חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 

יצירה של קישון

1/02/2016

החברה להגנת הטבע פנתה לשר האוצר, משה כחלון, בקריאה לעצור את המהלך הפוגעני בפארק הקישון, העתיד להיבנות על שטח מצומצם באופן משמעותי מזה שהובטח. המהלך הזה יחרוץ את דינו של מורד הנחל לרצועה צרה ומוגבלת ויגזול את הריאה הירוקה אשר כה נדרשת לתושבי חיפה וסביבתה.

 

נדהמנו לגלות שללא כל דיון ציבורי ובניגוד להחלטות קודמות, מקודם הסכם בין חברת נמלי ישראל (חנ"י), עיריית חיפה ורשות נחל הקישון, שמשמעותו חיסול הרעיון של פארק משמעותי במורד הקישון. היקף הפארק המקודם יצומצם בלמעלה מ - 50 אחוז.

לקריאת הפנייה של החברה להגנת הטבע לשר האוצר - משה כחלון >>

 

 

 

 

 

סיפור נחל

נחל הקישון מהחשובים והארוכים שבנחלי ישראל, בחלק ניכר מאפיקו זורם כנחל איתן. הנחל סבל בעבר מזיהומים והפרות כבדים, ומדינת ישראל, בהובלת המשרד להגנת הסביבה, משקיעה סכומים עצומים, המגיעים לכדי מאות מיליוני שקלים, בשיקומו של נחל הקישון ובהוצאת הבוצה המזוהמת ממנו. השמירה על מרחבי הנחל, הנדרשים לתפקודו האקולוגי הנאות, ובפרט, בסביבה המתועשת והחשובים מאין כמותם לציבור בחיפה ובסביבתה, טרם קיבלו עיגון סטטוטורי מחייב, כשמורד הקישון מהווה פנינת טבע עשירה בחי וצומח - כולל ייצוג למינים נדירים, וריאה ירוקה יחידה במפרץ המתועש.

 

נכסי טבע ואיכות

פארק הקישון עבר גלגולים שונים וכלל במקור את מירב נכסי הטבע ושטחי האיכות במורד הנחל, 1,200 דונם. שאר השטח עשרות אלפי דונמים יועדו לתשתיות, תעשייה ובעיקר לנמל. איננו מתנגדים לנמל, ומודעים לחשיבותו לכלכלה ולתעסוקה. אולם בימים אלה עדיין ממשיכים לדרוש שטח חריג גם ביבשה, על חשבון פארק הקישון, למרות החלטה ברורה ומחייבת, לא רק הצהרת כוונות, על הקצאת 586 דונם למורד פארק הקישון. נוסח ההחלטה בידי כל הגורמים המעורבים – רשות הנחל, עיריית חיפה, רמ"י. ועדת ירון ביבי (ז"ל, יו"ר מינהל מקרקעי ישראל), נענתה לחנ"י, והעבירה לה 615 דונם מפארק הקישון, שטח איכותי ייחודי, שיהפוך לאזור אחסון מכולות. בנוסף, לפני ארבע שנים וועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה "כי גודלו המינימלי של הפארק לא יקטן מ- 586 דונם", שטח פתוח לרווחת ציבור התושבים.

 

פגיעה משמעותית  

התהליך הפוגעני בפארק ממשיך, כאשר באופן בוטה 'התוכנית הלאומית לטיפול במפרץ' לא לקחה בחשבון את הצורך בפיצוי סביבתי ראוי לתושבי הסביבה - טיפוח ופיתוח פארק מורד הקישון. אנחנו בחברה להגנת הטבע טוענים שאין כל הצדקה לכך שתושבי חיפה והסביבה לא יהנו מפארק רחב ידיים ואתרי טבע עירוני.

 

למען הדורות הבאים
אפשר וגם צריך לשמר את השטח של פארק הקישון לרווחת התושבים, דבר שיתרום מאוד לשינוי תדמית חיפה והסביבה כאזור מזוהם. מדובר בריאה ירוקה פיצוי לתושבים על מפגעי התעשיות הרבות באזור. ולהמשיך את המתווה של ראש הממשלה בהנחת אבן הפינה לפארק נחל הקישון בשנת 2011, על מנת שלא לעורר התנגדותם של התושבים וראשי רשויות באזור, אנו קוראים לכם להוריד התוכנית לצמצום נוסף של גודל הקישון שכבר סוכם עליו מסדר היום, לבל יהפוך מפארק הקישון לפארק גדות הקישון, ולעגן סטאטוטורית את 586 דונם של פארק מורד הקישון לרווחת הסביבה, הציבור ולדורות הבאים אחרינו.

 

 

 

ליצירת קשר, הירתמות לנושא ומעורבות פנו אל קהילת חיפה והסביבה של החברה להגנת הטבע:

 

  טלפון:  04-8553860 פקס: 04-8553864
דוא"ל:  
info.spni.haifaarea@gmail.com   


 


 

עיתון "הארץ", "הפארק בקישון צפוי להשתרע על רבע מהשטח שהובטח" >>

 

 

 

 

 

כתבות נוספות