חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שמורת טוף כרם מהר"ל: הר געש בכרמל!

קוד פעילות: 775
סוג פעילות: טיול מעגלי
מתאים לגיל: לכל המשפחה
אזור: צפון->כרמל ורמות מנשה

31.1.19

 

נקודות עניין        לאן להגיע         מבט על המסלול       סיפור דרך       שומרים על הטבע  

 

בין מורדות הכרמל הדרומיים מסתתר פלא של ממש: לוע הר געש שהתפרץ מתחת לים, כשעוד היה כאן ים. היום ניתן לראות את השרידים - גבעת הטוף, האפר הוולקני שהתפרץ, המייצרת נוף ייחודי ולא אופייני לאזור, להקיף אותה ולהתרשם מהירוק מסביב ומתצפית על כרם מהרל והאזור.  מסלול נהדר למשפחות גם עם ילדים קטנים.

 

 

 

מידע ראשוני
מתאים בעיקר : למשפחות
עונה מומלצת : חורף, אביב
אורך המסלול: כ- 2 קילומטר

הערכת זמן הליכה : כשעה וחצי

סוג המסלול: מעגלי

הדרכה באזור :   בי"ס שדה חוף הכרמל  

 

 

 

 

 

 

 

 

נקודות עניין במסלול

1.  בקעת הטוף : הגבעה עשויה אפר וולקני שנשאר כתוצאה מהתפרצות הר געש שהיה מתחת לפני אוקיינוס התטיס לפני 100 מיליון שנה.

2. תצפית על כרם מהרל והאזור : מושב הממקום על הגבעות הדרומיות של הכרמל, יחד עם מושב עופר, בצמוד ליער עופר, יער נרחב בפני עצמו המציע שפע של אפשרויות טיול וחניונים. 

 

 

לאן להגיע

מגיעים לכביש 4 ופונים לכביש הגישה ליישוב כרם מהרל.  ממשיכים כ- 2 קילומטרים, בדרך עוברים תחנת דלק, ואת הכניסה למושב עופר, עד שמבחינים בשביל עפר שפונה שמאלה ומגיע לשער , שבדרך כלל סגור. יש לחנות בצמוד לשער, לצד הדרך, ומשם להתחיל את המסלול. 

 

 

מבט על המסלול
סימון: כחול, ירוק

מפת סימון שבילים : 4- הכרמל ורמות מנשה

 

לצפייה בחלון גדול

 

 

סיפור דרך

מדובר ב"מסלול סוכרייה" אשר ה"מקל" שלה הוא שביל עם סימון כחול של כחצי קילומטר, המתחבר לשביל מעגלי המסומן בירוק, אותו ניתן לטייל באיזה כיוון שרוצים. השביל בעל הסימון הכחול חולף על פני מטעים, כשמשמאלנו אנו מלווים בשלוחה של הכרמל, ובעונת החורף נראה גם פריחת שקדיה. הוא חולף על פנייה שמאלה למחסן תבואה, ואז פונה בעצמו שמאלה לשער בקר, אותו נעבור באמצעות גשר ירוק קטן להולכי רגל.

מייד נבחין בשלט אודות השמורה, ושם תחכה לנו "הפינה של אורי" - פינת ישיבה בצל עץ זית. כאן מתחיל המעגל הירוק, אנו נלך נגד כיוון השעון, כלומר נפנה ימינה ונתחיל לעלות על הגבעה, כשאנו צופים בבקעת טוף הנפרסת לפנינו בזוויות שונות. בסוף העלייה פונים שמאלה עם הסימון, כשאנו צופים על הטוף החשוף שמתחתינו ועל היישוב כרם מהרל שמולנו. 

מכאן נשלים את המעגל ונרד חזרה בין עצי הזית, עד שנגיע לעץ חרוב שבצילו אפשר לנוח, רגע לפני שמשלימים את המעגל, וחוזרים עם הסימון הכחול לרכב באותה הדרך בה הגענו.

 

     

 

 

רוצים לדעת עוד?

 

כרם מהרל  הוא מושב בן 200-300 משפחות, הקרוי על שם הרב הראשי של פראג במאה ה-16. הוא משתרע לאורך השלוחה המפרידה בין עמק מהר"ל במזרח לבקעת שיר במערב. נוף המושב מאפיין את "הכרמל הנמוך" (שאינו עולה על גובה של 200 מטר) .

 

חרוב מצוי: עץ החרוב נפוץ בארץ ישראל ולו תפאורה של צל, ריח וטעם. לאורך הטיול שלנו, ולקראת סוף המסלול נוכל לנוח למרגלותיו. החרוב הוא עץ ירוק עד ממשפחת הקסלפיניים (סדרת הקטניות). הוא יכול להגיע לגובה של 10 מטרים והוא מאריך ימים. קיימים עצי זכר שמפיצים ריח מוזר, ועצי נקבה, מהם מתפתח הפרי בצורת תרמיל גדול, אכיל וטעים. ברפואה העממית הוא נחשב לבריא ועוזר נגד מגוון מיחושים כמו שלשול, פצעים כואבים בפה, בעיות נשימ שמורת טוף כרם מהר ה, שיעול ועוד.

 

נץ החלב ההררי: בחודשים פברואר-מרץ ניתן לראות את הפריחה המיוחדת והלבנה של פרח נץ החלב ה הררי, האופייני לבתות וחורשים של אזורי ההר. הצמחים נמוכים, כמעט צמודים לקרקע. העלים, הבוקעים בראשית החורף, שרועים על הקרקע. תפרחותיו צפופות, לבנות ויפות.

 

 

איך שומרים כאן על הטבע:

זוהי שמורת טבע מוכרזת, כלומר השטח הוא ברמת שימור הגבוהה ביותר. אם נחפש טוב, נוכל לראות מאובנים המפוזרים לאורך המסלול, של צדפים ושבלולים ימיים קדומים. החי בשמורה אופייני לכרמל וכולל שועלים, ארנבות, חוגלות ותלוליות של חולדים . אל תקחו מהמסלול מאובנים, אל תפגעו בחי, בצומח או בדומם, והשאירו את השטח נקי, כדי שכולנו נוכל להמשיך וליהנות ממנו לאורך שנים ארוכות.  

 

  • כתיבה וצילום : אסנת אל עז
  • ייעוץ מקצועי : שחף רטר, רכזת הדרכה, בית ספר שדה חוף כרמל

 

הצטרפו אלינו והפכו לחברים של הטבע      


* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, כפי שהיא רואה אותם, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.