חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חדשות טובות לעגורים: הושג הסכם עם החקלאים

לאחר ימים סוערים ודיונים קדחתניים בין החקלאים ונציגי הארגונים הסביבתיים,
ביניהם החברה להגנת הטבע, הוסכם להמשיך את פרויקט העגורים בעמק החולה

3 בדצמבר 2008

השבוע, לאחר דיונים קדחתניים ולא מעט סערות, הושג הסדר בין חקלאי עמק החולה ובין נציגי הארגונים הסביבתיים, ביניהם החברה להגנת הטבע, לפיו יימשך פרויקט העגורים. פרויקט העגורים, שנחל הצלחה והביא לחיים משותפים של העגורים לצד החקלאים בעמק החולה, התקיים בעמק משנת 2000 ועד השנה באופן מוצלח. השנה, חל משבר קשה שמצא ביטויו גם באמצעי התקשורת, במהלכו השתמשו החקלאים גם בשיטות אלימות לסילוק העגורים.

החברה להגנת הטבע מקיימת מחקר בנושא העגורים מאז שנת 1996, וכמומחית לנושא היא מהווה גורם מקצועי בדיונים העוסקים בפרויקט, ואף מהווה חלק מממניו. השבוע חוזר הפרויקט למסלולו, והמשתתפים בו יחלו בעבודה המשותפת באופן מסודר, כך שהעגורים יישארו מוגנים, החקלאים לא יסבלו מנזקים, ותושבי הגליל ייהנו מהתיירים הפוקדים את האזור.

מאז החל הפרויקט, עמק החולה בכלל, ואתר אגמון החולה, בו מתבצע הפרויקט, מהווה מוקד משיכה אליו מגיעים מדי שנה למעלה מרבע מליון מבקרים. כמות התיירים העצומה בגליל היא בעלת משמעות כלכלית אדירה, והתרומה לאזור מוערכת מדי שנה בעשרות מליוני שקלים.

תגובת דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע: "החברה להגנת הטבע מברכת על הסיכום שהושג באשר להפסקת הפעילות האלימה באתר הטבע באגמון החולה ועל החזרה למסלול העבודה המשותפת בפרויקט העגורים בעמק החולה. אנו תקווה כי הפרוייקט יביא הן לשמירה על העגורים והן לצימצום נזקי החקלאות, כפי שנעשה בשנים הקודמות, להנאת כולנו".

"יום קרב" בגבול הצפון 
ד"ר יוסי לשם

גבול הצפון לא שקט: בשנים האחרונות מתנהלת מלחמה עיקשת ומתמשכת בין החקלאים ובין בעלי החיים באזור  - ונציגיהם בארגונים הסביבתיים - החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, קרן קיימת לישראל והתושבים המתפרנסים מהתיירות בצפון. במלחמה הזאת נפגעים לא רק בעלי החיים. מדובר בפרויקט דגל, המושך כ-300,000 מבקרים בשנה.    המשך כתבה

רקע

החל משנת 1992, עלה באופן חד מספר העגורים בעמק החולה. המחקרים, כולל מחקרו של דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, הראו שהעלייה במספר העגורים נובעת מזריעתם של שדות הבוטנים בעמק בתחילת שנות התשעים, בשילוב עם הקמת גופי המים הגדולים - האגמון ותעלות המים. בשנת 1999, הגיע הנזק הישיר לשדות לכ-1,200,000 ש"ח, כשבנוסף השקיעו החקלאים מכספם כ-600,000 ש"ח כדי לנסות למנוע את הנזק על ידי הגירוש, אך לשווא

החל משנת 2000, לאחר מחקר שנערך בין השנים 1999-1995, החל בעמק החולה פרויקט העגורים, לו שותפים חקלאי האזור, החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל ורשות הטבע והגנים.

הפרויקט כולל מניעה של שהיית העגורים על שטחים חקלאיים על-ידי גירוש מבוקר, ובחורף בלבד - האכלתם בשטח מוגדר, המצוי באזור תיירותי. מאז שנת 2000, בשנים בהם פעל הפרויקט, הצטמצמו כמעט כליל נזקי העגורים לחקלאות. מדי שנה נעשה מאמץ גדול על ידי הגופים הציבוריים לאסוף את הכספים  מכל הגופים הרלוונטיים.

לאורך השנים מימנו את הפרויקט החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל והחקלאים, ובחלק מהזמן גם המשרד להגנת הסביבה, הרשות לפיתוח הגליל, קרן אי.די.בי ומשרד התיירות. החל משנת 2006, גם התיירים המבקרים באגמון החולה משתתפים בפרויקט ההאכלה, בעלות סמלית של שני שקלים.

יש לכם ציפורים בראש? ?CategoryID=171&ArticleID=3283&Page=1
בואו ליום העיון השנתי לצפרות
22.12.08, א' חנוכה
אוניברסיטת תל-אביב
לחצו לפרטים

לכל הכתבות בנושא צפרות