חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ציפור על תיל

15/07/2014

בטרם יתחמם היום, החל לו עוד בוקר שגרתי בפארק הבינלאומי לצפרות באילת: דרורים, בולבולים ונודדת ראשונה- שיחנית קטנה. אך טיבה של שגרה תמיד להתנפץ. בעת טיבוע הציפורים, ועם לכידת השיחנית ברשת, התגלה דבר מדהים- היא הגיעה משופדת!

 

ציפור מסוג שיחנית קטנה נתפסה באילת, בדרכה דרומה לאפריקה, עם שיפוד עץ שחצה את גופה מצד לצד, אך לא מנע ממנה להמשיך ולעוף. לאחר שקיבלה טיפול מאנשי החברה להגנת הטבע, שוחררה בחזרה לטבע, בתקווה כי החתיכה שנותרה בלית ברירה בגופה לא תפריע לשגרת חייה. לולא הטיפול, אין לנו ספק שהיא לא הייתה מגיעה לאפריקה.

 

 

 

  צילום: יעל לנרד

 

 

בוקר טוב

"בחודשי הקיץ הלוהטים, בגלל החום הכבד, אין טיבועים רצופים של ציפורים בפארק הבינלאומי לציפורים באילת,  אך מידי פעם נעשה טיבוע קצר, מוקדם בבוקר, בטרם יתחמם היום, כדי להכיר את ציפורי הקיץ ואת הפרחונים החדשים", מסבירה יעל לנרד מהחברה להגנת הטבע- מדריכה ראשית בפארק הבינלאומי לצפרות באילת. "גם השבוע התקיים בוקר של טיבוע כזה, שכלל שפע של דרורי בית ובולבולים צעירים, משפחה של חמריות חלודות זנב וגולת הכותרת - הנודדת הראשונה, שיחנית קטנה. ההלם שאחז בנו בלכידתה של השיחנית, לא נבע מהיותה נודדת דרומה כעת, כי זה דווקא שגרתי לחודש יולי, אבל כאשר היא נלכדה ברשת, יכולנו להבחין במשהו מדהים: היא הגיעה משופדת!


 

 

צילום: יעל לנרד

 

 

 

אחוזי שומן

קוץ אימתני של עץ שיטה חדר לצד גופה, גרם לשפשוף חמור של נוצות התעופה בכנפה ואף לגידול רקמה מאוד מוזרה סביב אזור חדירתו. קשה לחשוב כיצד קוץ כזה יכול לחדור לגוף כזה קטן ובכל זאת לאפשר לציפור להמשיך לעופף. כחלק מן הטיבוע, נשקלה השיחנית ונבדק מצב צבירת השומן שלה. ההלם לא איחר להגיע כשהתברר לנו כי על אף הפגיעה הקיצונית ביכולת התעופה שלה, השיחנית הקטנה הייתה במשקל תקין וכן בעלת מעט שומן תת עורי, כלומר שומן הנראה לעין כאשר נושפים ומסיטים מעט את הנוצות. את הקוץ, לצערנו, לא ניתן היה למשוך, מאחר שהרקמה גדלה סביבו ולכן חתכנו אותו בזהירות משני צדדיו והשיחנית שוחררה להמשך דרכה. כל שנותר הוא לחכות ולראות אם בטיבועים הבאים נפגוש אותה ונוכל לראות כיצד היא מתקדמת בחייה, עם המטרד שנשאר בגופה. לולא נתפסה השיחנית והטיפול המסור שקיבלה, אין לנו ספק שהיא לא הייתה מצליחה להגיע לאפריקה עם השיפוד בגופה".

 

 

  מעיתון "ידיעות אחרונות"