חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 

נחל אלכסנדר

קוד טיול: 1111
סוג טיול: טיולי משפחות
מתאים לגיל: לכל הגילאים
דרגת קושי: קל
אזור טיול: מרכז->גוש דן ומישור החוף
נחל אלכסנדר

צילום: סיוון ארבל

 

דרך הגעה לנחל אלכסנדר:

 

מכביש החוף נפנה מזרחה, לכיוון כפר ויתקין. נעבור את המושבים בית חרות, חופית, כפר ויתקין, ונגיע עד מסילת הברזל. נחצה את המסילה ונפנה שמאלה בדרך עפר. נעבור את בית-האריזה האיזורי ונעצור ליד גשר הצבים. כאן נתחיל את מסלולנו הרגלי.

 

תיאור המסלול:
 

מגשר הצבים נלך מערבה בשביל עפר, לאורך גדתו הצפונית של נחל אלכסנדר, דרך מטע אבוקדו. בקצה המטע מתפתל הנחל מערבה. נחצה ואדי קטן הנשפך לנחל ונכנס ליעל אקליפטוסים. אחרי כ-300 מ' נגיע למבנה עתיק - חורבת סמרה, ממנו נמשיך שוב לאורך הנחל בשביל העפר ונגיע לגשר כביש החוף ומשם עד הים. בחוף הים נפנה ימינה לכיוון בי"ס "מבואות ים", שם יסתיים הטיול.

 

 

 

 

 

נושאים מרכזיים בטיול:

השרון הוא חלק ממישור החוף הגובל בצפון בנחל תנינים, בדרום בנחל הירקון, במערב בהרי השומרון. השרון מאופיין בנוף מתון המחולק לשלושה רצועות אורך עיקריות:
א. האיזור המערבי, שבו בולטים שלושה רכסי אורך הבנויים מכורכר וביניהם עמקים.
ב. גבעות החול האדום הנמצאות מזרחה מרכסי האורך ורובן מכוסות כיום בפרדסים.
ג. רצועת סחף הנמצאת למרגלות הרי השומרון. בשרון עוברים נחלים אחדים ממזרח למערב. יש והנחלים אינם מתנקזים כראוי בשל השיפוע המתון של הנוף ובשל הרכסים הבנויים לאורך מצפון לדרום אשר עומדים בדרכם. סיבה זו היתה הגורם להיווצרות הביצות הרבות באיזור זה בעבר, והדבר היקשה על חייהם של המתיישבים הראשונים. לפי נתונים הידועים לנו מהספרות בעיקר, היה השרון מכוסה ביער אלונים עבות. יער זה הולך ונעלם עם התיישבות האדם בשרון ובשומרון.
 
צב נח לצד נחל אלכסנדר  
 
נחל אלכסנדר, גשר הצבים  

אזור עמק חפר

עמק חפר נקרא כך על שם תל הנמצא על גדתו של נחל אלכסנדר (תל אפשאר), סמוך לקיבוץ מעברות, אשר זוהה עם העיר חפר המוזכרת בספר יהושע ב' ברשימת המלכים ועריהם שנכבשו בידי יהושע. רכישת אדמות העמק נעשתה בידי גואל האדמות יהושע חנקין מידי בעל האדמות הלבנוני. בשנת 1929, לאחר קניית האדמות, היה צורך לפצות את האריסים אשר ישבו באיזור וסרבו לנטוש את פרנסתם. 5 שנים לאחר קניית האדמה החלו המתיישבים הראשונים להכשירה לחקלאות.

מי אתה נחל אלכסנדר?

נחל אלכסנדר הוא אחד מהנחלים היורדים מערבה מהרי השומרון ונשפכים אל הים התיכון. הוא הגדול בנחלי השרון, בשטח אגן הניקוז שלו. הנחל מנקז בעיקר את מי הגשמים, מהרי השומרון הגבוהים - הר גריזים והר עיבל, וכמו כן נאספים אליו מי נחלים שונים באיזור (נחל שכם ונחל תאנים). הנחל נשפך אל הים בין בית ינאי למכמורת ויוצר בשפכו פרצה רחבה (2 ק"מ) ברכס הכורכר שלאורך החוף.
מה מקור השם אלכסנדר? יש הגורסים שנחל זה נקרא ע"ש אלכסנדר ינאי - מלך מבית חשמונאי שהגיע בכיבושיו עד הנחל; ויש הטוענים ששמו של הנחל נקרא ע"ש שיח' אסכנדר אבו-זבורה, סוחר אבטיחים עשיר ומפורסם, שישב בשפך הנחל. הוא קנה את האבטיחים מהאריסים שעיבדו את האדמות לאורך הנחל, הובילם בסירות אל שפך הנחל ומכרם לקונים שבאו בספינות. מספרים שאבטיחיו של אבו-זבורה הגיעו אפילו למצרים. עסקיו של אבו זבורה הלכו ופרחו עד כדי כך, שהשלטונות התורכיים הקימו תחנת מכס מיוחדת כדי לפקח על עסקיו ולגבות מיסים בהתאם. מבנה התחנה עדיין שמור ויסופר עליו בהמשך (ראה חורבת סמרה).

על גשר הצבים שמעתם?

בגשר הצבים נוכל להבחין בבעל-חיים מיוחד במינו - הצב הרך (שריונו רך משאר הצבים בארץ). בנחל אלכסנדר מצוי ריכוז גדול של צבים רכים. יש הקושרים זאת עם העובדה שלנחל מזרימים בעיקר מי ביוב ביתיים ולא מי ביוב תעשייתיים המכילים חומרים כימיים ופוגעים קשות בבעלי-חיים. בעבר שכנו צבים רכים בכל נחלי האיתן היורדים מערבה מקו פרשת המים. עקב זיהומם של הנחלים הלכו ונעלמו הצבים הרכים, וכיום הצטמצמה תפוצתם לכמה מקומות בודדים. הצב הרך עשוי להגיע למשקל כדי 45 ק"ג. הוא טורף הניזון בעיקר מדגים ומפגרים. בחודשים מאי ויוני מטילה הנקבה את ביציה בגומה על גדת הנחל. עקב מספרם המתמעט נעשות בשנים האחרונות פעולות לאיתור ואיסוף הביצים כדי להדגירן באופן מלאכותי ולהשיב את אוכלוסיית הצב הרך לאיזורים בהם שכן בעבר.

כאמור שימשה חורבת סמרה  בעבר כתחנת מכס לתורכים. מאוחר יותר ישבה כאן משפחה שומרונית, משום ששטחים רבים באזור היו בבעלותה. האדמות הוחכרו לאריסים (נוודים מחוסרי-כל) שעיבדו את האדמות והתקיימו מעבודות שונות. 20 המתיישבים הראשונים היהודים, שהגיעו לעמק ישבו כאן. כל בוקר יצאו לעבוד ולהכשיר את האדמות בעמק. מראש הגבעה נצפה על האיזור וננסה להבין את היווצרותו של השרון.
 
 
 
 

שפך הנחל המים המצויים בשפכו של הנחל - מים עומדים הם. איזור זה נמוך ממפלס מי-התהום, ולפיכך מפעפעים המים במספר רב של נביעות וממלאים את האפיק מים. נמשיך אליהם ונוכל לראות את מחסום החול שבשפך המונע את זרימת המים וההתאדות גורמת למליחות גבוהה. אף על פי כן, מלווה את הנחל בקטע זה צמחיית גדות עשירה. מחוף הים פנינו מועדות צפונה (ימינה) לבי"ס הימי "מבואות ים". בדרך נוכל לאסוף "שלל" מחוף הים ולהגדירו (צדפות, קונכיות, אצות ועוד).

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 

הדרכה באזור: בי"ס שדה חוף הכרמל

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.