חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חוויה לימודית מסעירה: לומדים על בע"ח דרך עדשת המצלמה

4/06/2013

בליבו של תהליך חינוכי, שמטרתו להכיר ולהתחבר לסביבה הקרובה, עומד פרויקט מקסים שבאמצעותו נחשפים תלמידי בית ספר לטבע שמקיף אותם ולומדים להכיר את עולם החי בקרבת היישוב.
הפרויקט משותף למרכז היונקים של החברה להגנת הטבע, מל"ש גליל מערבי ובית הספר היסודי בגוש חלב, במסגרתו התלמידים חקרו וסקרו את סביבתם, דרך מצלמות לילה מיוחדות שהוצבו בסביבה הטבעית של בעלי החיים.
לאחר הצבת המצלמות, גילו התלמידים מה שקורה בטבע כשאנו לא נמצאים בו, התרשמו מהתנהגותם הטבעית של בעלי החיים וקיבלו הצצה לעולם החי כפי שלא ראו אותו מעולם.
שיתוף פעולה זה החל לאחר פרויקט ראשון ומוצלח של מרכז היונקים של החברה להגנת הטבע, שכלל הצבת מצלמות לילה מיוחדות בעין גדי, שאיפשרו למדריכים ולמטיילים להתרשם מהחיה בסביבתה הטבעית מבלי להפריע לאורח חייה.


תלמידי כיתה ה' בבית הספר היסודי בגוש חלב שמעו לא פעם את המדריכים והמורים מספרים על שועל או בעל חיים נדיר אחר שחי באזור אך הם התקשו לצפות בו במהלך טיול או יציאה לטבע...

במרכז היונקים של החברה להגנת הטבע החליטו לעשות מעשה ולאפשר לתלמידים להכיר וללמוד על החיות, שבדרך כלל קוראים עליהן בספרים: מדריכי החברה להגנת הטבע והמורים בבית הספר, בהדרכת מרכז היונקים, החלו להשתמש במצלמות מיוחדות ואיכותיות אשר מתעדות את פעילות בעלי החיים ללא הפרעה לחייהם.

המצלמות מוצבות באזורים נידחים, בהם אין כמעט הפרעה לחיות הבר וגם במסלולי טיול מוכרים שבהם נחבאות החיות בדרך כלל. הן מותקנות בסביבה הטבעית של בעל החיים, לדוגמא, על גזע של עץ בחורש, או בקרבת תחנת האכלה ומופעלות על ידי תנועה, כך שניתן לצפות בבעל החיים בסביבתו הטבעית מבלי להפריע לו או לשנות את התנהגותו.
מכיוון שרוב היונקים פעילים בשעות הלילה, מצלמות אלה גם מצוידות בתאורה אשר אינה נראית לעיני בעלי החיים או אדם

 

צפו כאן בכל התמונות המרהיבות

בפרויקט בכפר גוש חלב הותקנו מצלמות מיוחדות לצילום בעלי חיים בסביבת הכפר. המורה, ניבל שאבסו, למדה לתפעל את המצלמה ויחד עם התלמידים הניחה אותה במקומות שונים. 
התלמידים בדקו את התמונות לאחר כמה ימים, בחנו אותם ולמדו על אותם בעלי החיים הנמצאים בקרבת בית הספר ונתפסו בעדשת המצלמה: גירית, תנים, דלק, חזירי בר, שועל מצוי, חולד ועוד.
התלמידים והמורה התרגשו לגלות את ה"שכנים" המתגוררים כל כך בסמוך אליהם, אותם בעלי חיים שקשה לראות בטיול רגלי והמצלמות מהוות הוכחה לקיומם ופעילותם.

 
   
 כל התמונות צולמו במצלמה שהוצבה בגוש חלב