חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

החסידות יצאו לדרך

צילום: יואב פרלמן


נדידת הסתיו בעיצומה! תצפיתני מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע מדווחים כי להקות ענק של  חסידות חלפו בימים האחרונים עברו מעל שמי ישראל בדרכן דרומה אל ארצות החום. במהלך השבוע האחרון עברו למעלה מ 100,000 חסידות בשמי ישראל. הבוקר  עברו בשמי ישראל למעלה מ 20,000 חסידות, ובשעה זו אחת מהלהקות הגדולות ביותר של השנה, של 7,000 חסידות חולפת בעמק בית שאן, והיא עתידה לחלוף מעל צפון מדבר יהודה, ים המלח מרכז הנגב וסיני. במהלך היום צפויות לעבור בשמי ישראל להקות נוספות של אלפי חסידות.

חקלאי בית שאן נהנים במיוחד מלהקות החסידות. בעצת אנשי החברה להגנת הטבע, הם חרשו את השדות החקלאיים מוכי המכרסמים ( בעיקר נברני שדה ועכברים מצויים) בכדי לחשוף את המכרסמים, כך שהחסידות שנחתו למנוחת ערב בשדות העמק נהנו משפע של מזון זמין, והחקלאים נהנו מהדברה ביולוגית.

אמנם הגעתן של להקות החסידות הענקיות מסמלת את תחילתה הסמלית של עונת הנדידה, אולם יש לציין כי ישנן ציפורים המקדימות אותן. החופמאים למשל, החלו לנדוד כבר במהלך חודש יולי.


כ-600 אלף חסידות מתעתדות לעבור מעל שמי ישראל בעת נדידת הסתיו, בעיקר באזורים המזרחיים של הארץ ובמישורי צפון הנגב. במשך החודשים הקרובים נוכל להבחין גם בלהקות ענקיות של איות הצרעים (עוף דורס גדול) שחולפות בהמוניהן מעל לראשינו, ולאחר מכן, בהדרגה, מאות מינים נוספים של ציפורים וביניהם  כ-30 מינים נוספים של עופות דורסים, שקנאים וציפורי שיר. את נדידת הסתיו יחתמו העגורים, שיסיימו את נדידתם דרומה לקראת אמצע דצמבר.

עד תחילת החורף צפויות לחלוף בשמי הארץ  יותר מחצי מיליארד ציפורים. רוב הציפורים אשר נודדות מאירופה ומאסיה דרומה לאפריקה מעדיפות לעבור בדרך הבטוחה מעל לארצנו, במסדרון יבשתי צר שרוחבו פחות ממאה ק"מ, מאחר וממערב לישראל שוכן ים וממזרחה חסרים להן מקורות מים להרוות את צימאונן במעופן הממושך והמתיש. 
צפיתני מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע הפזורים ברחבי הארץ עוקבים אחר הנדידה למטרות מחקר ולמטרות ביטחו ן- לתצפיות תפקיד חשוב בפרויקט משותף של חיל האוויר והחברה להגנת הטבע למניעת היתקלויות בין מטוסים וציפורים.