חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 

הטבע דורש פיצוי

8/07/2018

כשנה אחרי אסון הטבע בנחל אשלים, שהתרחש ביוני 2017, עברה בקריאה טרומית הצעת חוק שיזמנו, אשר תאפשר לציבור לתבוע מפעלים מזהמים על פגיעה בערכי טבע מוגנים. הפיצויים יוקדשו למטרות של שמירת טבע. הצעת החוק אושרה  בכפוף להסכמות עם משרד המשפטים ותגיע לוועדת הפנים להמשך חקיקה

 

 

יעל מת בנחל אשלים לאחר שפיכת המים המזוהמים ממפעל רותם אמפרט ב-30 ביוני 2017. צילום: מארק כץ, רשות הטבע והגנים

 

 

 

על מה מדובר?


 

אירוע הזיהום של נחל אשלים בקיץ 2017 זעזע את כולנו, גם את אלה מאיתנו שאינם שומרי טבע אדוקים. קשה לעמוד כנגד זרימה "שופעת" ומצחינה של שפכים, קשה לראות חיות שנפחו את נשמתן, קשה להאמין שמלבד הצלה דחופה של החיות, אין מה לעשות ואין דרך חוקית למנוע אסונות כאלה בעתיד.

בעקבותיו עמלו אנשי החברה להגנת הטבע על הפיתרון היחיד שיאפשר זאת: הצעת חוק, שתאפשר להגיש תביעות אזרחיות נגד מפעלים מזהמים על פגיעה בערכי טבע מוגנים. על פי הצעת החוק, בית המשפט יוכל לקבוע פיצויים בגין הנזק שנגרם לטבע ולסביבה, והפיצויים יוקדשו למטרות של שמירת טבע.

תאמינו או לא, החוק כיום אינו מגדיר פגיעה בערכי טבע או בשטחים טבעיים כמפגע סביבתי, ולכן אזרחים וגופים ציבוריים אינם יכולים להגיש תביעות על כך. הצעת החוק החדשה באה לתקן את המצב.

  

תמונת מצב


ארבעה חברי כנסת מסיעות שונות נרתמו ליזום בכנסת את ההצעה שהגשנו: טלי פלוסקוב מכולנו, יעל פארן מהמחנה הציוני, דב חנין מהרשימה המשותפת ומשה גפני מיהדות התורה. מלבדם חתמו על ההצעה 75 חברי כנסת מכל הסיעות.

ההצעה הוגשה לוועדת השרים לענייני חקיקה, אושרה בקריאה טרומית ב-8 ביולי 2018, ותעבור להמשך חקיקה במושב הבא.  

 

עיקרי הצעת החוק


 

להצעת החוק שני עיקרים: עיקר אחד הוא הגדרתם של פגיעה בערכי טבע מוגנים ושל פגיעה בשטחים מוגנים כ"מפגע סביבתי", דבר שיאפשר לציבור להגיש תובענות אזרחיות בגין פגיעות בבתי גידול טבעיים ובמיני בעלי חיים וצומח, שהם קניין הציבור, במקרים מתאימים.
עיקר שני הוא הסמכת בית המשפט הדן בתובענה אזרחית–סביבתית לפסוק "פיצוי" בשל נזקים שנגרמו לסביבה הטבעית, תוך הגדרת ייעודם של הכספים המשתלמים בדרך זו, למטרות של שמירת טבע. תכליתו של הסדר זה אינה להעניש את המזהם, אלא להיטיב את מצבה של הסביבה, במקום בו לא ניתן להשיב את המצב לקדמותו, או לתקן את המעוות שהמפגע הסביבתי גרם לו.

 

איריס האן, מנכ"לית החברה להגנת הטבע: "תנאיה הייחודיים של מדינת ישראל – צפיפות גוברת והולכת וצורכי פיתוח גדולים, בצד מגוון ביולוגי עשיר ועתיר ערכי חי וצומח – מעמידים אתגר גדול לשמירת הטבע בה. אכיפה אזרחית יעילה היא אחד האמצעים החיוניים להשגתם של יעדי שמירת הטבע שהציבה בפניה ישראל. את הליקויים העקרוניים בחקיקה הקיימת יש לתקן באופן מיידי, כדי להשלים את מסגרת האכיפה הסביבתית האזרחית, לתועלת הסביבה והאדם בישראל".

 

ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו): "לא נאפשר להקל ראש באוצרות הטבע, במסלולי הטיול והתיירות והנופים הנפלאים שלנו. הצעת החוק תאפשר לתבוע  את המזהמים ולחייבם בתשלום עבור הנזק שגרמו. מדובר פה בעניין שנוגע לכולנו ואני שמחה לראות את התמיכה הגורפת, מכל סיעות הכנסת".

 

לחצו כאן לרשימת חברי הכנסת ולנוסח הצעת החוק

 

 

                 

ניר פפאי, מנהל אגף שמירה על הטבע של החברה, 

בוחן את הזיהום בנחל אשלים
                                                                     
                                                 אנשי החברה להגנת הטבע בסיור בנחל אשלים. 

                                                                                                       משמאל: המנכ"לית איריס האן, ניר פפאי ומנהל בית ספר שדה עין גדי בועז ליימזידר 

 

צילומים: החברה להגנת הטבע, יוני 2017

 

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך