חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

אחרי הגשם: בחזרה לשבלול

מה הדבר הראשון שעושה השבלול מייד אחרי הגשם? מחפש בן-זוג כדי להחליף עמו "חיצי אהבה". אם לא יצא לכם, עדיין לא מאוחר לראות שבלולים מזדווגים...

כתב וצילם: אסף מירוז, החברה להגנת הטבע 

מייד לאחר הגשם הם הופיעו בהמוניהם ופצחו בפעילות מינית אינטנסיבית שנמשכה שעות ארוכות. בסבלנות אין קץ, צמודים למלוא אורך גופם, בזוגות, בשלישיות וברביעיות, ירו הם אחד בשני "חיצי אהבה" שחדרו עמוק לתוך הגוף והפרו בו עשרות ביצים. היה זה ריקוד אהבה חייתי וחושני מאין כמוהו, כזה שרק בעל חיים "ירוד" ואדמתי כמו השבלול, יכול לו.

שבלול השדה הוא מהגדולים שבחלזונות ארצנו, קוטר קונכייתו מגיע לחמישה סנטימטר, וצבעה חום, או ירוק זיתי מפוספס. בימי הקיץ מתחפר השבלול בקרקע ומצטנף בתוך קונכייתו, שאת פתחה הוא אוטם במכסה גירני.

במצב זה הוא שרוי בתרדמת, כשקצב הנשימה וקצב פעימות הלב מואטים והפעילות המטבולית מצומצמת. התרדמת עשויה להימשך חודשים רבים, ובמינים אחרים של שבלולים, אפילו שנים. פעילות השבלולים מוגבלת לזמנים שבהם לחות האוויר גבוהה, בעיקר בלילות ולאחר גשם.

קונכיית השבלול מקבלת את צורתה האופיינית המפותלת כתוצאה ממהלך גדילתו. השבלול בוקע עם קונכיה זעירה, וככל שהוא גדל, מוסיף ומשקיע חומר גירני סביב הפתח וכך מרחיב בהדרגה את דירתו, בפיתולים גדלים והולכים, סביב מרכזה.

 וידאו: עמיר בלבן עם שבלולי השדה

לאחר הגשם הראשון, בוקע השבלול את סוגרי קונכייתו ומגיח מן האדמה, כשהוא מחליק על גבי רגלו האחת - ארוכה, רירית ושרירית. כמו יתר החלזונות היבשתיים, הוא משאיר אחריו שובל של ריר כסוף המסמן את מסלול התקדמותו. בראשו פה ושני זוגות מחושים, אחד מהם נושא זוג עיניים פשוטות. לבד מרגלו האחת ומהראש, מכונסים ומוגנים כל יתר אברי גופו בתוך הקונכייה.

הפעילות הראשונה שמבצע השבלול עם יקיצתו, היא מציאת בן זוג. במהלך החיזור הממושך מצמידים בני הזוג את סוליותיהם הארוכות ומזדקפים עליהן מעלה מעלה. בסופו הם מחליפים  "חיצי אהבה" גירניים, הנושאים את תאי הזרע. ההפרייה היא הדדית, כך שכל שבלול הוא למעשה דו-מיני ומסוגל בעת הצורך גם להפרות את עצמו.

 

 

 

 

 

 

 

זוג שבלולי שדה מזדווגים. צילום: אסף מירוז, החברה להגנת הטבע

* פורסם לראשונה במדור 'חוברה ואחיותיה' במוסף 'הארץ', 14.11.08