חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שביל ישראל מקטע 22-23: מלטרון לצובה

סוג פעילות: טיולי מיטיבי לכת, מקטעי שביל ישראל
אזור: ירושלים->שפלה

29.8.19

 

  

                                                                 מנזר השתקנים בלטרון. צילום: אבישי טייכר, פיקיויקי

טיול בנוף ירוק, המחבר בין גבעות השפלה והרי יהודה. בחלקו באזור מיוער ובחלקו בשבילים ודרכי עפר חשופים לשמש.

שביל ישראל מקטע 22-23

מפת המקטע

 

אורך המסלול: כ- 28 ק"מ. ניתן לקצר או להאריך במספר נקודות.

עונה מומלצת: הכי מומלץ בעונת הפריחה- ינואר-מרץ. מתאים גם לסתיו ולאביב. בקיץ לא מתאים בשעות הצהריים. אין מעיינות במסלול.

 

נקודות עניין לאורך המסלול

  • מבצר לטרון
  • נוה שלום
  • דרך בורמה - הסרפנטינות
  • משלטי רכס שיירות
  • מערת בני ברית

אופי המסלול

בתחילה הליכה בנוף גבעות מתונות עד מסילת ציון. בהמשך עלייה מעט תלולה לרכס שיירות וירידה תלולה למדי לנחל כסלון. ההליכה מנחל כסלון לצובא בעלייה מתונה וממושכת. חלק מהמסלול מוצל. 

 

חשוב לדעת:

מים ומזון: יש מספר נקודות מים בצמוד ובאזור השביל. יש אלונית בתחנת הדלק לטרון,ליד תחילת המסלול וחנות בתחנת "פז" מסילת ציון. בהמשך אין ברזים ליד השביל, ניתן ללכת 1 ק"מ אל מושב בית מאיר להצטייד.


נקודת התחלה (מצפון): לחניית רכבים - לטרון , תחנת דלק אלון. למגיעים בתחבורה ציבורית - צומת חטיבה 7

נקודת סיום (מדרום): קיבוץ צובה.  ניתן לקצר אל שואבה ומחלף שורש - שם יש מספר רב של אוטובוסים.


 

תיאור המסלול 

מצומת חטיבה 7 הולך השביל מזרחה לאורך הגדר הדרומית של מנזר לטרון (בו ניתן לבקר בכנסיה, ללכת לשירותים, למלא מים וגם לקנות יין...) ועולה מעט אל הגבעה ממזרח למנזר. שם, בין העשבים הרבים שוכנים שרידי מבצר צלבני, ששמו הצרפתי "לה-טורון-דה-שבאלייה" הפך עם השנים ללטרון. בזמן שאתם מתרגלים את המבטא הצרפתי, תיהנו מהנוף אך זכרו שהמקום אינו מוסדר וההליכה על גבי המבנים עלולה להיות מסוכנת.

השביל יורד מזרחה לעמק קטן, סמוך למקום בו ערך רוג'ר ווטרס את הופעתו המפורסמת, ועולה לצדו הצפוני של הישוב נוה שלום-וואחת אל סאלם. אי אפשר להתעלם ממבנה מיוחד דמוי "איגלו" ענק עם חלונות זכוכית הפונים מערבה. זהו "בית הדומיה" של הישוב. מומלץ לבקר בו ואולי תפגשו תושב מקומי שיסביר עליו ועל הישוב היהודי-ערבי.
מכאן מזרחה עד מסילת ציון הולך השביל על דרכי עפר, חלקן עבירות לכל רכב. כקילומטר מזרחה לישוב הוא פונה דרומה ועושה לולאה המאריכה מעט את הדרך. ניתן לקצר אבל אז מפסידים את הסיפור המרתק ביותר של "דרך בורמה"- מורד "הסרפנטינות" שהצריך מאמצים רבים כדי לפרוץ בו דרך שתציל את ירושלים מהמצור במלחמת העצמאות.

אחרי הלולאה עוד כ-3 ק"מ מזרחה, רובם ביער אורנים נטוע, עד כביש שער הגיא –בית שמש ותחנת פז הסמוכה. חציית כביש 38 מסוכנת מאד, ולמזלנו יש כיום מחלף בסמוך לשביל. נעבור מתחת לכביש הראשי ונגיע לחניון מח"ל. נמצא כאן ספסלי פיקניק, עם קצת מזל גם מים בברז. מומלץ ללכת דקה אל האנדרטה החשובה לזכר חללי מח"ל ולתת כבוד למתנדבי חוץ לארץ במלחמת העצמאות.
אחרי הפסקת הקפה מתחילה העלייה התלולה יחסית- כ- 300 מטר גובה לאורך 2 ק"מ עד משלט 21. הנוף מצדיק את המאמץ. בפסגה חפשו שביל קטן לא מסומן ההולך כ-50 מטר לכיוון צפון אל פינת תצפית נפלאה מעל כביש שער הגיא. יש גם ספסל רומנטי...חזרו לפסגה וקראו את השורות שכתב חיים גורי. זה המקום למצוא ביו-טיוב את השיר באב-אל-וואד, יפה ירקוני או שלמה גרוניך, לבחירתכם...
ממשיכים מזרחה בירידה מהגבעה עד צומת דרכים משולט , בו פונים שמאלה ועולים מעט אל ספסל נוסף מול הנוף ומעל כביש שער הגיא. ממנו עוד כמה דקות אל האנדרטה של משלט 16, הנמצא מימין לשביל. קחו כמה דקות בשביל הנוף והשלטים המספרים על המקום והמשיכו מזרחה בירידה מתונה. הדרך מתעקלת שמאלה ושוב ימינה, עוברת עוד חניון ועוד 5 דקות לכיוון דרום מזרח ואתם בחניון ליד הכביש לבית מאיר. מעט לפני החניון יש נקודת תצפית טובה על דרך בורמה.  אם חסר לכם מים - המושב נמצא 1 ק"מ מכאן , ימינה במעלה הכביש.
חוצים את הכביש והולכים 2 ק"מ בירידה קלה בדרך נוף, עד שלפתע השביל עוזב את הדרך שמאלה ויורד בצורה תלולה למדי בין האורנים אל ערוץ נחל כסלון ומערת בני ברית. בסוף הירידה הציצו אל המערה שהיא אתר הנצחה בליבו של יער הקדושים, יער נטוע ובו כ-6 מיליון עצים.
קטע ההמשך פחות דרמטי ויותר רגוע. ממערת בני ברית עולה השביל דרומה מערוץ נחל כסלון, עד שהוא פוגש דרך נוף ההולכת מזרחה עד כביש הגישה לישוב גבעת יערים.
השביל חוצה את הכביש ונכנס למטע תפוחים, ההליכה בשולי המטע עד לצידו השני, נצא משער המטע אל דרך עפר ולאחר כברת דרך קצרה נגיע לשער קיבוץ צובה.

 

המלצות נוספות בסביבה

  • בסמוך מאד לשביל שווה להקדיש זמן למנזר לטרון והכנסייה הגדולה.
  • הישוב נוה שלוםוואחת אל סאלם. בישוב היפה נמצאים בין השאר- בית ספר דו-לשוני, בית הדומיה שהוזכר כאן, מרכז סמינרים ובית הארחה.
  • שמורת המסרק- בין השביל למושב בית מאיר, תצפית נהדרת ושפע עצים ופריחה באביב.
  • יד השמונה- הגן התנכי- כמה דקות נסיעה ממחלף הראל ואתם בפינלנד, כלומר ליד בית הארחה מעצי אורן פיני בכפר שהוקם ע"י נוצרים פינים, לזכר 8 יהודים שנשלחו למחנות המוות בזמן שהעם הפיני הגן על היהודית בזמן השואה. מתחת לבית הארחה והמסעדה הצופה לנוף נפלא נמצא גן עם מתקנים חקלאיים בסגנון קדום.

המלצות לינה באזור

אנשים טובים באמצע הדרך: לאורכו של שביל ישראל גרים תושבים רבים הפותחים בשמחה את בתיהם למטיילים ברצף לאורך השביל, למנוחה, לינה, מקלחת או כוס קפה.

מלאכי שביל ישראל בסביבה


כתב: עומר שפירא, רכז תוכן אגף תיירות,  החברה להגנת הטבע

 לכל המידע על שביל ישראל