חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

כחלון תבנה, אל תהרוס

 

בעקבות המהלך של שר האוצר, משה כחלון, לקבל לידיו את כל הסמכויות הקשורות בתחום הדיור הוקם, בהובלת החברה להגנת הטבע, הפורום לדמוקרטיה בתכנון הקורא לשמירה על מערכת תכנון עצמאית, בשורה של פעולות למען פיתוח אחראי שלא יפגע בבריאות, בסביבה ובאיכות החיים של כולנו בישראל. שר האוצר, משה כחלון, מבקש לקבל לידיו את כל הסמכויות הקשורות בתחום הדיור, כולל העברתו הסופית של מנהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר. תושבי ישראל משוועים להורדת מחירי הדיור ולדיור זמין, והתכנית אכן נובעת מכוונות טובות, אבל מהלך זה יפגע באינטרס הציבורי של כולנו.

 

אתמול, ה - 13.7, התקיים דיון במליאת הכנסת בנושא. אנשי החברה להגנת הטבע, בראשות המנכ"ל, קושה פקמן וסמנכ"ל שמירת סביבה וטבע, ניר פפאי הסתובבו כבר משעות הבוקר במשכן הכנסת, נפגשו עם חברי כנסת, הסבירו להם על משמעות המעבר למשרד האוצר וחילקו להם חומרים שבהם היתרונות של חיזוק מערכת התכנון הקיימת, על פני העברתה למשרד האוצר. אולם, גם לאחר כל הפעולות מליאת הכנסת אישרה, ברוב של 51 מול 45 נגד, את המהלך. שר האוצר, משה כחלון, כלל לא נכח באולם המליאה בזמן הדיון הארוך שהתקיים אחרי הצהריים ולא שמע את הביקורת החריפה שהטיחו חברי כנסת רבים, מסיעות שונות, על ההצעה. לפתרונות מהירים לכאורה, המוצעים כתשובה נדרשת לעת חירום, עלולים להיות מחירים כבדים בהמשך הדרך, כמו אזורי מגורים שאינם מספקים איכות חיים מספקת לתושבים, פגיעה בערים ותיקות, פגיעה באוכלוסיות מוחלשות ופגיעה בערכי טבע ונוף. ראייה תכנונית כוללת וארוכת טווח, המציגה איזונים בין האינטרסים השונים, היא חיונית למען כולנו.

 

לקריאת נייר העמדה של הפורום לדמוקרטיה שחולק לחברי הכנסת >>

 

למה זה יפגע בכולנו?
מנהל התכנון הוא גוף ממשלתי מקצועי האמון על הובלת ומימוש מדיניות התכנון הארצית תפקידו להוביל שמירה על האינטרס הציבורי הכולל במערכות התכנון, באופן העונה על הצרכים השונים והמגוונים של תושבי ישראל, הכוללים: דיור, תחבורה, מסחר ותעסוקה, תוך שמירה על איכות הסביבה, בריאות הציבור והשטחים הפתוחים – לטובת הדור הנוכחי והדורות הבאים. העברת מנהל התכנון למשרד האוצר, שמוטה משמעותית לאינטרסים כלכליים ולפיתוח, מנטרלת את הגוף המבקר על ההבנה המקצועית החשובה לפיתוח לטווח הארוך ולמניעת פגיעה בבריאות, בסביבה ובאיכות החיים של תושבי ישראל. בנוסף העברת מנהל התכנון לאוצר תנתק את הקשר בין מנהל התכנון לשלטון המקומי, באופן שיפגע בעבודת מוסדות התכנון ובזכויות ציבור התושבים. לפתרונות מהירים לכאורה, המוצעים כתשובה נדרשת לעת חירום, עלולים להיות מחירים כבדים בהמשך הדרך, כמו אזורי מגורים שאינם מספקים איכות חיים מספקת לתושבים, פגיעה בערים ותיקות, פגיעה באוכלוסיות מוחלשות ופגיעה בערכי טבע ונוף. ראייה תכנונית כוללת וארוכת טווח, המציגה איזונים בין האינטרסים השונים, היא חיונית למען כולנו. בתכנון בו שיקולים כלכליים הם שיובילו את מערכת התכנון, עלולים להיפגע עתודות הקרקע, מקורות המים, איכות האוויר שלנו, רווחת החיים והבריאות של תושבי ישראל. יש לשמור על עצמאותו של מינהל התכנון כגוף רגולטיבי חזק, מקצועי ונטול פניות, שיוכל להשיג את יעדי הפיתוח, תוך עמידה בפני לחצים.

 

פעולות הפורום לדמוקרטיה בתכנון טרם החלטת מליאת הכנסת בנושא

בעקבות המהלך של שר האוצר כחלון הובילה החברה להגנת הטבע את הקמת הפורום לדמוקרטיה בתכנון, יחד עם 16 ארגוני סביבה, חברה, תכנון וכלכלה. הפורום קורא לתכנון חכם ופעל בכמה מישורים:

 

1. קמפיין ציבורי "כחלון תבנה, אל תהרוס" – קורא לשמירה על האינטרסים של כולנו. לא לדחוק את הציבור וליצור עוד אסונות, ישראל חייבת לשמור על מערכת תכנון חזקה, עצמאית ויציבה.


2. תכנית דיור לפתרון משבר הדיור – מומחי הארגונים כתבו תכנית לפתרון המשבר, מתוך הכרה במצוקת הדיור והצורך במציאת פתרונות מעשיים ומהירים, שיאפשרו לכל תושבי ישראל להשיג קורת גג ראויה בצד נגישות נוחה למרכזי תעסוקה, חינוך, קניות, נופש ותרבות. לקריאת התכנית לפתרון משבר הדיור >>


3. כנס תכנון מקצועי – הכנס נערך בבית ציוני אמריקה שבתל אביב, תחת הכותרת "השינויים במערכת התכנון – מה צופה העתיד?", ביוזמת הפורום לדמוקרטיה בתכנון, אוניברסיטת בן גוריון, האוניברסיטה העברית, הטכניון ופורום מתכנני ערים. בכנס השתתפו ונשאו דברים יו"ר המועצה הארצית היוצא ד"ר שוקי אמרני ("מערכת התכנון נמצאת היום בצומת דרכים, המחייב נקיטת צעדים שיבטיחו את האיזונים הדרושים, על מנת שההחלטות המתקבלות ישרתו את הציבור ואת האינטרס הציבורי...") ושר הפנים לשעבר, אופיר פינס ("מדובר בפופוליזם מוחלט, לחשוב שהעברת המנהל ממשרד הפנים למשרד האוצר, תוביל להצלת עם ישראל..."), כמו כן התקיים פאנל בנושא השינויים המתוכננים במערכת התכנון.


4. בקשה לפסילת מינויו של ראש מטה הדיור – התבצעה פנייה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה לפעול לפסילת מינויו של ראש מטה הדיור החדש, אביגדור יצחקי, המשמש במקביל כראש מוסדות התכנון הארצי. בפנייה נטען כי יצחקי אינו יכול לכהן במקביל בכל התפקידים שאושרו לו בשל ניגוד עניינים מובנה. מינויו של יצחקי לתפקידים אלו צפוי לפגוע באמון הציבור במערכת התכנון.


5. כנס חרום בכנסת – התקיים תחת הכותרת "דיקטטורה במערכת התכנון" בהשתתפות ח"כ דב חנין, ח"כ תמר זנדברג, ח"כ מיכל בירן. לדברי חנין: "העברת מנהל התכנון לאוצר, אשר מוטה משמעותית לשיקולי פיתוח, עלולה להפר את האיזון, וליצור ניגוד עניינים בין הפתרונות למשבר הדיור לשיקולי פיתוח אחרים, במהלך אנטי-דמוקרטי המנטרל את זכויות הציבור בתכנון".


מדינה קטנה צריכה תכנון חכם
ישנה חשיבות לאומית לשמירה על מערכת תכנון חזקה, עצמאית ויציבה. בישראל הקטנה זה מקבל משנה תוקף. המאפיינים התכנוניים, הייחודיים של ישראל, ובראשם מחסור הולך וגובר של משאב הקרקע, מחייבים שמירה על עצמאות מנהל התכנון כגוף חזק, מקצועי ונטול פניות אשר יוכל להשיג את יעדי הפיתוח תוך עמידה בפני לחצים, והנהגת מדיניות תכנון אחראית ומאוזנת.

 

גלובס, "העברת מינהל התכנון תציל את עם ישראל? פופוליזם מוחלט" >>

 

ynet, כנון זה לא רק שרטוטים - זה עולם שלם" >>

 

הפורום לדמוקרטיה בתכנון - החברה להגנת הטבע, חיים וסביבה, מנהיגות אזרחית, אדם טבע ודין, במקום, מגמה ירוקה, מרחב, איגוד המתכננים בישראל, האגודה לזכויות האזרח, ירוק עכשיו, איגוד אדריכלי הנוף, מכון דש"א, המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, האגודה לצדק סביבתי, שתי"ל, האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה, העמותה לכלכלה בת קיימא

 

 

 

 

 

 

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך