חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

די להתחשמלות והרג בעלי הכנף בישראל

עיט ניצי מחושמל. צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטב (הגדל)

הצעת חוק שהגישה ח"כ אסתרינה טרטמן בתמיכת החברה להגנת הטבע, קובעת שיש למגן את עמודי החשמל בישראל ובכך למנוע פגיעה בבעלי כנף

מרץ 2008

בשבוע שעבר הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק חשובה ביותר לשמירת טבע בישראל, הנוגעת למיגון עמודי חשמל בכדי למנוע התחשמלויות של בעלי כנף. את ההצעה הגישה ח"כ אסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו), לאחר שגובשה עם מומחי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע. ח"כ אסתרינה טרטמן:"קבלת החוק תהווה צעד משמעותי בקידום חיי הטבע בישראל בכלל וציפורים בפרט. לישראל חשיבות עצומה מבחינת בעלי הכנף - היא מהווה את מקום מחייתם של מאות מינים של ציפורים, ותחנת מעבר למאות מיליוני ציפורים החולפות כאן בעונות הנדידה".

על פי נתוני החברה להגנת הטבע כ-250 ציפורים, מהן ציפורים ממינים נדירים במיוחד, מתחשמלות למוות מדי שנה בישראל. את התחשמלויות הציפורים ניתן למנוע לחלוטין על-ידי הצבת מתקני מיגון פשוטים על עמודי החשמל. תכניות מיגון שרקמו עור וגידים בשנים האחרונות הופסקו מדי פעם, בין השאר בשל העובדה שאין חקיקה מוסדרת בנושא. עוד נתונים על מכת ההתחשמלות

ח"כ אסתרינה טרטמן החליטה להרים את הכפפה, ובאמצעות הצעת חוק שהיא תיקון לחוק החשמל, מוצע עתה לחייב את חברת החשמל למגן את עמודי החשמל, בשלב הראשון, באזורים הידועים כרגישים ביותר להתחשמלויות הציפורים. ח"כ אסתרינה טרטמן: "התחשמלות העופות בנוסף גורמת גם נזק כספי ניכר לחברת החשמל ולמשק הלאומי בישראל שכן היא גורמת לשיבוש החשמל בישובים, במחנות צבא ובמפעלים.במקרים רבים מדובר גם במינים נדירים ביותר של בעלי כנף ועל-כן יש עלינו חובה מוסרית לטפל בסוגיה זו לצד טיפול בסוגיות אחרות הקשורות  למדינת ישראל רווחת וביטחון אזרחיה". 

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע: "אנו מברכים את ח"כ אסתרינה טרטמן על קידום נושא חשוב זה. פיתוח תשתיות, חשובות ככל שיהיו, חייב להיות מתחשב בעולם הטבע שסביבנו. דווקא כיום, כשאנו מודעים לכך שציפורים הולכות ונכחדות, איננו יכולים להשלים לפגיעה כה מיותרת בהן, שיכולה, בקלות, להימנע".

  הצעת חוק למיגון עמודי חשמל כדי למנוע התחשמלויות ציפורים