חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
פייסבוק
ניוזלטר

קהילות החברה להגנת הטבע מסכמות את תשע"ו בתנופת עשייה!

29/09/2016
שנה חלפה, שנה באה...והפעילות בקהילות בשיאה
 
החברה להגנת הטבע פועלת בשישה מוקדים גדולים ברחבי הארץ במסגרת קהילות. מטרת הקהילות היא לשמור על מעורבות תושבי סביבתן באופן אקטיבי ובאופן תודעתי בכל הנושאים הקשורים לאיכות הסביבה שמשפיעים ברמה היומיומית על איכות חיי תושבי הקהילה.
לחברה שישה מוקדי קהילות מרכזיים ברחבי הארץ: קהילת ירושלים והסביבה, קהילת באר-שבע והסביבה, קהילת מודיעין והסביבה, קהילת חיפה, קהילת חדרה וקהילת תל-אביב והסביבה.
 
בשבוע החולף חגגנו יום הולדת שנה לפעילות עניפה ורבת הישגים בקהילת חדרה. אירוע חגיגות השנה היה מקסים ונכחו בו עוזר ראש העיר, מתנדבי הקהילה וחברי הנהלת החברה להגנת הטבע.
קהילת חדרה היא הצעירה מבין שש קהילות החברה, אך צמחה מתוך סניף ותיק של החברה שפעל בעיר קרוב ל-40 שנה והתמקד בטיילות, חוגי ילדים ושמירת טבע. הפיכת הסניף לקהילה מאפשרת לנו לשים דגש מחודש על נושאי קיימות, טבע עירוני וחיזוק הקשר בין התושבים לסביבת המחיה שלהם גם בנושאי שמירת טבע וסביבה.
 
במהלך שנת פעילותה הראשונה, התקיימו בקהילת חדרה מגוון פרוייקטים חינוכיים במוסדות החינוך השונים בעיר וביניהם פרוייקט "חוף מעשה במחשבה תחילה" שנועד לחזק את הקשר בין ילדי העיר ורצועת חוף הים, פרוייקט בריכות חורף, המשכנו בפעילות בקרב ילדי הגנים עם חוגי טבע שונים וגם חוגי טיילות ברמות קושי שונות לגילאים מגוונים. גם בקרב האוכלוסיה הבוגרת לא שקטנו על השמרים וקיימנו תוכניות "ותיקים בסביבה" ו"נאמני אילנות". הוצאנו לפועל סיור חווייתי על שמורת ביצות זיתא..שהיה כ"כ פופולארי עד כדי כך שעכשיו יש לכם הזדמנות שניה להצטרף ולסייר איתנו בביצות!

בעקבות תוכנית הוספה של יחידות דיור במזרח חדרה קיימנו ערב שיתוף והסברה לציבור, כאשר לראשונה בחברה להגנת הטבע, שידרנו את הערב ב- LIVE בפייסבוק של הקהילה
 
 

 

בגזרה אחרת, בקהילה הותיקה יותר בתל-אביב והסביבה קצרנו מלא הטנא הישגים; לאחר מאבק ארוך שנים המשותף לקהילה ולקבוצת תושבי "שמורת תל-אביב", לשימור רכס הכורכר בחוף הצפוני של העיר, זכה משרד אדריכלים אשר הצעתו לפארק חופי תשמר את רכס הכורכר כאתר טבע עירוני ייחודי. הפארק יוקף בשכונות מגורים חדשות בהתאם לתוכנית 3700.
לטובת התושבים והמבקרים בתל-אביב השקנו, בשיתוף עם מכון דש"א, מפה וירטואלית של אתרי הטבע העירוני בעיר!
פעלנו גם עם אוכלוסיית נפגעי הנפש במסגרת "אנוש" בבת-ים, יחד עם חברת "מבנה" המאפשרת לפגועי הנפש לעבוד בגינה האקולוגית בבית אנוש, לטפח מיני צמחים וליהנות מהעבודה באוויר הפתוח. מהצמחים מפיקים המשתתפים שמנים וסבונים, ואת התוצרים הם מוכרים בחנות היפה שנפתחה במקום. לבסוף, בעיר השכנה, חולון, קבוצה של כ-15 תושבים השתתפה בקורס "נאמני טבע עירוני" של קהילת תל אביב, ובמהלכו אימצה את בריכת החורף שבמתחם הלוחמים בעיר. בעקבות זאת החלה עיריית חולון לטפח את מתחם הבריכה, ובשנה הקרובה יבוצעו בה פעולות נקיון, ניקוש, השבת מינים והצבת שילוט.
 
שנה זו מסמנת פריצת דרך בפעילות חינוך סביבתי של קהילת ירושלים בקרב המגזר החרדי!  צוות המדריכים החרדים של החינוך הסביבתי בירושלים הדריכו כל שבוע תלמידים ותלמידות ב 20 בתי ספר חרדיים, בחוגי טבע ובחוגי סיור, עם תכנים שפותחו במיוחד לציבור החרדי. כל חוג ארך 12 מפגשים והשתתפו בהם
כ - 500 תלמידים ברחבי העיר ירושלים ובעיר החרדית ביתר עילית.
כמו כן, התקיים השנה חוג ייחודי לאימהות ובנות בשכונת בית וגן, בהובלת מדריכה חרדית של החברה להגנת הטבע. אימהות ובנות יצאו כל שבוע לסייר בשטחים פתוחים בסביבה הקרובה, לבלות יחד בטבע, וללמוד על חשיבות שמירת הטבע העירוני.
מאות משפחות חרדיות השתתפו השנה באירועים קהילתיים אשר קיימנו במנהלים קהילתיים ברחבי ירושלים, תחת הכותרת "חגיגה סביבתית". אירועים אלה הוציאו את הציבור החרדי לשטחים הפתוחים הסמוכים לשכונותיהם למפגש בלתי אמצעי עם הסביבה הקרובה; שם הם סיירו, הכינו מגדירים על בע"ח וצמחייה בסביבתם, ערכו תצפיות ציפורים, התנסו במיומנויות שטח וכל זה במטרה לחזק את הקשר של תושבי העיר לטבע.
צוות החינוך הסביבתי מלווה גם כן פעילות בשתי גינות קהילתיות חרדיות, אותן הקמנו בשנת 2015 בעזרת תרומה מקרן משפחת אליאס.  בכל גינה התקיים יום עבודה שבועית, במהלכו תושבי השכונה הגיעו לשתול, לעשב, לנקות, לקשט, ולטפח את הגינה.  בנוסף לפעילות השוטפת, התקיים בכל גינה אירוע שתילה גדול בהשתתפות מאות הורים וילדים.  גינות אלה מהוות קרן אור ירוקה בשכונות החרדיות הצפופות, ובמה חשובה להנחלת ערכי הקיימות בקרב אוכלוסייה זו.
 
בקהילת מודיעין התקיימה לראשונה תכנית הכשרה ייחודית ומוצלחת לניטור פרפרים בשיתוף עם עיריית מודיעין ובהנחיית התכנית הלאומית לניטור פרפרים. קבוצת תושבי העיר המנטרים מתחילה לפעול בימים אלו בעיר.
בקהילה הדרומית שלנו בבאר שבע יוצא לדרך פרויקט נאמני אילנות ואתם מוזמנים לקחת חלק!

בסיכומו של דבר, פעילויות אלה הן רק על קצה המזלג, פעילויות נבחרות מתוך מאות פעילויות המתקיימות מידי שבוע בכל קהילות החברה להגנת הטבע. נאחל לכולנו שנה נוספת של עשיה כל-כך פוריה והמשך הצלחות ונשמח לראות אתכם מצטרפים לפעילויות!