חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

התנשמות והבזים - לחקלאים

כתב וצילם: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

צפרים צעירים עם גוזלי "מדבירים ביולוגים". צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבעיוני 2008

6:00 בבוקר, חבורת צפרים צעירה ממתינה בקוצר רוח בתחנה. נדידת האביב בסופה, וכולנו יוצאים לרעות בשדות זרים. חברי חוג הצפרות של התחנה הצטרפו לחוקר יואב פרלמן לבוקר שכולו תנשמות.

בימים אלה נערך מחקר מקיף על תועלתם של תנשמות ובזים מצויים כאמצעי לצמצוםו נזקי נברנים בשטחים חקלאיים. המחקר כולל, כמובן, סימון וליקוט צניפות - גלילי קיא שבתוכם מסתתרים שיירי הנברן.

על רקע שדות חמנייה וחיטה צהובים, דהרנו בין תיבה לתיבה. יואב והחניכים המסורים טיבעו, מדדו ושקלו, וכמובן - החזירו את הגוזלים השמנים לתיבות.    (בתמונה: צפרים צעירים עם גוזלי בזים. צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)

פירוק הצניפות המחיש עד כמה התנשמות יעילות. בכל צניפה הסתתרו גולגלות רבות של נברנים. עדות נוספת ליעילותן של התנשמות היתה הכרס המתפקעת של הגוזלים. חשיבותו של מחקר זה נובעת מהצורך הדחוף לדחוף לצמצם את השימוש בחומרי הדברה שפוגעים בשרשרת המזון, מסכנים מינים בהכחדה וכמובן חודרים למזון שאנחנו צורכים.

בירושלים, התנשמת טרם התבססה. במטעי הדובדבנים של רמת רחל ובחוות תור סיני בעמק ארזים כבר הותקנו תיבות קינון. עד כה, אין דיווחים על אכלוס, אך תצפיות מאזור גשר מוצא ועיר דוד כבר הגיעו. בקרוב אצלנו!

צפו בכתבת וידאו בנושא