חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נדידת האביב בשיאה - אם לא תבואו איך תראו?

5/03/2018


גם באביב שמי ישראל הופכים להיות מערבולת צבעונית של להקות ציפורים מסתחררות בדרכן צפונה. נדידה ציפורים מתחילה כבר בינואר ומגיעה לשיאה במהלך מרץ ואפריל. מועדון הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע מקיים בחודשים אלו סיורי נדידה בכל הארץ עם הדרכה מקצועית מהצפרים המומחים שלנו. אל תפסידו אותם! 


 

                                                                                                                              כ-500 מיליון ציפורים חולפות מעל ישראל פעמיים בשנה. צילום: יהונתן מירב

 

 

נכון שפסח עוד לא הגיע ועדיין יורדים גשמים, אבל האביב כבר כאן, לפחות אם תשאלו את הציפורים. ממש בימים אלו של סוף פברואר ותחילת מרץ תופסת תאוצה נדידת הציפורים. מאות מיליוני ציפורים מתחילות לעשות את דרכן מאזורי החריפה שלהן באפריקה אל אתרי הקינון באירופה ואסיה. ומי נמצא בדיוק באמצע הדרך שלהן ? נכון, אנחנו במדינת ישראל.
שמי ישראל הופכים להיות מערבולת צבעונית של להקות מסתחררות בדרכן צפונה. כ-500 מיליון ציפורים חולפות מעל ישראל בנדידה פעמיים בשנה. זהו ציר הנדידה הגדול ביותר בעולם והוא מארח מדי שנה מאות מינים של ציפורים מכל הסוגים ומכל הגדלים, מי ביום ומי בלילה, החל מעלוויות השוקלות 5-6 גרם בלבד ועד לשקנאים, שכל אחד מהם שוקל 12 ק"ג.

 

נדידת ציפורים באביב


נדידת ציפורים באביב מתחילה כבר בינואר ומגיעה לשיאה במהלך מרץ, אפריל ומחצית חודש מאי. אחת השאלות הנפוצות שאני נשאל מתוקף תפקידי כצפר היא "אז איפה רואים נדידה? " התשובה לכך היא כמובן מורכבת, ולכן כתבתי על כך
כתבה שלמה בפורטל הצפרות. אבל כאן אני רוצה להציע פיתרון נוסף למי שמעוניין להיות במקום ובזמן הנכון כדי לראות נדידה, והוא להצטרף לסיורים של מועדון הצפרות הישראלי. 
המועדון הוקם על ידי החברה להגנת הטבע לפני כשנתיים, לאור ההתעניינות הגוברת של צפייה בציפורים, וכדי לספק מענה לחובבי טבע וצפרות שמחפשים הדרכה ברמה גבוהה. המועדון מוציא בין 5 ל-8 סיורים מדי חודש, בכל פעם במקום אחר בארץ, מעמק החולה ועד אילת. בחודשים הקרובים לקראת נדידת ציפורים ישנם סיורים בנחל עמוד, בפתחת ניצנה, בירושלים, בחבל לכיש, בהרצליה, באילת ועוד ועוד.
את הסיורים מדריכים מנהלי מרכזי הצפרות של החברה להגנת הטבע. האנשים שנמצאים בחזית העשייה היומיומית בתחומי הצפרות השונים: שמירת טבע, חינוך, תיירות ועוד. הם מכירים כל ציפור וכל אתר צפרות, יודעים מתי ואיפה להיות כדי לחזות במראות היפים מבלי להפריע לציפורים.
סיורי הצפרות במועדון מתאימים גם לשומרי מסורת ולכאלה שפחות מסתדר להם לטייל בשבת: הסיורים מתקיימים בימי שישי בבוקר ונמשכים כ-4 שעות. המועדון מקיים גם סדרת הרצאות וימי עיון בנושאי צפרות בשיתוף אוניברסיטת תל אביב, והחברות מקנה השתתפות בהם ללא תשלום. בנוסף, חברי המועדון מקבלים הנחות בקניית משקפות ועוד.  
המועדון פתוח לכולם, אין צורך להיות צפר מקצועי, ולא דרוש ידע מוקדם! אז מקווה לראו אתכם באחד הסיורים הקרובים!


לפרטים נוספים ולהצטרפות התקשרו לטלטבע 03-6388688 או היכנסו לדף המועדון והשאירו שם את פרטיכם.