חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חומרי הדברה OUT, בזים ותנשמות IN

בטקס חגיגי נחנך המיזם הלאומי להדברה ביולוגית, אותו מובילים החברה להגנת הטבע, משרד החקלאות, המשרד להגנת הסביבה ואוניברסיטת ת"א. במסגרת הפרויקט יוצבו אלפי תיבות קינון לתנשמות ובזים בשדות בכל רחבי הארץ, על מנת להפחית את השימוש בחומרי הדברה 

מרץ 2009

עם גידול המודעות לפגיעה הסביבתית של חומרי ההדברה בהם נעשה שימוש בשדות, חל קידום גם בפיתוח ובהרחבת השימוש בהדברה הביולוגית. החברה להגנת הטבע, אוניברסיטת תל אביב, משרד החקלאות והמשרד להגנת הסביבה משיקים מיזם לאומי חדש, "הממריא" בימים אלו, עם תחילת עונת הקינון של התנשמות והבזים, הכוח החלוץ של ההדברה הביולוגית בישראל.

תנשמת עם נברן. צילום: אמיר עזר
תנשמת עם נברן. צילום: אמיר עזר

במסגרת הפרויקט יוצבו אלפי תיבות קינון לתנשמות ובזים בשדות חקלאיים בכל רחבי הארץ, מתוך תקווה כי יסייעו בהפחתה משמעותית של השימוש בחומרי הדברה. כך נזקי החקלאות ממזיקים  מצטמצמים, האדם מרוויח מזון נקי מחומרי הדברה, הציפורים מקבלות מקום לקינון ובעלי החיים ניצלים מהרעלות.

השימוש בתנשמות ובבזים כמדבירים ביולוגיים בחקלאות מבוצע למעלה משלושה עשורים במקומות שונים בעולם. גם בישראל הוצבו החל משנות השמונים תיבות קינון בשדות שונים, כשקיבוץ שדה אליהו היה המוביל, בעיקר בעמק בית שאן. המחקרים מגלים כי זוג תנשמות מחסל בשנה כ-2,000 נברנים ומכרסמים שונים!

בשנת 1999 בעקבות אירוע המתה גדול של ציפורים בעמק בית שאן, שנגרם בשל שימוש בחומרי הדברה, החל פיילוט בתמיכת משרד החקלאות, להדברת נברנים באמצעות תנשמות ובזים. בשנת 2008 החליטו משרדי החקלאות והגנת הסביבה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב והחברה להגנת הטבע להפוך את הפיילוט למיזם ארצי.על פי החלטת השותפים הוכנה תוכנית לפריסה ארצית של תיבות קינון לתנשמות ובזים, לפיה מדריכי החברה להגנת הטבע ומשרד החקלאות ידריכו את החקלאים בשטח לשימוש בשיטה וכן ייערך ניטור על הפרוייקט על-ידי החברה להגנת הטבע ואוני' ת"א. צילום משמאל: אמיר עזר.

לפרויקט חשוב זה, בהובלתם של שני המנכ"לים – יעל שאלתיאלי ממשרד החקלאות ושי אביטל מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה. מטרת המיזם היא פיתוח רשת של אלפי תיבות קינון ברחבי הארץ, בכל השדות החקלאים, תוך שילוב תכנית של רכזים אזוריים, קמפיין הסברה לחקלאים ולתלמידים בבתי הספר באזורים החקלאיים, וכך להקטין משמעותית את השימוש- והנזק מחומרי ההדברה. בפרויקט יושקעו כמיליון שקלים בשנה.

בשלוש השנים הקרובות עתיד הפרויקט להתרחב לאזורים הבאים: עמק החולה והגולן, עמק עכו, עמק בית שאן, עמק יזרעאל, גליל תחתון ועליון, השרון, נגב מערבי ומרכזי, לכיש, ובקעת הירדן.

התעשייה הצבאית החליטה גם היא להירתם לפרויקט, ותורמת 500 ארגזי תחמושת משומשים שיוסבו על ידי מובילי המיזם לארגזי קינון לבזים ותנשמות, ויהוו גרסה מודרנית ועדכנית לנבואתו של הנביא ישעיהו, "...וכתתו חרבותם לאתים...".

משמאל: מתיבות תחמושת לתיבות קינון. צילום: מוטי צ'רטר.

 

המיזם הלאומי נחנך היום בטקס חגיגי בלשכתה של מנכ"ל משרד החקלאות ופיתוח הכפר, יעל שאלתיאלי, במשרד החקלאות בבית דגן. מובילי המיזם מטעם החברה להגנת הטבע ואוניברסיטת ת"א - ד"ר יוסי לשם ודן אלון, המשמש מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, ונציג התעשייה הצבאית, הגישו ליעל שאלתיאלי (בצילום משמאל) ולסמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה 3 ארגזי קינון לתנשמת, לבז ולירגזי, שהותקנו מתיבות התחמושת ישנות.

לדברי ד"ר יוסי לשם, מנהל המרכז הבינלאומי לחקר נדידת ציפורים בלטרון, המשותף לחברה להגנת הטבע ולאוניברסיטת ת"א, ממובילי הפרויקט, "זוהי פעם ראשונה בעולם בה הנושא של הדברה ביולוגית מקבל חשיבות לאומית מטעם המוסדות הממשלתיים, הציבוריים והאקדמיים. יש לציין כי הפרויקט מבוצע גם בשטחי הרשות הפלשתינית, וירדן במימון קרנות בינלאומיות".