חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שינויי מזג האוויר הביאו את הסלעיות

1/11/2015

קהילת הצפרים בישראל רחשה בבוקר יום רביעי (28.10) כשנצפו עשרות ציפורים מסוג סלעיות קפריסאיות באתרים רבים לאורך חופי ישראל. יהונתן מירב, צפר בכיר בחברה להגנת הטבע, מסביר כי הסלעית הקפריסאית, Oenanthe cypriaca, היא ציפור שיר קטנה, הניזונה מחרקים ומקננת רק במקום אחד בעולם, באי קפריסין. גל כזה של סלעיות קפריסאיות הוא חסר תקדים ומעולם לא תועד בישראל. שילוב של שיא נדידת הסלעיות הנדירות עם מערכות לחץ נמוך מעל הים התיכון, יצרו תנאים ייחודיים שמי יודע אם יחזרו אי פעם.

 

צילום: עזרא חדד

 
לדברי מירב, מדי שנה, בסוף אוקטובר, עוזבות הסלעיות הקפריסאיות את האי הים תיכוני ונודדות לאפריקה, שם הן מעבירות את החורף. על מנת להגיע לאפריקה, נודדות הסלעיות בקו ישר דרומה, כ - 600 קילומטר, מעל הים התיכון. הסלעיות, השוקלות פחות מ - 20 גרם, עפות את כל הדרך במעוף רצוף מעל הים, בלילה.  בימים כתיקונם, סלעית קפריסאית היא ציפור נדירה לישראל, הנפצית מדי פעם בעונות הנדידה. ביום רביעי בבוקר צפו בישראל מעל 80 סלעיות קפריסאיות.

 

אירוע חסר תקדים

לאחר שנצפו הסלעיות הראשונות, השכם בבוקר, יצאו צפרים וצלמים רבים לנסות ולהתחקות אחר האורחות הנדירות. הסיבה להופעת הסלעיות הנדירות היא פשוטה. הסלעיות שעזבו את קפריסין בימים האחרונים, נקלעו לסופה מעל הים ו"נסחפו" מזרחה ברוחות המערביות העזות, עד שממש "התרסקו" לחופי ישראל. יש להניח שמאות סלעיות קפריסאיות נחתו בחופי ישראל בלילה שבין שלישי לרביעי ומי יודע כמה סלעיות לא שרדו את הסופה. ביום חמישי רוב הסלעיות כבר מילאו מצברים והמשיכו בדרכן.

 

אורחת ברוח, מתוך ידיעות אחרונות >>