חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי

פעם שניה בתולדות המדינה - יסעורונים בלב ים!

22/09/2016
נועם וייס, מנהל פארק הצפרות באילת מטעם החברה להגנת הטבע:. הביולוגים הימיים רגילים להסתכל רק מתחת למים והצפרים נטועים חזק בקרקע, בדרך כלל צופים מהחוף. לכן, ציפורי הים וההגנה עליהן, נופלת לעיתים בין הכיסאות. "אנו, הצפרים, מכירים לא רע את מה שרואים מהחוף, אך אין לנו מושג אילו ציפורים נמצאות בלב הים".
בעקבות זאת נוצר שיתוף הפעולה של המכון הבין אוניברסיטאי, בראשות פרופ' אמציה גנין עם מרכז הצפרות באילת של החברה להגנת הטבע בהנהלת נועם וייס. השניים החליטו לבצע סקר שמעולם לא בוצע באזורנו – ניטור של ציפורים בלב השטח הימי של מפרץ אילת. פעם בחודש יוצאת קבוצת חוקרים על ספינת מחקר, בראשות ענבל אילון. החוקרים דוגמים גם את הרכב ותכונות המים בעומק הים ומנסים לאתר ציפורים שחיות רק בלב ים ומגיעות אל החוף רק כדי לקנן. "פעמיים יצאנו בשמש הקופחת ובמשך שעות ארוכות לא נראתה אף ציפור, אך השבוע, כמו בקסם, הן הגיעו – היסעורונים".

"אף אחד לא יודע על היסעורונים כמעט כלום. הן ציפורים שפעילות בעיקר בלילה,  חיות כמעט רק בלב ים, נודדות מרחקים עצומים ומקננות באיים נידחים, לעיתים בתוך לועות של הרי געש. הם חובבים סערות ורוחות חזקות, אז קל להם להריח את מזונם – פלנקטון, דגיגים קטנים או שאריות ארוחה של כרישים או דולפינים, ממרחקים גדולים".
"ההתרגשות על ספינת המחקר הייתה עצומה. ציפור שחורה לגמרי, בגודל של יונה, התקרבה אלינו, נעה סנטימטרים ספורים מעל המים, נוגעת במים ברגליה, אוספת מזון וממשיכה. זה היה יסעורון פציפי, ציפור שמקום קינונה המוכר הקרוב ביותר נמצא באיים ביפן. בחורף היא נודדת אל האוקיינוס ההודי, אבל אל מפרץ אילת היא הגיעה רק 6 או 7 פעמים, וכמעט תמיד היה מדובר בפרטים חלשים, או מתים, שנפלטו לחוף. עתה נראה פרט בריא שעופף היטב, כמו שלא נראה כאן מעולם. לא עברו 5 דקות ויסעורון נוסף הצטרף אל הפציפי, הפעם קטן ממנו בהרבה, אך עם כתמים לבנים מעל הזנב ובכנפיים – יסעורון וילסון. היסעורון הקטנטן הזה ידוע כ - "הולך על המים" – מרפרף קלות וברגליו גורף את המים ובורר את מזונו מהם. משך כחצי שעה הלך לו על המים הפלא הזעיר הזה, סורק את המים אל מול הרוח החזקה ואז חוזר לסיבוב נוסף בתעופה במהירות עצומה, טס על גבי הרוח. זו רק הפעם השנייה שיסעורון וילסון מגיע לאילת בפרט ולישראל בכלל. הפעם הראשונה והאחרונה הייתה בשנת 1983. הוא מגיע אלינו מהאוקיינוס הדרומי, מאיים הסמוכים לאנטארקטיקה, כדי להזכיר לנו שציפורי לב הים הם אחד הדברים המדהימים ביותר שקיימים בעולם החי".צילום: נועם וייס, החברה להגנת הטבע