חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
פייסבוק
ניוזלטר

מנענו העברת קו מתח בעמק החולה והנדידה ניצלה!

28/09/2016

הישג גדול בתחום הגנה על העופות הנודדים והיציבים בישראל נרשם השנה כאשר הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) אימצה את החלופה הדרומית לקו מתח החשמל העילי בעמק החולה. המשמעות היא שלא יוקם קו מתח נוסף בעמק, אלא הקו החדש יחליף קו קיים.

החלטה זו באה לאחר כשנתיים של עבודה מאומצת של קואליציה רחבה בהובלת החברה להגנת הטבע. הקואליציה פעלה בחזית הציבורית ובחזית מוסדות התכנון כנגד הכוונה להקים קו מתח עליון חדש שיחצה את עמק החולה ויפגע אנושות בטבע ובעיקר בציפורים. בתמיכה רחבה שלכם - הציבור בישראל, הצלחנו לשנות את מתווה הקו המתוכנן ולהביא להחלטה החשובה הזו. נמשיך לפעול למען שמירת הטבע בעמק החולה, ואנחנו קוראים לחברת החשמל לפעול להטמנת קווי המתח הגבוהים והנמוכים הקיימים היום בעמק, שמהווים מפגע קשה לציפורים.

קו המתח העליון שתוכנן לחצות את עמק החולה, נועד להוציא חשמל מחוות טורבינות רוח לייצור חשמל בצפון רמת הגולן ולחבר אותו לרשת החשמל הארצית. נקודת החיבור לרשת החשמל הארצית היא בצומת כח ממערב לעמק החולה, ולכן היה צורך לחצות את עמק החולה ממזרח למערב. בראשית התכנון הוצגו שלוש חלופות לחציית הקו דרך העמק, כולן מעל פני הקרקע, ואחת מהן אף ממש מצפון לאגמון החולה, אחת קצת מדרום לו ואחת לאורך הכביש בין צומת הגמא ללהבות הבשן.
ארגוני הסביבה ובהם החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל ורשות הטבע והגנים התנגדו לכל החלופות הללו מהרגע הראשון בטענה שהקמת קו מתח עליון עילי חוצה עמק החולה תפגע קשות במיליוני הציפורים הנודדות מעל העמק מדי שנה. המתכננים,חברת החשמל, לא שעו להתנגדויות, והמשיכו לקדם את תכנון הקו באחת משלושת החלופות האלו.
לפני כשנתיים, עם התקדמות תהליכי התכנון באותן שלוש חלופות מזיקות, החלטנו לעשות מעשה ולעלות מדרגה במאבק נגד קו עילי. ארגוני הסביבה חברו יחדיו, ואלינו הצטרפו המועצות האזוריות גליל עליון, ומבואות חרמון וכן מועצה מקומית יסוד המעלה ועיריית קרית שמונה וכמובן נציגי שמורת אגמון החולה של הקק"ל. יחד יצרנו "קואליציה ירוקה" רחבה שקראה למצוא פיתרון אחר להעברת הקו המתוכנן.

הפתרון שהצענו הוא הטמנה של הקו בקטע החוצה את עמק החולה. הנענו קמפיין, יצרנו צוות היגוי, הפקנו אירועי חשיפה לציבור, פרסמנו עצומה שחתמו עליה כ 15,000 איש, ואף הפצנו את המאבק ברשתות החברתיות עד כדי כך שהצלחנו להגיע לדיון בועדת הפנים והסביבה של הכנסת על מנת להעלות את הנושא על סדר היום הציבורי.
במהלך כל הקמפיין, עבדו הארגונים השונים שחברו לקואליציה בתיאום ושיתוף פעולה מרשים ולא מובן מאליו שנותן תקווה לעתיד. בעקבות פעולת הקואליציה, הועדה לתכנון תשתיות לאומיות (ות"ל) הנחתה את חברת החשמל לערוך בחינה מחודשת של החלופות לקו, והגישה לות"ל חלופות שכללו גם אופציה להטמנה של מקטע הקו שיעבור בעמק החולה, מתחת לפני האדמה. חברת החשמל ביצעה עבודה מקצועית בבחינת החלופות (כשמגיע, אנחנו יודעים גם לפרגן) והגישה לות"ל מסמך הכולל 9 חלופות שונות להקמת הקו. במסגרת המסמך מציינת חברת החשמל ש "על בסיס המידע שהוצג לעיל ניתן להעריך כי צפויה פגיעה משמעותית לעופות כתוצאה מהקמת הקו המתוכנן,באם יהיה זה קו עילי ולא מוטמן".
אחת מתשע החלופות במסמך היא "החלופה הדרומית" שלא הוצגה קודם לכן.החלופה הדרומית מציעה להקים את הקו החדש בשוליו הדרומיים של עמק החולה במקום קו מתח עליון שכבר קיים שם (ועובר בין שדה אליעזר, אילת השחר וחולתה) ומתחבר לקצרין ברמת הגולן, במסגרת חלופה זו תוקם נקודת התחברות חדשה לרשת החשמל הארצית בקצרין, דבר שחוסך את ההתחברות לתחנה בצומת כח. בישיבת הות"ל שהתקיימה בסוף חודש יוני 2016 התקבלה החלופה "הדרומית" המדוברת שמהותה היא שלא יוקם קו מתח עליון נוסף בעמק החולה, (אלא קו ישן יוחלף בחדש) ולא תהיה פגיעה נוספת בציפורים בעמק החולה. יש לציין שמבחינת הגופים הירוקים העבודה לא נסתיימה אלא רק החלה. ראשית, תהליך התכנון המפורט של הקו עוד לא החל, ויש הרבה עבודה עוד לפנינו בהקשר הזה: קביעת המיקום המדויק של כל עמוד, קביעת גובה העמודים ועוד. שנית, במדינת ישראל כיום, קיימת מדיניות של משרד התשתיות שלא להטמין קווי מתח בשטחים פתוחים.את המדיניות הזו אנחנו רוצים לשים על השולחן לבחינה חוזרת, ולטעון שבמקומות רגישים מבחינה אקולוגית, נכון להטמין קווי מתח באדמה על מנת לשמר ערכי טבע חשובים במדינתנו הקטנה, הצפופה והעשירה כל כך. כמו כן הכנו תכנית להטמנת קווי מתח גבוה ונמוך בעמק החולה, שעלותה נמוכה יחסית, ונפעל לביצוע התכנית הזו בשיתוף עם חברת החשמל בעשור הקרוב.

לסיכום, פעולה משותפת ומתואמת של ארגוני הסביבה וגופי שלטון מקומיים בתמיכה ציבורית רחבה הביאה לשינוי תכנון ובחירת חלופה לקו המתח שמתחשבת בסביבה ובציבור.
ללא ספק זהו הישג משמעותי שאינו מובן מאליו.

מהזווית האישית שלי, זו הפעם הראשונה שאני לוקח חלק בקמפיין ציבורי בסדר גודל שכזה והיה מרתק לראות איך הדברים עובדים מקרוב, להבין את הכח של שיתוף פעולה ולשמוח במעורבות הציבור בישראל וגם לראות את חדרי הוועדות של הכנסת ואיך הדברים מתנהלים שם (קצת פחות משמח..)
תודה גדולה לכל מי שהיו שותפים לקמפיין, בפעולה בתוך הקואליציה, בחתימה על העצומה או בכל דרך אחרת.

שנה טובה לנו ולסובב אותנו, נדב ישראלי, מנהל מרכז הצפרות בעמק החולה


תמונה: Thomas krumenacker