חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

את הסופרטנקר הזה חייבים לקרקע

12/07/2011

איך פותרים את משבר הדיור? זורים חול בעיני הציבור במנגנונים עוקפי דמוקרטיה או דואגים באמת לאזרחי ישראל? זאת ההכרעה אליה יידרשו חברי הכנסת השבוע ובשבוע הבא, כשחוק ועדות הדיור הלאומי המכונה "סופר טנקר" יעלה להצבעה בהליך בזק בבית המחוקקים. כל זה, בזמן ש-160 אלף יחידות דיור שכבר אושרו לבניה תקועות. הצטרפו אלינו בקריאה לנתניהו ולחברי הכנסת: במקום למכור אותנו ולפגוע בזכויות הציבור, בסביבה ובאיכות החיים - פתח את החסמים!

שלחו מכתב לחברי הכנסת, עזרו להם להכריע נכון

הצטרפו למשמרת המחאה מול הכנסת

כזכור, בתחילת חודש מרץ 2011 הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו על תכנית חירום להאצת הבנייה למגורים בישראל. במסגרת התכנית אמורות לקום "ועדות דיור לאומיות" (וד"ל) שיהוו "מסלול עוקף ביורוקרטיה" ויחליפו למעשה את ועדות התכנון והבניה הקיימות. ועדות אלו יוכלו לקדם תכניות בניגוד לכל התכניות המחוזיות, ללא בקרה תכנונית ראויה וללא האיזונים הנדרשים והנהוגים. הן יוכלו לאשר בניית שכונת מגורים בשטח פארק אריאל שרון, מכיוון שהפארק הינו תכנית מחוזית.

בהצעת החוק ישנן בעיות קשות ורבות: על החלטת הוד"ל אין אפשרות ערעור; הועדה מחויבת להגיע להחלטה בישיבה אחת בלבד ובלוחות זמנים קצרים באופן בעייתי; המומחים בועדות הם מהמגזר הפרטי, דבר הנותן פתח רחב לניגודי עניינים; החוק כלל אינו מבטיח העדפה לזוגות צעירים ואוכלוסיות מבוססות פחות ועוד.

פארק אריאל שרון. קורבן אפשרי של הצעת החוק

ועדות הדיור הלאומי הינן חיקוי של מנגנון זמני שיושם בשנות התשעים שהוקם בעקבות הצורך שהתעורר לסיפוק מיידי של מלאי יחידות דיור גדול עבור העולים בגל העליה. בפועל, המנגנון ההוא גרם לטעויות תכנוניות קשות שכולנו עדיין משלמים את מחירן בזיהום אקוויפרים, הזזת תשתיות במיליוני שקלים ועוד. תוצר נוסף של אותן ועדות היה ניצול ציני של קיצור התהליכים לצורך הקמת שכונות לאוכלוסיות מבוססות, לא אלה שהתכנית כוונה לרווחתן. שכונה 12 בקיסריה, למשל, אושרה כך כמו גם שכונת גמל, על שפת מכתש רמון, שרק לאחרונה ולאחר מאבק ארוך בוטלה בנייתה.

לחצו כאן לקריאת נייר העמדה המלא של החברה להגנת הטבע אשר הוגש לחברי הכנסת

פעילי מגמה ירוקה, בשיתוף החברה להגנת הטבע והמטה לתכנון אחראי,
יקיימו ביום חמישי (14.7.11) בשעה 16:00משמרת מחאה מול הכנסת.
לפרטים נוספים
לחצו כאן או פנו לטל: 052-5118426.

הצעת החוק הבעייתית הופכת לשערוריה כשלוקחים בחשבון את העובדות שהעלו דו"חות של מנהל מקרקעי ישראל ושל מכון דש"א שפורסמו בשנת 2010. בדו"חות פורסם כי בישראל ישנן תכניות מאושרות לבנייה בהיקף של 160 אלף יחידות דיור ותכניות ל-280 אלף יחידות דיור נוספות בהליכי תכנון! בנוסף, צוות המעקב והבקרה של תמ"א 35 מצא כי בתכניות המתאר המחוזיות קיים מלאי תכנוני מאושר לבניה בהיקף של קרוב למיליון דונם, כלומר יותר מהיקף השטח הבנוי כיום בישראל כולה!

מדוע לא בונים כבר עתה את הדירות הללו? מסיבות שהחוק המוצע כלל אינו פותר. מנהל מקרקעי ישראל מפרט את החסמים שמונעים את הקמת הדירות שתכניותיהן אושרו ואת אישור התכניות שנמצאות בהליכים, ביניהם כוח אדם חסר במוסדות התכנון ומחסור בביקושים (בעיקר בפריפריה).

בקצרה, את משבר הדיור היה ניתן לפתור בקלות יחסית אם הממשלה היתה מבצעת את הפעולות הבאות: הנהגת מסלול רישוי מהיר, שחרור תקנים ותקציבים, פתרון מחלוקות בין משרדי הממשלה והבטחות רכישה לקבלנים.

הצטרפו אלינו בקריאה לחברי הכנסת של הועדה המשותפת לועדות הפנים והכלכלה, בה נידונה הצעת חוק ועדות הדיור הלאומי, לקבל את ההכרעה הנכונה: לפתוח חסמים - לא להרוס את מערכת התכנון על חשבון הציבור.

העתיקו את כתובות הדוא"ל של הח"כים (בעמודה הימנית. לנוחותכם גם קובץ Word ובו הכתובות להעתקה קלה) ושילחו אליהם את נוסח המכתב המצורף (גם כקובץ Word):

כרמל שאמה - יו"ר

יעקב אדרי

דוד אזולאי

אלי אפללו

יצחק וקנין

ניצן הורביץ

דב חנין

אורי מקלב

חמד עאמר

עמיר פרץ

איתן כבל

פאינה קירשנבאום

ציון פיניאן

אבישי ברוורמן

שלמה מולה

kshama@knesset.gov.il

yedri@knesset.gov.il

dazulay@knesset.gov.il

eaflalo@knesset.gov.il

yvaknin@knesset.gov.il

nhorowitz@knesset.gov.il

dhanin@knesset.gov.il

umaklev@knesset.gov.il

amarh@knesset.gov.il

aperetz@knesset.gov.il

ecabel@knesset.gov.il

fkirshenbaum@knesset.gov.il

zpinian@knesset.gov.il

 abraverman@knesset.gov.il

smolla@knesset.gov.il


מהעיתונות: הבעיה היא בחסמים

לכבוד חבר/ת הכנסת,

הנדון: הצעת חוק הליכי תכנון ובניה להאצת הבניה למגורים (הוראת שעה), המקודמת בימים אלה בכנסת בוועדה המשותפת לתכנון ובניה.

משבר הדיור הינו תופעה מדאיגה מאד.
אך מדאיג עוד יותר הצעדים בהם נוקט ראש הממשלה לפגיעה אנושה במערכת התכנון בישראל, בתואנה כי הדבר יאיץ את הבנייה למגורים. למעשה, הצעת החוק קובעת כי ניתן יהיה לתכנן בניה גם בשטחים שלא מיועדים לפיתוח, אלא בשטחים פתוחים שאמורים להיות שמורים לנו ולילדנו לדורות הבאים, זאת כשיש שטחים נרחבים שמסומנים לפיתוח בתוכניות שכבר קיימות.
בנוסף, הצעת החוק כלל אינה קובעת שהבנייה למגורים תהיה מיועדת לבני המעמד הבינוני והנמוך, ותוכל להוביל לכך שכל הבניה שתיעשה בעבור עשירים בלבד.
יתרה מכך, בוועדות המיוחדות שמוקמות לקידום תוכניות, ישנו רוב מוחלט וברור לנציגי הממשלה וכמעט שאין ייצוג לארגונים אזרחיים ולשלטון המקומי, המייצג אותי כאזרח בישראל. בנוסף לכך, על החלטות ועדות אלה אין ערר!

אני קורא לך לתמוך בהצעות המטה לתכנון אחראי והארגונים הסביבתיים והחברתיים, ובמיוחד בהצעה כי כל תכנון למגורים יעשה אך ורק בשטחים המיועדים לפיתוח בתוכניות המחוזיות. כמו כן יש לוודא כי נושא הדיור בר ההשגה יוכנס לחוק וכן ישתנה הרכב הוועדות ותינתן זכות ערר על החלטותיהן.

בברכה,

כתבות נוספות שיעניינו אותך