חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

עשו זאת בעצמכם: מתקן האכלה לציפורים

בחופש הגדול כולנו הולכים לים, לבריכה, לסרט ותמיד מחפשים מה עוד אפשר לעשות כדי להפיג את החום וגם את השעמום.. אז בנוסף לבילויים השגרתיים בימי החופש, כדאי לכם גם לנצל את ההזדמנות החופשית ולהחליט שהגיע הזמן ליהנות מהטבע העירוני ולשפר את פני הסביבה שבה אנו חיים. 

הפעם נרחיב מעט על ציפורים בעיר, ונלמד כיצד לבנות מתקן האכלה פשוט לציפורים, שיסייע לכם למשוך ציפורים לסביבתכם.
הציפורים בעיר נמצאות בכל מקום, במרחב הפרטי והציבורי, וכדי ליצור מפגש מרתק ומתמשך ביננו לבין הציפורים חשוב שנדע אילו תנאים יש לקיים כדי לאפשר מפגש כזה והיכן ניתן לפגוש בהן.

הידעתם? כל חלון ממנו נשקפת פיסת שמים או חלקה ירוקה יכול לשמש מקום תצפית מצוין על ציפורים. בשמי העיר יש נתיבי תעופה קבועים של ציפורים ציידות חרקים המחפשות אחר מזון, או של ציפורים שעפות לאתרי לינת הלילה. עמדות תצפית של ציפורים מפוזרות במרחב העירוני כולו: על פינות בניין, אנטנות ישנות, או ענף חשוף של עץ בשדרה. במקומות אלו ניתן למצוא יונים, בזים, עורבים, בולבולים, צוצלות ועוד.

אתרי "רחצת ציפורים" כדאי לדעת שניתן לצפות בפעילות מעניינת של ציפורים גם ליד מקורות מים קבועים או מזדמנים, משום שרחצה יומית מבטיחה את תקינות הנוצות ושמירה על כושר התעופה. "אתרי רחצה" אפשריים כאלו הם: ברז גינה דולף, דוד שמש מטפטף, מי ניקוז מזגנים ושלולית מי גשם על גג בנין.

אתרי קינון מבנים, עצים ושיחים משמשים אתרי קינון למגוון מינים. איתור פעילות קינון מאפשרת לנו לצפות בתהליכים מרתקים במחזור חיי הציפורים: בניית הקן, דגירה, טיפול בגוזלים, ופריחת הצעירים (הפרחונים) מהקן. בניין ממוצע שופע במקומות המתאימים לבניית קנים: דרגשי חלון, אדניות נטושות, מרזבים. מינים מסוימים למדו להשתמש בארגזי תריסים, בחורים ובסדקים בקירות בתים ישנים. בבניינים החדשים המאופיינים על-ידי הבנייה המודרנית המדוייקת, קשה יותר לציפורים למצוא מקומות קינון.


שדות וגינות בגינות שונות אפשר למצוא מגוון ציפורים בהיקף פעילות משתנה - וזאת בהתאם לגודלה של הגינה ולאופייה. פעילות הציפורים בגינה שדלה מבחינת מגוון הצומח - תהיה דלילה יחסית, ולעומתה - גינה עשירה בפריחה ובצומח מניב פרי, המעניקה שפע מזון ומקומות מסתור, תהיה עשירה גם בציפורים.
ניתן למצוא אוכלוסיית ציפורים מבוססת בגנים הציבוריים. כיוון שהרכב מיני הצומח מוגבל בדרך כלל, קטן גם מספר המינים של הציפורים, אולם פעילותן ניכרת רוב שעות היום. המינים הנפוצים הם צופית, שחרור, בולבול, נקר, ירגזי, פשוש דרושו וצוצלת. לגנים אלו מזדמנות ציפורים רבות בעונות הנדידה, וציפורים מחוץ לעיר שמשלבות את הגנים במסלול פעילותן היומי.


הציפורים משדרות רוטשילד שדרות וחורשות רבות במרכזי ערים משמשות גם הן כאתרי קינון ולינה. כמעט כל שדרה מרכזית בערים הגדולות בישראל משמשת אתר לינה קבוע לדרורי הבית, לנחליאלים ולעתים גם לזרזירים. העצים הגדולים, התאורה והתחבורה הרבה יוצרים אתר לינה מוגן וחמים. הפעילות באתרי לינה אלו מגיעה לשיאה כחצי שעה לפני החשכה, ואז אי אפשר להתעלם מהתנועה ומהשאון שמקימות מאות או אלפי הציפורים המתרכזות ללינה משותפת.

אז איך נמשוך את הציפורים לסביבתינו? עבור הציפורים, יש צורך בהרכב מקומי של צמחים שונים ברמות צפיפות שונות: צמחייה סבוכה שתעניק לציפורים ביטחון בעת מנוחה וצמחייה המותירה שטח חשוף באזור האכילה והשתייה להגנה מפני טורפים. כל אלו יבטיחו שהייה ארוכה של הציפורים באזור התצפית. בקרבת השבילים דרושים צמחייה ומקורות מזון ומים עבור הציפורים. ולבסוף, יש ליצור מתקני האכלה מתאימים.
 
מתקן האכלה לציפורים

מתקן האכלה לציפורים ניתן ליצור משולחן או מתיבת האכלה, משרשרת בוטנים, או ממתקן מי סוכר. הכי פשוט ליצור מתקן מי סוכר מבקבוק פלסטיק שאין בו יותר צורך. יש להמיס קילו סוכר בכל ליטר מים עד שכל הסוכר נמס. את מי הסוכר יש לשים בבקבוק ולאחר המילוי, יש לסגור עם הפקק. כעת יש לנקב חור קטן מאוד בפקק, שיאפשר טפטוף איטי של המים כאשר תולים את הבקבוק הפוך.

בשרטוט: שולחן האכלה עומד ושולחן האכלה תלוי. השרטוט לקוח מתוך חוברת ההדרכה לחובבי הטבע בעיר.


את המתקן הנבחר כדאי למקום במרחק המאפשר תצפית בפעילות הציפורים ללא משקפת. בבניין מגורים אפשר להתקינו בתוך מרפסת פתוחה או על עץ מול החלון. עדיף שיהיה שדה ראייה פתוח מהמתקן אל הסביבה. כך תתאפשר תצפית טובה שלא תפריע לציפורים לאכול בביטחון ושהייתן בפינת האכלה תהיה ארוכה יותר. שימו לב ששיחים סבוכים ושטחים מתים מאפשרים לחתולים ולעופות דורסים להפתיע את הציפורים האוכלות.
חשוב לנקות את שולחן ההאכלה משיירים, בעיקר משאריות רטובות של פרי. ניקיון השולחן חשוב לשמירה על בריאות הציפורים, והוא מונע זבובים ומפגעי ריח. אם השולחן מותקן במרפסת, מומלץ להניח מתחת לשולחן שבבי עץ או עיתונים, כדי לאפשר איסוף קל של לשלשלת ועודפי מזון. בבתי דירות חשוב לא להתקין שולחן האכלה מעל חבלי כביסה של השכנים.
עוד בנושא ניתן לקרוא בהרחבה בחוברת ההדרכה לחובבי הטבע בעיר, שהופקה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה.

ציפורים מעניינות אתכם? מידע נוסף על ציפורים ופעילויות לילדים ניתן למצוא באתר האינטרנט של התחנה לחקר ציפורי ירושלים.

* הכתבה בסיוע עמיר בלבן, התחנה לחקר ציפורי ירושלים, החברה להגנת הטבע.