חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

החסידות שמבשרות את בוא הסתיו

16/08/2011

  

החסידות מבשרות: הסתיו כבר כאן! מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע מדווח כי בימים אלה החלה נדידת הסתיו, להקות החסידות הראשונות חולפות מעל ישראל בדרכן לאפריקה.

תצפיתני מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע מדווחים כי להקות ראשונות ובהן אלפי חסידות חולפות ביומיים האחרונים מעל שמי ישראל בדרכן דרומה אל ארצות החום. ביום שני השבוע (14.8.11) דווח כבר על כ-6000 חסידות מעל שמי הארץ בדרכן לאפריקה.

כ-600 אלף חסידות עתידות לעבור בקרוב מעל שמי ישראל בעת נדידת הסתיו, בעיקר באזורים המזרחיים של הארץ. במשך החודשים הקרובים נוכל להבחין גם בלהקות ענקיות של איות הצרעים שחולפות בהמוניהן מעל לראשינו, ולאחר מכן, בהדרגה, מאות מינים נוספים של ציפורים וביניהם  כ-30 מינים שונים של עופות דורסים, עופות דואים כחסידות ושקנאים וציפורי שיר. את נדידת הסתיו יחתמו העגורים, שיגיעו אלינו לקראת אמצע דצמבר.


חסידות בעמק בית שאן. צילום: יהונתן מירב

עד תחילת החורף צפויות לחלוף בשמי הארץ למעלה מחצי מיליארד ציפורים. רוב הציפורים אשר נודדות מאירופה וצפון מערב אסיה דרומה לאפריקה מעדיפות לעבור בדרך הבטוחה מעל לארצנו, במסדרון צר שרוחבו פחות ממאה ק"מ, מאחר וממערב לישראל שוכן ים וממזרחה חסרים להן מקורות מים להרוות את צימאונן במעופן הממושך והמתיש.

חסידות בעמק בית שאן. צילום: לירון זיו, החברה להגנת הטבע

דן אלון, מנהל  מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, אמר: "נדידת האביב השנה היתה מרתקת במיוחד, מאחר והציפורים איחרו מאד בחזרתן לאירופה, מה שהוביל לאיחור במחזורי הקינון וחלק מהציפורים אף לא הספיקו לסיים את עונת הקינון שלהם. אנו מקווים כי נדידת הסתיו תספק לנו כמה תשובות להתנהגות יוצאת הדופן הזו - ואלי אף שאלות מעניינות חדשות".

תצפיתני מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע הפזורים בכ-15 תחנות ברחבי הארץ עוקבים אחר הנדידה למטרות מחקר ולמטרות ביטחון. לתצפיות תפקיד חשוב בפרויקט משותף של חיל האוויר והחברה להגנת הטבע למניעת היתקלויות בין מטוסים וציפורים.


חסידה ממריאה. צילום: לירון זיו
חסידות בעמק בית שאן. צילום: לירון זיו, החברה להגנת הטבע