חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 

שביל ישראל בעין כרם

קוד טיול: 000
סוג טיול: טיולי משפחות, קטעי שביל ישראל, טיולים לשבת
מתאים לגיל: 5+
דרגת קושי: קל
אזור טיול: ירושלים->ירושלים והרי יהודה

 

אורך המסלול: כ-2 ק"מ
מפה: הרי יהודה (8-9)
סימון שבילים: שביל ישראל – לבן כחול כתום
תאריך עדכון המסלול: 29.8.17

 

במרץ 2017, לאחר זמן רב של תכנונים ותיאומים, הוסט תוואי שביל ישראל מזרחה והוא עובר כעת בירושלים, דרך השכונות קריית מנחם ועין כרם. המקטע היפה ביותר של השביל בתוואי החדש מתחיל בשולי שכונת קריית מנחם ומסתיים בתחתית עין כרם, והוא ממחיש איך הטבע הירושלמי והעיר שלובים זה בזו באופן בלתי נפרד. הקטע המומלץ כאן הוא קצר וכולו בירידה, מתאים גם למשפחות וגם כטיול רומנטי לזוגות, ומאפשר לכם להרחיב את הטיול כמובן לשיטוט קלאסי בעין כרם כאוות נפשכם, וליהנות מיום באווירה קסומה ומרגיעה.

 

מפת המסלול (לחץ להגדלה)

 

 

הוראות הגעה לשביל ישראל בעין כרם

 

נקודת התחלת המסלול: רחוב הנרייטה סולד 20, שם ניתן להחנות את הרכב בחניון של אלווין ישראל, מוסד לאנשים עם מוגבלויות המכונה גם הכפר השוודי. החנייה חופשית.
ב-waze: אלווין ישראל.

נקודת סיום המסלול: הגינה הקהילתית עמק התימנים. ניתן להשאיר שם רכב ברחוב הצמוד לגינה, ואדי התימנים.
בwaze- "גינה קהילתית עין כרם - עמק התימנים" (דרך שורק 1) .


 

תיאור המסלול


עולים מהחנייה ובכביש הראשי פונים ימינה למדרכה רחבה, שם מחפשים את הסימון על אחד מהעמודים. לאחר כ-100 מטר לוקח אותנו סימון אל מדרגות שיורידו אותנו מכביש אל השטח הפתוח, נחצה שטח מגונן על אבני מידרך ונגיע אל דרך רחבה, כאשר גדר הכפר השוודי מימיננו ותצפיות מרהיבות משמאל, אשר מושכות את העין באופן מיידי.

 


עין כרם ממעוף הציפור. כאן מתגלה לנו עין כרם לראשונה, ממש ממעוף הציפור, על חלקה הדרומי ובראשה המנזר הרוסי מוסקוביה שבולט עם צריחיו הזהובים והמיוחדים, וצריחי כנסיית הביקור מתחתיו. על הרכס הסמוך המבנים של בית החולים הדסה עין כרם. הנוף הולך ונפתח אל הרכסים ממול ומציג לנו את הר אדר ומבשרת ירושלים.

 


בור מים. כשהדרך הרחבה מסתיימת, מוביל אותנו שביל צר בירידה מתונה אל בור מים מלא כל ימות השנה – זהו בור נעמי. לידו פינה מוצלת למנוחה והשראה מהנוף, ממנו עינינו טרם שבעו.
מגיעים לעין כרם. מבור נעמי ממשיכים על השביל ולאחר מכן מתחילים לרדת אל עין כרם דרך טרסות ומשעולים בנויים אבן, אז נגלית לנו עין כרם הצפונית, ומימין אותה ירושלים אך שונה לגמרי - בתי השיכונים של קרית יובל שניבנו בשנות ה 50, ומיועדים להתפנות בפרויקט פינוי בינוי. כצעידה קטנה לאחר שפגשו רגלינו אספלט, והנה אנחנו ממש בתוך העיר, ברחוב הראשי עין כרם.

 


ההנאה מובטחת. כיוון שהמקטע המומלץ כבר מתקרב לסיומו, אם יש לכם זמן ועדיין לא זכיתם לחוות את קסמה של עין כרם, זה הזמן לשוטט בה כאוות נפשכם, ואיך שתבחרו: טיול מנזרים וכנסיות, טיול בסמטאות ובגלריות, או רק ישיבה במסעדות, בתי הקפה או הגלידריות המצוינות שיש לשכונה להציע. מה שטוב בעין כרם הוא, שלא משנה איזה מסלול בוחרים, ההנאה מהשכונה הכה ציורית הזאת, מובטחת לכל החושים.

 


מדרגות גן עדן והגינה הקהילתית. חזרנו לשביל, אשר ממשיך לאורך רחוב עין כרם החוצה את השכונה, עד שהוא פוגש את "מדרגות גן עדן" – שמה של סמטה עם מדרגות, בה יורדים תוך כדי מעבר צר בין בתים טיפוסיים. הסמטה ממשיכה ומסתיימת בגינה הקהילתית "עמק התימנים" שהקימו תושבי השכונה, ובה פינות ישיבה שמתאימות מאוד לסיום הטיול.

 

 


רוצים להמשיך? השביל יוצא מהשכונה אל עמק התימנים, מגיע אל כרם זיתים, הוא הכרם של עין כרם בה' הידיעה, אשר שטחו הוכרז לאחרונה כגן לאומי. משם הוא ממשיך דרך צומת כרם לכיוון נחל שורק והסטף.

 

 

 

 

 

 

צילומים: אסנת אל עז