חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הכוח עובר לציבור

1/01/2019

בשורות נפלאות בחקיקה הסביבתית בישראל: מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה שנייה ושלישית (אישור סופי) חוק שיזמנו וליווינו: החוק למניעת מפגעים סביבתיים, שיאפשר לציבור לתבוע מפעלים מזהמים, בגין פגיעה בטבע ובסביבה. את החוק יזמה וליוותה החברה להגנת הטבע, הוא הוגש על ידי חברי הכנסת טלי פלוסקוב, דב חנין, נורית קורן ויעל כהן פארן וחתמו עליו 77 חברי כנסת, מכל סיעות הבית. איריס האן, מנכ"לית החברה להגנת הטבע: "זהו צעד המשנה את כללי המשחק, בשמירה על הטבע הישראלי" 

 

 

 

                                                           נחל אשלים בימים טובים יותר, לפני הזיהום. צילום: בועז ליימזידר 

 

אירוע הזיהום בנחל אשלים בקיץ 2017, שנגרם בשל קריסת סוללה של מאגר שפכים במפעל רותם אמפרט, זעזע את כולנו, גם את אלה מאיתנו שאינם שומרי טבע אדוקים. הנחל זוהם על ידי מימי תהליך ייצור חומצות, שזרמו בעוצמה גדולה לתוך נחל אשלים וגרמו לאסון אקולוגי חמור ביותר. 

שליש מאוכלוסיית היעלים באזור נפגעה, כמו גם בעלי חיים נוספים ומיני צומח. הנחל עצמו, שהוא מסלול טיולים פופולרי ויפה במיוחד, נסגר למטיילים עד להודעה חדשה, כשההערכות הן, שהסגירה היא למספר שנים.

שלוש שנים קודם לכן, שמורת עברונה נפגעה קשות מפריצת צינור נפט של חברת קצא"א, ועד עתה מוקדשים משאבים עצומים לשיקומה.

הזיהומים החוזרים ונשנים, הפוגעים בערכי הטבע בישראל, הפכו, לצערנו, להיות דבר שבשגרה. קשה לעמוד כנגד זרימה "שופעת" ומצחינה של שפכים, קשה לראות חיות שנפחו את נשמתן, קשה להאמין שמלבד הצלה דחופה של החיות, אין מה לעשות ואין דרך חוקית למנוע אסונות כאלה בעתיד.

 

         

מימין: יעל מת בנחל אשלים בעקבות הזיהום. צילום: מארק כץ, רשות הטבע והגנים.

משמאל:  ניר פפאי, מנהל אגף שמירה על הטבע של החברה,  בוחן את הזיהום בנחל אשלים.

 

כך נולד החוק


אז החלטנו לקדם פיתרון שיוכל לאפשר זאת: חוק שיאפשר לאזרחי ישראל לתבוע מפעלים מזהמים על פגיעה בערכי טבע מוגנים. על פי הצעת החוק, בית המשפט יוכל לקבוע פיצויים בגין הנזק שנגרם לטבע ולסביבה, והפיצויים יוקדשו למטרות של שמירת טבע.

תאמינו או לא, החוק עד כה לא הגדיר פגיעה בערכי טבע או בשטחים טבעיים כמפגע סביבתי, ולכן אזרחים וגופים ציבוריים לא יכלו להגיש תביעות על כך. החוק החדש בא לתקן את המצב.

את הצעת החוק כתבנו בתוך יום, בעקבות רעיון של איריס האן, המנכ"לית שלנו. "דחפנו" וגייסנו את ח"כ טלי פלוסקוב ליזום את החוק בכנסת, וכתושבת הנגב היא נענתה בשמחה. בתוך שבוע, יחד עם ח"כ דב חנין ויעל כהן פארן, החתמנו  74 חברי כנסת נוספים על החוק, שמביע משהו כל כך חשוב- זה הטבע שלנו. תפסיקו לזהם ולחרב אותו. 

מכאן החלה ההתנהלות מול הממשלה. מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים אימצה את החוק, הקימה ועדה, קיימה שימועים ולבסוף הוא הגיע לוועדת השרים עם הסכמות כל המשרדים על נוסח. 
יואב קיש יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה קיים דיון מהיר כדי להעביר את החוק בקריאה ראשונה, והוא עבר. ובדיוק אז הוכרזו בחירות, אבל חשבנו- למה לחכות....וכאן שוב ח"כ יואב קיש התגייס. המחלקה המשפטית של ועדת הפנים הכינה בזריזות את הנוסח, תוך יומיים הוא אושר בוועדה ולאחר מכן במליאה.
נכון, זה היה ארוך, ולעיתים גם מתסכל, אבל עכשיו הוא כאן: החוק שלנו. ועכשיו זה תלוי בנו, בכל אחד מאיתנו, שנשתמש בו בחוכמה כדי להעניש ולהרתיע את מי שפוגע בטבע שלנו. בארץ שלנו.

 

החוק אושר פה אחד בקריאה ראשונה. מתוך לוח ההצבעות של הכנסת
  

הכוח לאכוף עובר לציבור 


החוק למניעת מפגעים סביבתיים (תיקון – מניעת פגיעה בערכים טבעיים מוגנים), אושר היום סופית במליאת הכנסת, בתמיכה של 12 חברי כנסת, ללא מתנגדים, או נמנעים.   

על פי החוק החדש, פגיעה בערכי טבע מוגנים ובשטחים מוגנים, תיכנס תחת ההגדרה של "מפגע סביבתי", דבר שיאפשר את הגשתן של תובענות אזרחיות, על ידי הציבור, בגין פגיעה בבתי גידול טבעיים ובמיני בעלי חיים וצומח.

מהיום, יקבל הציבור את הכוח לבצע אכיפה סביבתית אזרחית, מרתיעה ונשכנית, במקרים של פגיעה בטבע. זהו צעד המשנה את כללי המשחק בשמירה על הטבע הישראלי. מהיום, ידע כל מפעל שפוגע בטבע, שהוא ישלם על כך ביוקר, גם אם הוא חזק, גדול וחושב שהוא כל יכול.

 

בקרוב יופיע החוק באתר הכנסת בנוסח הסופי.

בינתיים, לחצו כאן לנוסח הצעת החוק ולרשימת חברי הכנסת שחתמו עליה

                                                                                                                  

  • בהכנת הכתבה השתתפה גיתית הרש, הלוביסטית שלנו בכנסת                                                                                                    
  • צילומים: החברה להגנת הטבע, יוני 2017

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך