חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

עוד זיהום בנחלים, הפעם בכרמל


ביוב זורם ישירות לנחל אורן שבכרמל וגורם לזיהום חמור של הנחל, אחד המסלולים המטויילים ביותר באזור. 

ניר פפאי
מהחברה להגנת הטבע:
"זו כבר לא דליפה בלבד, אלא קריסה של כל המערכת, שפוגעת גם בטבע וגם במטיילים הרבים הפוקדים את המקום."

ינואר 2009

כתוצאה מקריסת מתקן שאיבת השפכים של דלית אל כרמל ועוספייה, זורמים מי ביוב ישירות לנחל אורן שבכרמל וגורמים לזיהום קשה בנחל. כך התגלה השבוע על ידי אנשי החברה להגנת הטבע שסיירו באזור. זיהום נחל אורן מתווסף לרשימה הלא מכובדת של נחלים בישראל שזוהמו לאחרונה ובהם נחל כזיב ועין זיו, נחל בוקק ועין בוקק.

ראשיתו של נחל אורן בקו פרשת המים מזרחה לדליית אל כרמל והוא נשפך לים מצפון לעתלית. אגן ניקוזו הוא הגדול באגני הניקוז של הכרמל, נחל אורן חוצה יחידות נוף מגוונות, טיפוסי צומח ומסלע שונים, בקטעים הוא מתחתר ויוצר עמק קניוני שצלעותיו מכוסות חורש טבעי. באפיק הנחל נמצאים המעיינות עין אלון ועין אורן, בהם זורמים מים כל השנה. חלקם נשאב על ידי חברת מקורות כמי שתיה לטובת יישובי הסביבה. הנחל הינו מהמסלולים המטויילים ביותר בכרמל.

ראש אגף שמירת טבע וסביבה בחברה להגנת הטבע, ניר פפאי: "אם בעבר היה מדובר על דליפה בלבד, כיום זו קריסה של כל המערכת, וזיהום שמגיע לאזורים בנחל שלא נפגעו בעבר ממנו. אנחנו קוראים לגורמים האחראים ובהם הרשויות המקומיות, המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, משרד הפנים ורשות המים, לפעול במהירות ובתקיפות על מנת לעצור את זרימת השפכים, הפוגעת גם במערכות הטבעיות של הנחל וגם באפשרות של המבקרים הרבים ליהנות ממנו."   


צילום: ניר פפאי, החברה להגנת הטבע


עוד בנושא:

שוב מזדהמים נחלי הגליל המערבי

60 שנות ייבוש, הזנחה וזיהום

היו גם אתם אנשי השטח שלנו, וספרו לנו על מפגעים סביבתיים בהם נתקלתם.
לרשימת אנשי קשר באגף שמירת טבע וסביבה