מסדר היום של קבינט הדיור - התכנית לא תצליח להשיג את יעדה – הוספת יחידות דיור, לאור העובדה כי מדובר בתכנית מורכבת ובעייתית, הדורשת הליכי אישור ארוכים וחסמים רבים.

 

עדכונים תקשורתיים:

ynet, קבינט הדיור: 30 אלף דירות בהליך מזורז >>

גלובס, קבינט הדיור דחה את הדיון בתכנית לבניית אלפי יח"ד בהר חרת >>

דה מרקר, קבינט הדיור אישר תכנון מהיר ל–30 אלף דירות; הדיון לגבי הבנייה בהר חרת נדחה >> 

 

 

  

 

חתמו על העצומה והשפיעו על ההחלטה ההרסנית >>