חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מבצע חוצה גבולות להצלת עוף דורס

23/04/2013

במבצע בזק חוצה מדינות, חולץ מירדן לישראל רחם פצוע במצב קשה והועבר לטיפול בישראל. הרחם הינו עוף דורס הנמצא בסכנת הכחדה עולמית.
המבצע יוצא הדופן, שנערך בשיתוף פעולה בין החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים, גורמים ירדניים וקרן "הנס זיידל" גרמנית, הסתיים ביום שבת לפנות בוקר, כשהרחם הועבר על ידי איש החברה להגנת הטבע, נועם וייס, לבית החולים לחיות בר בספארי ברמת גן.

עוף הרחם נחשב לאחד הדורסים שאוכלוסייתו ירדה מאד כמעט בכל העולם, והוא נמצא בסכנת הכחדה ההולכת ומחמירה, עקב הרעלות, ציד והתחשמלויות.
הרחם נמצא פצוע בירדן, מזרחית לים המלח, כנראה לאחר שהתנגש בכבל מתח. הרחם זוהה כ"ישראלי" וגורמים ירדנים כבר באותו היום פנו לאקולוג העופות של רשות הטבע והגנים.  לאחר שהובן כי יש לפנותו לביה"ח וטרינרי בישראל, הירדנים הביעו הסכמה עקרונית להעביר אותו לידינו, בתנאי שנציג ישראלי יבוא לאוספו.

הרחם המדובר, בקע בתוך גרעין רבייה של רשות הטבע והגנים באזור הכרמל. זהו גרעין הרבייה המוצלח היחיד בעולם, המרבה כל שנה רחמים ומשם משתחררים לטבע לא לפני שהם מסומנים. רשות הטבע והגנים פנתה למרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, המקיים שיתוף פעולה פורה ורב שנים עם גורמים מקומיים בירדן.

נועם וייס, המרכז פרויקט משותף עם הירדנים של הדברה ביולוגית בעזרת תנשמות, התנדב לסייע במבצע יוצא הדופן, ואף צירף למאמצים לפינוי הרחם, את אנשי שמירת הטבע המקומיים בירדן ואת קרן "הנס זיידל" הגרמנית, התומכת בפרויקט התנשמות.


הכוחות הירדנים עם נועם וייס והרחם (משמאל).

נועם וייס עם הרחם הפצוע

בתוך שעות התארגן מבצע ההצלה של הרחם. "מאחר שהרחם הוא ציפור נדירה, היה צורך באישור מיוחד של הממלכה הירדנית", הסביר וייס. "בעבר אישורים אלה לא התקבלו והפעם, לשמחתי, זה היה מיידי. הדרישה היחידה שלהם הייתה שאזרח ירדני יקבל את הרחם והוא זה שיעבירו לישראל. גם בישראל היה צורך באישור של השירותים הווטרינריים, שגם הוא הונפק במהירות שיא." 

וייס יצא למבצע תוך חשש שהרחם כבר גוסס, עם שבר בכנף ומקור מרוסק ושהוא עומד למות. ב - 03:00 בבוקר יצא וייס מרחובות לכיוון אילת, חצה את הגבול, והובהל במהירות שיא לשמורת דאנה, מרחק 3 שעות נסיעה מעקבה, שם חיכה לו הפקח של השמורה. וייס לקח את הרחם ותוך רבע שעה כבר הייתה המשלחת בדרכה חזרה. הציפור הוחזקה בכלוב קטן ונראתה חלשה מאד, מיובשת ועם חום גוף נמוך, אבל במצב הרבה יותר טוב ממה שציפו והיה ברור שניתן להציל אותו. היה צורך לשמור על חום גוף גבוה ולכן עטפו אותו ונסעו במהירות ובזהירות.

"כשהגענו לגבול, שוב ביקשו לראות את הניירת ואת הציפור, ובצד הישראלי לא ויתרו על שום בדיקה ביטחונית, אבל גם ערכו אותן הכי מהר שאפשר", מספר וייס. למרות זאת, הצוות הישראלי פספס את המטוס האחרון שיצא מאילת לתל אביב ביום שישי בערב, למרות רצונה של ארקיע לחכות עם המטוס. כדי לא להתעכב, נסעו מיידית אל בית החולים לחיות בר בספארי, כשהווטרינר, ד"ר שמוליק לנדאו, כבר חיכה בדרך כדי לאסוף אותו לבית החולים, לשם הגיע ב 10:30 בלילה."


כשהגיע הרחם אל ד"ר שמוליק לנדאו בביה"ח בספארי, אובחן שיש לו פריקת בכנף, בעיה באחת מרגליו וכן שבר במקור. כעת הרחם בהמשך בדיקות ובטיפול.
אם יחלים הרחם מבחינת יכולת תעופה, הוא ישוחרר שוב. אם לא, הוא יישאר בגרעין הרבייה בחי-בר כרמל.
לאור העובדה כי מצב הרחמים בישראל הולך ומידרדר, מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, במסגרת פרויקט "פורשים כנף", ייצא הקיץ בסקר מיוחד, כדי לגלות את מצבם, איפה הם מקננים ומה ניתן לעשות כדי לשפר את מצבם. עד כה שוחררו בכרמל, במסגרת "פורשים כנף", פרויקט המשותף לחברת החשמל, החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים, 19 רחמים.

מן העיתונות
ynet 23.4.13 : "עטוף ברחמים"

23.4.13 ערוץ 7: "מבצע צבאי להצלת הרחם הפצוע"


הצוות הישראלי ממתין בגבול ישראל-ירדן. צילומים: החברה להגנת הטבע