חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

עזריה אלון הלך לעולמו

19/01/2014

עזריה אלון, ממייסדי ומקימי החברה להגנת הטבע ומאנשי שמירת הטבע והסביבה החשובים והמרכזיים בתולדות מדינת ישראל, הלך לעולמו ביום ראשון 19.1.2014, בביתו שבבית השיטה, והוא בן 95. 

 

"המאהב הגדול של ארץ ישראל" כך הגדיר המשורר יהודה עמיחי את עזריה אלון.
אלון הוא האיש אשר במשך שנים לימד את הישראלים להכיר את הטבע הישראלי יותר מכל אדם אחר, ולא רק להכיר אלא לאהוב ולכבד אותו.
היום אנו נפרדים מהקיבוצניק מבית השיטה, שחלם להיות חלקאי אך הפך למורה לטבע והצליח יחד עם קומץ "משוגעים לדבר" להקים את החברה להגנת הטבע ולשכנע עם שלם שיש כאן טבע שחשוב לשמור עליו.  באוטוביוגרפיה שלו "טבע ואדם" הוגדר כפיה וליבה של החברה להגנת הטבע במאבקיה הגדולים ואכן כך היה. עזריה הוליך דורות של מטיילים, חשף בפניהם את הצבי והכלנית, היעל והאיריס. אלו שלא הלכו איתו בשבילים, נחשפו אליו בעשרות ספריו או בתוכנית הרדיו שלו ששודרה במשך למעלה מ-50 שנים.

אלון נולד בשנת 1918 באוקראינה, בשנת 1925 עלתה משפחתו לארץ ישראל והתיישבה במושב כפר יחזקאל שבעמק יזרעאל. כבן 20, הצטרף כחבר קיבוץ בית השיטה, מקום מגוריו לאורך כל השנים. בשנת 1952 נישא לרות. לאלון ולרות 4 ילדים. הלווייתו תתקיים ביום שלישי, בשעה 15:00, בבית השיטה.

בכנס ירושלים ה-6 לסביבה וטבע, שהתקיים יממה לאחר פטירתו בבנייני האומה בירושלים, בנוכחות השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, פתח השר את דבריו בהקדשה למשפחת אלון: "לפני כחודשיים עמדנו יחד ברחבת הדשא בנתניה, שם ציינו 60 שנה לחברה להגנת הטבע. כאשר קראו בשמך, קהל גדול של צעירים ומבוגרים עמדו לכבודך והעניקו לך אהבה כפי שהענקת לטבע כולו. נעשה הכל כדי לשמור על מורשתך".


אלון, מאבות שמירת הטבע בישראל, הוא ממייסדי ומקימי החברה להגנת הטבע, הארגון הסביבתי הגדול והוותיק בישראל, שהחלה את פעילותה בסוף שנת 1953, על רקע המאבק בייבוש החולה. הוא עבד כמורה דרך ומדריך ידיעת הארץ לאורך שנים רבות. מאז שנת 1992 גם לימד בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון. בשנת 1959 החל אלון בהגשת תכנית הרדיו "נוף ארצנו", בקול ישראל, והוא המשיך עד ימיו האחרונים בהגשת התכנית, שבזכותה נכנס לספר השיאים של גינס כמגיש הוותיק ביותר של תכנית רדיו. אלון היה הזוכה הראשון בפרס רשות השידור, בשנת 1966, על תכניתו. אלון חיבר עשרות ספרים בנושאי טבע וידיעת הארץ, בהם גם ספרי ילדים, המקרבים את הקוראים הצעירים לטבע ולשמירתו. הוא ערך את הספר מדריך לציפורי ארצנו והיה העורך הראשי של האנציקלופדיה של החי והצומח בארץ ישראל.

 


צילום: ירון קמינסקי

 

אלון זכה לאורך השנים בפרסים רבים כהוקרה על פועלו ותרומתו למען שמירת הטבע בישראל.


בין פרסיו:
• פרס צימרמן לאיכות הסביבה (1977).

• פרס ישראל, ביחד עם החברה להגנת הטבע (1980).

• פרס יו"ר הכנסת לאיכות החיים והסביבה (1984).

• תואר ד"ר לשם כבוד מטעם מכון ויצמן (1991).

• פרס יגאל אלון למעשה מופת חלוצי (1994).

• אות מפעל חיים להגנה על הסביבה מטעם המשרד להגנת הסביבה (2008).

• פרס הרצל (2010) ופרס ישראל למפעל חיים, על תרומה מיוחדת לקהילה ולחברה (2012).

 עזריה אלון בכנס 60 החברה להגנת הטבע

עזריה במפגש עם חניך מחוגי הסיור של החברה להגנת הטבע, במהלך כנס 60 שנות קיום לחברה להגנת הטבע, אוקטובר אשתקד

מאות רבות, בניהם:  בני משפחה, חברים, מכרים, אנשי החברה להגנת הטבע והציבור הרחב ליוו את עזריה למנוחת עולמים בקיבוץ בית השיטה.  הסופר מאיר שלו ספד לו: "יש אנשים שקוראים על שמם רחוב או כביש, אני חושב שצריך לקרוא על שמו של עזריה נחל, גב או פרח".

 

מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן: "עזריה אלון הוא דמותה של מדינת ישראל ודמותה של מדינת ישראל היא עזריה אלון. קשה לדמיין איך ארץ ישראל ונופיה היו נראים לולא העשייה הרבה של אלון, ההישגים שלו ותרומתו לאורך עשרות השנים בהן היה פעיל, מימיו כבחור צעיר במאבק סביב ייבוש החולה ועד לימים האחרונים, בהם לקח חלק במספר מאבקים סביבתיים. 

אלון היה דוגמא ומופת לאהבת הארץ, הוא חינך ולימד דורות רבים, הפיץ לציבור את הידע העצום שלו והשתתף באינספור מאבקים סביבתיים, למען הטבע והציבור. הטבע בישראל איבד היום את גדול תומכיו".

 

מאיר שלו סופד לעזריה אלון

צילומים: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע.

 

על חייו ומותו של עזריה כפי שפורסם בתקשורת:

וואלה: נביא, לוחם ומהפכן - עזריה אלון שלא הכרתם

חדשות 2: עזריה אלון הלך לעולמו

הארץ: סיפור על אהבה וטבע

אורי הייטנר ב'ישראל היום': עזריה אלון: מר ארץ ישראל

אריק בנדר ויואב לביא ב'מעריב': חלק 1 | חלק 2 

A man of nature: JPOST

וואלה: "אוהב הארץ": מת מייסד החברה להגנת הטבע, עזריה אלון