חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

מכת מוות לנשרים בגולן

19/07/2017

 

 

מאות בודדות של נשרים נותרו בארץ וכעת נשקפת סכנה ממשית לקיומם, בעקבות תכנית להקמת חוות ענק של טורבינות רוח בגולן, בלב אזור הקינון. החברה להגנת הטבע יצאה למאבק  

 

מלך העופות דואה לו בנחת בשמיים כשפתאום מכה עזה קוטעת באחת את מעופו והוא צונח לאדמה אל מותו. התמונות הלא פשוטות הללו, כפי שממחיש הסרטון בעמוד הפייסבוק שלנו, הן מה שקורה כבר היום במדינות בעולם בהן הוקמו חוות טורבינות רוח לאנרגיה ירוקה.   

סכנה ממשית נשקפת לקיומם של הנשרים בגולן ובישראל כולה, עקב תכנית להקמת חוות ענק של טורבינות רוח, אשר אושרה ביום שני 19.6 בוועדה לתשתיות לאומיות. במהלך חודש יולי הגישה החברה להגנת הטבע ליו"ר הוועדה בקשה לבטל את אישור התכנית ולקיים בה דיון מחודש. לטענתנו, הוועדה התעלמה מחוות דעת חשובות ומהותיות של יועצי הוועדה עצמה, שקבעו חד משמעית כי אין לאשר את החווה, לאור הסכנות של הטורבינות על אוכלוסיית הנשרים בגולן ובישראל. בנוסף אנו מבקשים לערוך סקר בעלי כנף, על ידי מומחה חיצוני מטעם הוועדה ולבחון את התכנית על בסיס ממצאיו.

 

החווה מתוכננת לקום בלב הגולן, בסמוך ליישובים יהונתן וקשת, באזור תל פארס שהוא אזור חיפוש המזון והקינון של הנשרים.  

החווה, אשר מקימה חברת אנלייט שבשליטת "יורוקום תקשורת", תכלול 42 טורבינות ענק בגובה 150 מטרים כל אחת, כגובה בניין בן חמישים קומות. מטרתן הטורבינות לתרום לסביבה באמצעות הפחתת פליטת גזי חממה ומזהמי אוויר, אך יחד עם זאת הן מעמידות בסכנה את חייהם של מיני ציפורים ועטלפים אשר פעילים במרחב החווה, מקננים שם ומשיגים שם את מזונם. בין המינים הללו נמצאים הנשרים, מין בסכנת הכחדה אשר בצפון הארץ נותרו ממנו כמה עשרות בלבד, מתוך מאות בודדות בארץ כולה.   

בישראל תחום פיתוח טורבינות הרוח נמצא בחיתוליו, אך במדינות רבות בעולם בהן התקינו טורבינות רוח בהיקפים גדולים, כבר הצטברו עדויות לפגיעות נרחבות ומשמעותיות בבעלי כנף. מתברר כי עופות דואים ועופות דורסים כמו נשרים, הם פגיעים באופן מיוחד מלהבי הטורבינות. המבט שלהם מרוכז בקרקע והם לא רואים את הלהב הענק המגיע ופוגע בהם אנושות.

החווה עלולה להוביל להכחדת הנשרים לא רק בגולן אלא בישראל כולה, עקב נדידה יומית של הנשרים לאזור זה מהארץ כולה. היא זוכה להתנגדות נרחבת לא רק שלנו אלא גם של רשות הטבע והגנים, תושבים מקומיים בגולן, מדענים ואנשי אקדמיה, ו-birdlife – ארגון הצפרות הגדול בעולם.  

 

החברה להגנת הטבע תומכת בקידום אנרגיה נקייה, אך בעמדה שטורבינות רוח יש להקים במיקומים שאינם מסכנים מינים בסכנת הכחדה ושלא יובילו לקטל נרחב של בעלי כנף. נמשיך לפעול לשמירת הנשרים בגולן ובישראל ונעשה כל שביכולתנו לעצור את חוות הטורבינות במיקום הבעייתי הזה. 

 

 

למעלה מ–60 מדענים, פרופסורים ודוקטורים מתחומי בעלי החיים, הזואולוגיה והאקולוגיה חתמו על עצומה ציבורית וקריאה דחופה לשרי האוצר, הגנת הסביבה והתשתיות לבטל את התכנית.

 

 

לנייר העמדה של החברה להגנת הטבע

 

 

 

 

  

בתמונות למעלה: הדמיות של טורבינות רוח ברמת הגולן. קרדיט צילום: דב גרינבלט. קרדיט הדמיה: תומר הררי