חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל ארדון וגבעת חרוט

סוג פעילות: טיול מעגלי, חובבי לכת
אזור: דרום->נגב ומכתשים

  עדכון אחרון: 19/3/2020

 

תצפית מרהיבה על מכתש רמון והליכה לצד "דייקים" - תופעה גאולוגית מרהיבה. מסלול מעגלי לחובבי לכת הכולל טיפוס על גבעת חרוט, הליכה בתוך עמק צבעוני, ומפגש עם "עוגות שכבות" מסלעים...

  

   

מידע ראשוני על מסלול נחל ארדון וגבעת חרוט

מתאים בעיקר לחובבי לכת

עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב

אורך המסלול: כ-4.5 ק"מ

זמן הליכה משוער: 4-5 שעות

סוג המסלול: מעגלי

לינה והדרכה באיזור: בי"ס שדה הר הנגב

 

 

 נקודות עניין במסלול נחל ארדון וגבעת חרוט

 

 • עץ שיטה גדול: מקום טוב להפסקת מנוחה ושתיה
 • גבעת חרוט: תצפית מרהיבה אל הר ארדון, בקעת ארדון ומכתש רמון
 • הדייקים: תופעה מגמתית שנחשפת בזכות התחתרותו של נחל ארדון במעמקי מכתש רמון.   

 

חשוב לדעת

 

 • מים ושירותים: מצפה רמון, חניון בארות.

 • ציוד מומלץ: נעליים סגורות, לפחות 3 ליטרים מים לאדם, כובע, מפה וקרם הגנה.

 • הטיול הוא בתוך שמורת טבע. יש ללכת בסימוני השבילים, שמרו על עצמכם בהליכה זהירה ותשומת לב ושמרו על הטבע.

 

 

לאן להגיע

 

תחילת וסיום המסלול: חניון יום סהרונים

יורדים עם כביש 40 דרומה אל תוך המכתש. נעבור מצד ימין את המנסרה ואתר החולות הצבעוניים, נעבור על גשר מעל נחל רמון ונגיע לשלט המצביע ימינה (מערבה) על חניון לילה "הגבס". נעשה סיבוב פרסה ונחזור מעט צפונה עד פנייה ימינה (מזרחה) לדרך עפר טובה לכל רכב המסומנת בסימון שבילים כחול. דרך זו נקראת 'ציר צבעי הרמון' .

ניסע עם הדרך הכחולה במשך כעשרים דקות, עד שנתחבר לסימון שבילים אדום שמאלה. לאחר מכן נפגוש סימון שחור ונפנה איתו פנייה חדה שמאלה.

נעבור את חאן בארות ונמשיך עוד על הדרך השחורה, עד שלאחר מספר מטרים נפנה ימינה לדרך מסומנת באדום. נמשיך בדרך המסומנת באדום עד למעין כיכר המשלבת מגוון רחב של סימוני שבילים. אנחנו ניסע ישר, בסימון שבילים שחור במשך כ- 5-10 דקות עד חנייה רחבה וממנה יוצא שביל ג'יפים שחור. חנייה זו היא נקודת ההתחלה והסיום של הטיול שלנו.

 

מבט על המסלול

 

סימון: שחור- כחול- אדום- שחור.

 

מפת סימון שבילים: 17 הערבה התיכונה ומזרח הנגב

 

  לצפיה בחלון גדול

 

סיפור דרך

 מחניית הרכבים נלך מזרחה על דרך המסומנת בסימון שבילים שחור, היורדת לנחל ארדון (שימו לב שזוהי גם דרך ג'יפים, זהירות מרכבים נוסעים!). בסוף הירידה נפגוש עץ שיטה גדול תחתיו אפשר לעשות הפסקת שתייה.

לאחר מנוחה, נתחיל בטיפוס על גבעת חרוט. נפנה שמאלה (כיוון כללי צפון-מזרח) בשביל המסומן כחול. נטפס באבן החול עד שהשביל הכחול ימשיך שמאלה (צפונה) ואנחנו ניפרד ממנו ונעבור לשביל המסומן באדום. נצעד מעט בשביל האדום עד שנראה שלט המצביע ימינה לגבעת חרוט. נעלה בשביל הירוק (שאינו מסומן במפה) ונכבוש את פסגת גבעת חרוט.

אחרי שנצלם כמה תמונות למזכרת מהפסגה, נרד בזהירות באותה הדרך. נמשיך בשביל המסומן באדום בתוך עמק מרהיב וצבעוני. בשלב מסויים השביל פונה ימינה בתוך ערוץ קצר ומתחבר לנחל ארדון המסומן בסימון שבילים שחור. (בנקודה זו ישנה אופציה לקצר את המסלול במידת הצורך ולפנות ימינה בשביל הג'יפים השחור ולחזור איתו עד לרכב).

בפיצול השבילים נפנה שמאלה (דרום-מזרחה) עם שביל הג'יפים השחור (למרות שאדמתו חול אדום...). משמאלנו, שקועים בתוך מחשוף הסלע עמודי סלע שונים מסביבתם. זוהי תופעה מגמתית הנקראת "דייקים" שנחשפת בזכות התחתרותו של נחל ארדון במעמקי מכתש רמון.

נמשיך בשביל לכיוון דרום מזרח, נעבור שני דייקים נוספים עד שנפגוש פיצול שבילים – השביל השחור שלנו נפגש עם שביל כחול הפונה ימינה – בשלב זה נחבור אליו ונחזור עם הסימון הכחול  (כיוון כללי צפון מערב) בשביל הצופה על הדייקים, שכבות הסלע וגבעת חרוט – אל הרכב.

   

רוצים לדעת עוד?

 

הר ארדון: 

בערבית "ראס ארדיחה", הוא הר ענקי דמוי טרפז שבולט למרחוק במזרחו של מכתש רמון, ונצפה היטב מגבעת חרוט. ההר הוא תופעה גיאולוגית המכונה "היפוך תבליט". לפני מספר מיליוני שנים היה האזור קער (סינקלינה) בין שני רכסים. בתהליכי היווצרות המכתש כורסמו שני הרכסים כתוצאה מתהליכי בלייה וסחיפה, הפכו לשתי בקעות עמוקות והקער הפך להר.

מצפון מערב להר ארדון נמצאת בקעת מחמל , שבה עובר ציר הנפט אילת – אשקלון של קצא"א  שמטפס על קיר המכתש. ממזרח לציר נמצא מעלה מחמל העתיק הקרוי נק'ב אל חמאלה, מעלה צר שבו עברו שיירות הגמלים שנעו על דרך הבשמים מדרום ערב אל הים התיכון. 

מדרום מזרח להר ארדון מצויה הבקעה השנייה, בקעת ארדון שבה נמצא "העמק האדום"- מחשוף אבן חול בעל ריכוז תחמוצות ברזל שיצרו נוף מיוחד ויוצא דופן. העמק האדום הוא שמורה סגורה מטעמי מחקר ושמירת טבע.

 

הדייקים:

אם נתבונן היטב במחשוף הסלעים שיוצר הנחל, נוכל להבחין בשכבות הסלע שמונחות אחת על גבי השנייה, כמו עוגת שכבות, אבל פתאום משהו מפריע לסדר ועמוד סלע אחר חוצה בבוטות את השכבות, זהו דייק- מחדר מגמתי בצורה של לוח החוצה את רצף הסלעים, והוא עשה לכאן דרך לא פשוטה. לפני כ- 145 מיליון שנים, במהלך פעילות געשית רבה בקרום כדור הארץ, "נשלחו", מתאי המגמה בקרום- "זרועות" מגמה בעוצמה חזקה שחדרו את שכבות הסלע שהיו בדרכם – כך נוצר הדייק. בזכות נחל ארדון שמתחתר כאן אנו מקבלים מבט צידי על התופעה המיוחדת הזו.

 


   כתיבה וצילום: מאור בקל, בית ספר שדה הר הנגב


 

איך עוזרים לטבע ולסביבה בזמן הטיול?

 

 • החליפו את הכלים החד-פעמיים ברב-פעמיים . אל תשאירו זבל, קחו אותו אתכם .

   

 • הקפידו ללכת בשבילים המסומנים, כדי לא לפגוע בערכי הטבע   .

   

 • נתקלתם במפגע, זיהום או פסולת? ראיתם חיית בר פגועה? דווחו       למשרד להגנת הסביבה

     


 

החברה להגנת הטבע היא עמותה עצמאית ללא מטרות רווח. אנחנו כאן כדי לפעול ולחנך לשמירה על הטבע והסביבה.   יחד עם הציבור, אנחנו פועלים להוביל לשינוי.  

הכוח שלנו בידיכם    הצטרפו אלינו