חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

מכת מוות לנשרים בגולן

30/11/2017

  

מאות בודדות של נשרים נותרו בארץ וכעת נשקפת סכנה ממשית לקיומם, בעקבות תכנית להקמת חוות ענק של טורבינות רוח בתל פארס שבגולן (תת"ל 78), בלב אזור הקינון. אנו קוראים לציבור הרחב להגיש השגות (התנגדויות) לתכנית באתר הוועדה לתשתיות לאומיות. מועד אחרון להגשה: 9 בינואר 2018

 

      

 

                 

 

 

 

 


 

 

על מה מדובר?

   

 סכנה ממשית נשקפת לקיומם של הנשרים בגולן ובישראל כולה, עקב תכנית להקמת חוות ענק של טורבינות רוח, אשר אושרה ביוני האחרון בוועדה לתשתיות לאומיות, והופקדה בתחילת נובמבר להשגות הציבור. 

החווה מתוכננת לקום בלב הגולן, בסמוך ליישובים יהונתן וקשת, באזור תל פארס שהוא אזור חיפוש המזון והקינון של הנשרים.  החווה, אשר מקימה חברת אנלייט שבשליטת "יורוקום תקשורת", תכלול 42 טורבינות ענק בגובה 150 מטרים כל אחת, כגובה בניין בן חמישים קומות.

מטרתן של הטורבינות לתרום לסביבה באמצעות הפחתת פליטת גזי חממה ומזהמי אוויר, אך יחד עם זאת הן מעמידות בסכנה את חייהם של מיני ציפורים ועטלפים אשר פעילים במרחב החווה, מקננים שם ומשיגים שם את מזונם. בין המינים הללו נמצאים הנשרים, מין בסכנת הכחדה אשר בצפון הארץ נותרו ממנו כמה עשרות בלבד, מתוך מאות בודדות בארץ כולה.   

החברה להגנת הטבע תומכת בקידום אנרגיה נקייה, אך בעמדה שטורבינות רוח יש להקים במיקומים שאינם מסכנים מינים בסכנת הכחדה ושלא יובילו לקטל נרחב של בעלי כנף. יש לנו אלטרנטיבה ומדיניות סדורה לפיתוח אנרגיות המתחדשות שתומכות בסביבה ובטבע.  

 ! יחד נגן על הנשרים בגולן

החברה להגנת הטבע תפעל בשבועות הקרובים להעלאת המודעות בציבור בדבר הסכנה הנשקפת לנשרי הגולן, על מנת שהציבור יביע את התנגדותו באמצעות הגשת השגות לוועדה לתשתיות לאומיות כנגד התכנית. במסגרת זו יופעלו עמדות הסברה באתרים מרכזיים ברחבי הארץ המועד האחרון להגשת השגות הוא ה-9 בינואר 2018

במקביל הגישה החברה עתירה לבג"ץ, בטענה שלא קיים כל הנדרש על מנת לוודא מה הם הסיכונים הסביבתיים של התכנית. העתירה טרם נידונה.

 

עוד על הנושא

  במהלך חודש יולי הגישה החברה להגנת הטבע ליו"ר הוועדה בקשה לבטל את אישור התכנית ולקיים בה דיון מחודש. לטענתנו, הוועדה התעלמה מחוות דעת חשובות ומהותיות של יועצי הוועדה עצמה, שקבעו חד משמעית כי אין לאשר את החווה, לאור הסכנות של הטורבינות על אוכלוסיית הנשרים בגולן ובישראל. בנוסף אנו מבקשים לערוך סקר בעלי כנף, על ידי מומחה חיצוני מטעם הוועדה ולבחון את התכנית על בסיס ממצאיו.

 

בישראל תחום פיתוח טורבינות הרוח נמצא בחיתוליו, אך במדינות רבות בעולם בהן התקינו טורבינות רוח בהיקפים גדולים, כבר הצטברו עדויות לפגיעות נרחבות ומשמעותיות בבעלי כנף. מתברר כי עופות דואים ועופות דורסים כמו נשרים, הם פגיעים באופן מיוחד מלהבי הטורבינות. המבט שלהם מרוכז בקרקע והם לא רואים את הלהב הענק המגיע ופוגע בהם אנושות.

החווה עלולה להוביל להכחדת הנשרים לא רק בגולן אלא בישראל כולה, עקב נדידה יומית של הנשרים לאזור זה מהארץ כולה. היא זוכה להתנגדות נרחבת לא רק שלנו אלא גם של רשות הטבע והגנים, תושבים מקומיים בגולן, מדענים ואנשי אקדמיה, ו- birdlife – ארגון הצפרות הגדול בעולם.

  למעלה מ–60 מדענים, פרופסורים ודוקטורים מתחומי בעלי החיים, הזואולוגיה והאקולוגיה חתמו על עצומה ציבורית וקריאה דחופה לשרי האוצר, הגנת הסביבה והתשתיות לבטל את התכנית.

  חומרים נוספים בנושא זה

 

נייר העמדה של החברה להגנת הטבע

 

השפעת טורבינות רוח על הבריאות והסביבה

 

 חשמל במסלול הירוק - דו"ח החברה להגנת הטבע על אנרגיות מתחדשות

 

 

 

  

הדמיות של טורבינות רוח ברמת הגולן. צילום: דב גרינבלט. הדמיה: תומר הררי

 

תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. אלון (7/12/2017 14:45:39)