חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

השפעות טורבינות רוח על הבריאות והסביבה

11/04/2016

במסגרת הליווי של החברה להגנת הטבע את התכנון והפיתוח של טורבינות רוח בישראל, התקבל הרושם כי אין מידע מסודר ומספק בדבר ההשלכות השליליות של טורבינות רוח. לאור זאת יזמנו הכנת מסמך מקצועי שירכז את הידע בנושא. את המסמך חיברו ד"ר חגית אולנובסקי, ד"ר ערן ברוקוביץ' וד"ר דניאל מדר.

לקריאת המסמך המלא >>

 

 

צילום: דב גרינבלט, הדמייה: תומר הררי

 

בשנים האחרונות החלו לקדם בצורה משמעותית את תחום טורבינות רוח בישראל וכיום מקודמות מאות רבות של טורבינות באזורים שונים ברחבי הארץ. לטורבינות רוח הזדמנויות סביבתיות רבות בכל הקשור לשימוש באנרגיות מתחדשות המחליפות דלקים מזהמים, אך כבכל תשתית גם להן השפעות סביבתיות שליליות. בין ההשלכות הללו ניתן לציין את ההשפעות האקולוגיות של פגיעה בבעלי כנף המקבלת משנה תוקף בישראל, בה עוברים צירי נדידה מהחשובים בעולם. כמו כן, ישנן השפעות בריאותיות על תושבי הסביבה. תכניות אלו, להן גם השפעות נופיות משמעותיות שאינן נבחנות בדוח זה, מתקיימות ללא כל דיון ציבורי משמעותי ואנו רואים במסמך זה נדבך חשוב בהעלאת הנושא לסדר היום הציבורי כמו גם לידיעת מקבלי ההחלטות.


במסגרת הליווי של החברה להגנת הטבע את התכנון והפיתוח של טורבינות רוח בישראל, התקבל הרושם כי אין מידע מסודר ומספק בדבר ההשלכות השליליות של טורבינות רוח. לאור זאת יזמנו הכנת מסמך מקצועי שירכז את הידע בנושא. את המסמך חיברו ד"ר חגית אולנובסקי, ד"ר ערן ברוקוביץ' וד"ר דניאל מדר. לבקשתנו, המסמך מבוסס על סקירת ספרות עדכנית מהעולם והושם דגש על שימוש במקורות מדעיים שעברו peer review ושפורסמו בכתבי עת מהימנים, וכן על דו"חות מקצועיים. בעבודה אין התבססות על ספרות פופולארית, כתבות עיתונאיות וכדומה ללא סימוכין מדעיים.


כאמור, העבודה מבוססת על סקירת ספרות מדעית בעיקרה מהעולם ולאור זאת ישנן מספר מגבלות שיש להיות מודעים אליהם. ספרות מדעית היא זהירה באופייה ובוודאי שלא מתארת את כלל ההשפעות האפשריות, שלעתים לא נחקרו או שאין די רקורד כדי להסיק לגביהם מסקנות. שנית, ישראל ייחודית בכל הנוגע למגוון ביולוגי, ובפרט בתחום בעלי כנף, ולכן היכולת להסיק מהניסיון בעולם לישראל מוגבלת, ובמקרה של טורבינות רוח, ניתן לצפות כי ההשפעות על בעלי כנף תהיינה משמעותיות יותר ממקומות אחרים.

 

בתחום בריאות הציבור נמצא כי לטורבינות יכולות להיות השפעות שליליות על הבריאות בשל ריצוד, רעש וויברציות. כמו כן, הוצעו מספר מנגנונים לפגיעה של טורבינות רוח בבריאות הציבור שלא נחקרו דיין על מנת להוכיח אותם או לשלול אותם. אחד המנגנונים הללו מציע שוויברציות בתדר נמוך גורם למחלת ים בקרב תושבים בסביבת הטורבינות. עם התפתחות התחום בעולם, סביר להניח שייעשו מחקרים רבים נוספים על ההשפעות הבריאותיות של טורבינות.


 

השפעת טורבינות רוח על הציפורים

 

 

בתחום ההשפעה על עופות, נמצא כי ישנן חוות טורבינות רוח שקוטלות עשרות עופות בממוצע לטורבינה בשנה. הערכות מצביעות על מאות אלפי עופות שנקטלות מדי שנה בארצות הברית וקנדה, וההערכה היא שבעולם כולו נקטלים כדי מיליוני עופות. בשל תנאיה הייחודיים של ישראל, מחברי הדו"ח צופים חריגה ביחס לממוצע מהניסיון בעולם. אנו מעריכים כי פיתוח משמעותי של טורבינות רוח בישראל עשוי להוביל לקטל של עשרות אלפי עופות בשנה. חשש מיוחד קיים ביחס לעופות דורסים ודואים- יציבים, מקייצים, חורפים ונודדים- שרגישים לפעילות של טורבינות רוח. אוכלוסיית הדורסים המקננת בישראל ומיליוני הנודדים עלולים להיפגע קשות מפיתוח מאסיבי של טורבינות רוח בישראל.

 

השפעת טורבינות רוח על עטלפים


בתחום ההשפעה על עטלפים נמצא כי היקף הפגיעה בעטלפים גבוה מששערו בעבר ומעריכים כי בעולם נקטלים מדי שנה כ-1.6-6.4 מיליון עטלפים על ידי טורבינות רוח. ההערכה היא כי פיתוח של טורבינות רוח בישראל יגרום לקטל של לפחות 4,000-16,000 עטלפים בשנה. יש לתת תשומת לב כי ישראל מאופיינת במגוון גדול במיוחד של עטלפים וכי רובם מצויים בסכנת הכחדה ברמה זו או אחרת.

כתבות נוספות בנושא אנרגיה מתחדשת