חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל אלכסנדר מגשר הצבים עד הים

קוד פעילות: 1111
סוג פעילות: טיולי משפחות
אזור: מרכז->גוש דן ומישור החוף

לרגלי הר הכרמל נמצא נחל ובו נוכל למצוא את בעל חיים שכמעט נעלם מנופי ארצנו- הצב הרך. לאחר תהליך שימור, ניצלה חלק מאוכלוסיית הצב הרך בנחל אלכסנדר, לאורך השנים נפגעה האוכלוסיה כתוצאה מהצפות או זיהומים. כיום נוכל לראות את הצב הרך באזור הגשר.במסלול נעבור לאורך נחל אלכסנדר, נפגוש צמחיית נחלים ונבקר בחורבת סאמרה, שבתקופה העות'מנית הייתה עמדת מס לצד דרך ראשית. למסלול שתי נקודות סיום, האחת בחורבת סאמרה, והשניה קרובה יותר לים- אחרי כביש 2.

 

 
 נחל אלכסנדר. צילום: סיון ארבל

מידע ראשוני:
מתאים בעיקר למשפחות
עונה מומלצת: כל השנה
אורך המסלול: מסלול קצר- 1.5 ק"מ. מסלול ארוך- 2.5 ק"מ.
הערכת זמן הליכה: שעה וחצי- שעתיים
סוג המסלול: קווי
לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה חוף כרמל

 

חשוב לדעת
יש לשים לב כי המסלול עובר בשמורת טבע ללא תשלום.
ניתן לבקר באתר גם בלילה.
אין להבעיר אש בתחום השמורה.
אין לשחות בנחל!

 

לאן להגיע
נקודת התחלה: חניון גשר הצבים. בוייז: חניון גשר הצבים.
לבאים מכביש 4- נפנה מערבה בצופת חפר לכיוון כפר ויתקין, לאחר שני ק"מ, לפני מסילת הרכבת נפנה צפונה (ימינה) לכביש משובש. נסע לפי השלטים לעבר גן האירועים ליד הנחל עד שמגיעים לחניון גשר הצבים.
לבאים מכביש 2 - במחלף חבצלת (או גבעת שפירא) נפנה מזרחה לכביש 5710 ונסע לעבר ביתן אהרון וכפר ויתקין. בכניסה לכפר ויתקין נפנה ימינה, ונסע בכביש עוקף ויתקין עד כיכר בה נפנה ימינה. מיד לאחר מסילת הרכבת נפנה שמאלה לכביש משובש. נסע לפיעם השלטים לעבר גן האירועים ליד הנחל עד שמגיעים לחניון גשר הצבים.

 

נקודת סיום:
נוסעים צפונה על כביש 2, מיד לאחר שחוצים את נחל אלכסנדר ישנה ירידה ימינה לדרך עפר.

משם יש לבחור בסיום הרצוי:
לסוף המסלול הקצר- יש לפנות שמאלה ולהמשיך עם הכביש עד לחניון מתחת לחרבת סמארה. בוייז: חניון חרבת סמארה
לסוף המסלול הארוך- יש לפנות פעמיים ימינה ולעבור בשביל מתחת לגשר. כמה מטרים לאחר מכן ישנה חניה בה אפשר להחנות את הרכב.  בוייז: חניון נחל אלכסנדר

 

מבט על המסלול
סימון: ללא סימון שבילים, שביל ישראל
מפת סימון שבילים:7- השרון ומערב השומרון


סיפור דרך:
 
 גשר הצבים. צילום: סיון ארבל

נתחיל את המסלול על יד גשר הצבים. הוא אחד המקומות היחידים בארץ בהם ניתן לצפות בצב הרך. הצב הרך מגיע עד לאורך של מטר אחד ומשקל של 50 ק``ג.
נעבור את הגשר צפונה, ונפנה שמאלה עם שביל העובר לאורך הגדה הימנית של הנחל. לאחר כ-200 מטרים השביל מגיע לגן אירועים. בסמוך למים נוכל לראות את מרפסת התצפית ממנה ניתן לראות בגדה הדרומית משטח הטלה מגודר עבור הצבים הרכים.
נמשיך ללכת לאורך הנחל ונעבור מתחת לגשר פסי הרכבת. אחרי הגשר נעזוב את הנחל ונפנה ימינה בדרך עפר. לאחר כ-400 מטרים, ובסמוך למחסום זרוע, נפנה שמאלה בדרך העוברת בסמוך לתעלת מים. תעלה זו מנקזת מי תהום גבוהים מהשטחים שממזרח לאזור התעשייה עמק חפר והיא נחפרה במקור על ידי הבריטים כחלק מהמאמץ לנקז את ביצות חדרה המפורסמות בהם בריכת יער (בירכת עתא בערבית).
מכאן הדרך עוברת על גדתו הצפונית של נחל אלכסנדר. לאחר 500 מ` השביל מתחבר לשביל ישראל בגבולו הדרומי של יער חדרה. היער ניטע גם הוא כחלק מהמאבק בביצות ובקדחת אך האקליפטוסים לא סיפקו את המצופה מהם והיבוש הצליח רק כתוצאה מניקוז השטח בתעלות כדוגמת תעלת עתא.

לאחר 300 מטר נגיע לחרבת סמארה אשר נמצאת בראש גבעה ממנה נוכל לערוך תצפית מרהיבה על האזור.על הגבעה ישנה פריחה בכל עונות השנה ובמיוחד באביב אז נוכל לראות את כלניות, פרגים, נוריות, צבעונים ועוד. במורד הגבעה לכיוון נחל אלכסנדר ניתן לראות מערות החצובות בסלע הכורכר, מערות אלו הן שריד למחצבה קדומה. בפאתי חרבת סמארה נמצא חניון הסיום למסלול הקצר.
כדי להמשיך למסלול הארוך, נלך על דרך העפר לאורך הנחל, לעבר כביש החוף. בסמוך לנחל נמצא את הצמחים: סמר ימי, פטל קדוש ועצי אשל רבים. הדרך עוברת מתחת לכביש המהיר חיפה-ת"א. נעבור מתחת לגשר ונגיע לחניון הרכבים וסוף המסלול הארוך.
למעוניינים, מומלץ להמשיך כ-400 מטרים נוספים עד לחוף הים ולחיבור נחל אלכסנדר עם ים התיכון, ולחזור חזרה לחניון.

 

רוצים לדעת עוד?


מי אתה נחל אלכסנדר?
נחל אלכסנדר הוא אחד מהנחלים היורדים מערבה מהרי השומרון ונשפכים אל הים התיכון. הוא הגדול בנחלי השרון, בשטח אגן הניקוז שלו. הנחל מנקז בעיקר את מי הגשמים, מהרי השומרון הגבוהים - הר גריזים והר עיבל, וכמו כן נאספים אליו מי נחלים שונים באיזור (נחל שכם ונחל תאנים). הנחל נשפך אל הים בין בית ינאי למכמורת ויוצר בשפכו פרצה רחבה (2 ק"מ) ברכס הכורכר שלאורך החוף. בשפך הנחל המים עומדים. איזור זה נמוך ממפלס מי-התהום, ולפיכך מפעפעים המים במספר רב של נביעות וממלאים את האפיק מים. נמשיך אליהם ונוכל לראות את מחסום החול שבשפך המונע את זרימת המים וההתאדות גורמת למליחות גבוהה. אף על פי כן, מלווה את הנחל בקטע זה צמחיית גדות עשירה.


מה מקור השם אלכסנדר?

יש הגורסים שנחל זה נקרא ע"ש אלכסנדר ינאי - מלך מבית חשמונאי שהגיע בכיבושיו עד הנחל, ויש הטוענים ששמו של הנחל נקרא ע"ש שיח' אסכנדר אבו-זבורה, סוחר אבטיחים עשיר ומפורסם, שישב בשפך הנחל. הוא קנה את האבטיחים מהאריסים שעיבדו את האדמות לאורך הנחל, הובילם בסירות אל שפך הנחל ומכרם לקונים שבאו בספינות. מספרים שאבטיחיו של אבו-זבורה הגיעו אפילו למצרים. עסקיו של אבו זבורה הלכו ופרחו עד כדי כך, שהשלטונות התורכיים הקימו תחנת מכס מיוחדת כדי לפקח על עסקיו ולגבות מיסים בהתאם. 

 

על גשר הצבים שמעתם?
 
 צב רך. צילום: סיון ארבל

בגשר הצבים נוכל להבחין בבעל-חיים מיוחד במינו -הצב הרך מגיע עד לאורך של מטר אחד ומשקל של 50 ק``ג. הצב שמקורו באגמי המים המתוקים של מזרח אפריקה הינו טורף הניזון מתולעים דגים ובעלי חיים קטנים אחרים החיים במים. נקבת הצב הרך מטילה את ביציה בגומות שהיא חופרת בגדות הנחל בסביבות מאי - יוני ולאחר כחודשים בוקעים הצבים ורצים למים.
בשנת 1991, בעקבות הגשמים הרבים שפקדו את הארץ, הוצף נחל אלכסנדר, בו נמצאת אוכלוסיית הצבים הגדולה, מעל למחצית מאוכלוסיית הצבים, 200 במספר, נסחפו לים התיכון ומתו. זיהום נחלי החוף גרם לצמצום חריף באוכלוסייה: נותרו פרטים מעטים במקורות הירקון ובנחל תנינים, אך מרבית האוכלוסייה מצוייה בנחל אלכסנדר, שגם הוא מזוהם. נראה שזיהום זה גורם לכך שרוב הביצים אינן בוקעות, והצעירים הבוקעים סובלים מעיוותים. בנחל אלכסנדר נראים רק צבים גדולים, ונראה שהצעירים אינם שורדים. מאז מתקיימים מאמצי שימור לבעל חיים זה. כדי להבטיח את גדילת הצבים הקטנים, אוספים אנשי רשות הטבע והגנים את ביצי הצבים, מדגירים אותם בסביבה מלאכותית ומחזירים את הצבים הקטנים למים לאחר התבגרותם.

 

חורבת סמרה 

בעבר כתחנת מכס לתורכים. מאוחר יותר ישבה כאן משפחה שומרונית, משום ששטחים רבים באזור היו בבעלותה. האדמות הוחכרו לאריסים (נוודים מחוסרי-כל) שעיבדו את האדמות והתקיימו מעבודות שונות. 20 המתיישבים הראשונים היהודים, שהגיעו לעמק ישבו כאן. כל בוקר יצאו לעבוד ולהכשיר את האדמות בעמק. מראש הגבעה נצפה על האזור!

 

 

רוצים לשמור איתנו על הטבע באזור?  הצטרפו אלינו     תרמו לנו


 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.