חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הסתיים עדכון הספר האדום של הציפורים: הידרדרות מדאיגה במצבן

6/12/2017

בימים אלה הסתיים עדכון הספר האדום של העופות בישראל, ממנו עולה תמונה מדאיגה: 65 מינים של ציפורים נמצאים בסכנת הכחדה חמורה לעומת 38 מינים שהוגדרו כך בשנת 2002. הממצאים יוצגו לראשונה ביום העיון ה–38 לצפרות של החברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל אביב שיתקיים ב–18 בדצמבר, וכן יועלו לאתר אינטרנט חדשני, אשר יהיה פתוח לציבור

 

         

נשר מקראי. צילום: מידד גורן 

 

 הספר האדום של החולייתנים בישראל יצא לראשונה בשנת 2002 על ידי החברה להגנת הטבע בשיתוף עם רשות הטבע והגנים, והוא מגדיר את מצבם של המינים השונים של הדגים, הדו-חיים, הזוחלים, העופות והיונקים בישראל. הספר מתאר את המינים השונים ומסווגם לדרגות סיכון עולמיות ואזוריות, ומדגיש את המינים ה"אדומים" הנמצאים תחת איום מיידי, אשר יש לנקוט בפעולות ממשיות כדי למנוע את הכחדתם המקומית או העולמיתמינים שנכללו בספר האדום ומצבם, נקבעו על פי אמות המידה של I.U.C.N הארגון העולמי לשמירת הטבע.

 

בימים אלה, 15 שנה אחרי, סיימו רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע להכין עדכון לחלק בספר המתייחס לעופות, ממנו עולה תמונה מדאיגה בנוגע למצבן של הציפורים בישראל: בשנת 2002היו 38 מינים בשלוש הדרגות החמורות ביותר של הכחדה. בעדכון כעת חלה עלייה של 71 אחוז במספרם, וכיום ישנם 65 מינים שנמצאים בדרגות החמורות ביותר של הכחדה. ויש גם חדשות טובות - חלה הטבה במצבם של 40 מינים אחרים.

 

אתר אינטרנט ייעודי

 

על תהליך העדכון של הספר האדום של העופות בישראל עמלו במשך שלוש שנים מומחים מחטיבת המדע ברשות הטבע והגנים וממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, בסיוע מומחים מהאקדמיה ועשרות צפרים.

במסגרת פרויקט העדכון פותחו בסיסי נתונים וכלים מחשוביים מתקדמים, המאפשרים ניתוח מדויק של שינויים בגודל אוכלוסיית המינים השונים, ובתפוצתם בישראל. פיתוח כלים אלו יאפשר הערכה מדויקת יותר בעתיד, יכולת עדכון מתקדמת, והכוונה מדויקת יותר של גופי שמירת הטבע בישראל לפעולות והממשקים הנדרשים למניעת הכחדת מיני עופות אלו.

ממצאי עדכון הספר האדום של העופות בישראל יוצגו לראשונה ביום העיון ה–38 לצפרות של החברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל אביב שיתקיים ב–18 בדצמבר באוניברסיטה, ויועלו לאתר אינטרנט חדשני, אשר יהיה פתוח לציבור.

על פי רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, הנגשת המידע דרך אתר אינטרנט ייעודי ודינאמי תאפשר להציג אותו לבעלי עניין בקרב גורמי ממשלה, מוסדות התכנון, מערכת החינוך והציבור הרחב ולסייע בכך לשימור ערכים לאומיים חשובים אלו גם לדורות הבאים.  

אז מי נמצא בסכנת הכחדה?

 

בין המינים שנמצאים כיום בסכנת הכחדה חמורה – נשר מקראי, רחם מדברי, עיט זהוב, עיט ניצי, בז צוקים, ינשוף שדות, פפיון צהוב, קטה הודית, תחמס מצרי והשליו הנודד. האיומים הבולטים על מינים אלו הם אובדן בתי גידול טבעיים לצרכי פיתוח, פגיעה ישירה מתשתיות (התנגשויות והתחשמלויות מקווי מתח ובעתיד תיתכן פגיעה משמעותית מטורבינות רוח המוקמות בישראל), הרעלות וצייד לא חוקי.

 

ומי שב לקנן בישראל?

 

עוד עולה מהעדכון, כי השתפר מצבם של 15 מינים, ובהתאם ירדה קטגוריית הסיכון להכחדתם. 4 מינים שבו לקנן בישראל, לאחר שנכחדו כמקננים בעבר: העיטם לבן הזנב, הטבלן המצויץ והצחראש הלבן. זאת בין היתר בזכות פעולות שימור טבע מגוונות כמו אכיפת האיסור על ציד ברווזים חורפים במאגרים.

 

פרטים נוספים אודות הממצאים בפורטל הצפרות הישראלי

 

 

עיט ניצי. צילום: מידד גורן

 

עיט זהוב. צילום: מידד גורן