חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 

גב קינה

קוד טיול: 111111
סוג טיול: טיול מעגלי
מתאים לגיל: 12+
אזור טיול: דרום->מדבר יהודה
גב קינה

דרך הגעה:
לבאים מצומת שוקת - אחרי צומת תל ערד 2.5 ק"מ פונה דרך טובה ימינה (דרומה). אחרי 3 ק"מ מגיעים לבית ספר אל פורעא. פונים ימינה וחולפים לאורך גדר בית הספר על גבי דרך מסומנת כחול. נסיעה של 1.5 ק"מ על דרך סבירה והגעתם למתחם מוסא אבו עייד. שם אפשר להחנות את הרכב. (יש לנהוג בנימוס, לא להתקרב אל אוהלי המשפחה).

תאור המסלול:
בחניון נמצא פיצול שבילים. המסלול הכחול מוביל מזרחה אל חרבת עוזה ומשם על גדות נחל קינה לעבר נחל חימר. השביל הירוק יורד שמאלה לתוך נחל קינה, חוצה מזרחה, יוצר מעגל ואחרי גב קינה מתחבר אל המסלול הכחול, איתו אפשר לחזור לחניה. על כן יש כאן מסלול מעגלי ויש אפשרות ללכת בשני הכוונים.

נלך עם המסלול הכחול דרך חירבת עוזה. חירבת עוזה היא מצודה ישראלית (על פי הארכאולוגים נבנתה במאה השביעית לפנה"ס). משם יורד השבילבמצוק ועובר ליד מערכת של 3 בורות מים (אשר מכילים בקירוב כ- 1000 מ/קוב מים). הליכה של כחצי ק"מ במסלול הכחול תוביל אותנו לפיצול שיבילים - נפנה בסימון ירוק שמאלה.

לאחר חצי ק"מ נוספים, השביל הירוק עובר מעל הגדה הימנית של נחל קינה, עוקף את המפל הגדול מימין ויורד אל גב קינה. מראה הקניון מרשים מאד. הגב שטחו כ100 מ"ר. הוא עמוק ובעונות האביב משמש בריכת שחיה מצוינת. עד הסתיו מפלס המים יורד עד המחצית והמים נהיו דלוחים. מנחם מרכוס סבור שהגב מוזן ע"י מעין שכבה.

 
ילדים בנחל קינה. צילום: גלי שפריקו
 
חירבת עוזה. צילום: ליאור גולגר

השביל הירוק יורד בתוך הנחל 1.5 ק"מ ועולה מזרחה בערוץ בקניון מדרגות נהדר. באמצע הקניון מפל של 5 מטר. אפשר לעלות בו, אבל לשם בטחון מומלץ לתלות חבל לבלתי מנוסים.

ביציאה מהקניון השביל הירוק שובר שמאלה ועולה צפון-מערבית לנ.ג 554 , חוצה ויורד בשביל גמלים בדופן המזרחי של נחל קינה אל הנחל עצמו, עובר במעלה הנחל ליד עץ שיזף גדול וממשיך צפון-מערבה דרך ערוצון אל חניון הרכב. בערוצון אתר מערות מטמורה ובור מים הנמצא בשימוש גם בימינו.

אפשרויות נוספות:
אפשר להתחיל את הטיול ממנחת ערד, לעבור ליד הר קינה אל השביל המסומן אדום בנחל כיסן ומאגורת כיסן, במפגש עם השביל הירוק לפנות שמאלה (דרום-מזרחה) וללכת עם המסלול שתואר קודם בכוון ההפוך. הסיום בחניון אצל מוסא. מי שזמנו קצר, יכול ללכת דרך חירבת עוזה עד הגב ולחזור על עקבותיו. הזמן הדרוש לכך בין 2 ל-3 שעות.
שביל ישראל עובר מזרחית לנחל קינה בנחל כנפן. 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 

לינה והדרכה באזור: בי"ס שדה עין גדי

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.