חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל קינה

קוד פעילות: 125
סוג פעילות: טיול מעגלי, טיולי מיטיבי לכת
אזור: דרום->מדבר יהודה
נחל קינה

14.4.2019

 

המסלול מתחיל דרומית לערד ובמהלכו נעבור דרך חורבת עוזה, מצד מהתקופה הישראלית. בהמשך השביל נעבור ליד בורות מים הנמצאים בנחל. הנחל ממשיך לכיוון דרום ונקטע על ידי מפל גדול שבתחתיתו נמצא גב קינה, המכיל מים כל השנה. יש הסוברים כי במקום נמצא מעין שכבה. השביל ממשיך ועולה על דפנות הנחל עד לנקודת התחלת המסלול.  

 

מידע ראשוני 

מתאים בעיקר  למשפחות מיטיבות לכת

עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב

אורך המסלול:  8 קילומטר

הערכת זמן הליכה:  כ-5 שעות

סוג המסלול:  מעגלי

לינה והדרכה באזור: בי"ס שדה עין גדי  


חשוב לדעת

העליה מהמפל  כרוכה בטיפוס מאתגר

השארת רכב בחניון ללא השגחה- בעייתית 

 

לאן להגיע

נקודת התחלה וסיום: חניון נחל קינה

נוסעים לערד בכביש 31, נכנסים מהכניסה המערבית לאיזור התעשיה, מיד בכניסה לאיזור התעשיה נגיע לכיכר ונמשיך ישר לפי השילוט לאיזור התעשיה. משם ניסע על כביש סוג ב' המסומן בירוק, כ-2 קילומטרים עד שנגיע לפניה ימינה לשביל כחול , שאליו נפנה וניסע עד סופו כ-5 קילומטרים. בדרך נעבור בי"ס איזורי של הפזורה הבדואית, נחנה בחניון נחל קינה.

 

מבט על המסלול

סימון: כחול, ירוק

מפת סימון שבילים: 11 דרום מדבר יהודה וים המלח

 

  לצפיה במסך מלא

 

נקודות ענין במסלול

חרבת עוזה- שרידי מצודה ישראלית ובורות מים יפים בסביבתה

מערת קינה- רשת של מחילות אופקיות, החצובה בסלע הגיר

מפל וגב קינה- הגב מלא במים כל השנה, ויש הסוברים כי הוא ניזון גם ממעיין

 
סיפור דרך

מחניון נחל קינה נמשיך דרומה כ-200 מטרים בשביל הכחול, עד שנגיע לפיצול שבילים עם שביל ירוק. אנו נמשיך דרומה עם שביל הג'יפים הכחול. לאחר קילומטר השביל הכחול הופך לשביל להולכי רגל בלבד, אנו נמשיך איתו קילומטר נוסף עד שנגיע לפיצול עם השביל הירוק. נפנה שמאלה אל השביל הירוק ונרד איתו לתוך נחל קינה. הירידה תלולה ועל מדרגות סלע. לאחר קילומטר נגיע לגב קינה, אשר לאחר החורף הוא לרוב מלא, ובו מים עמוקים. נמשיך עם השביל הירוק בתוך הערוץ. לאורך השביל ישנן מדרגות סלע ומפלונים. לאחר שני קילומטרים נגיע למפגש עם השביל האדום ונמשיך צפונה עם הירוק. לאחר 500 מטרים נגיע לעלייה תלולה מן הערוץ חזרה למעוק. העלייה תלולה מאוד והשביל צר ועובר מעל מצוק. לאחר קילומטר נסיים את הטיפוס ונלך לצדו של המצוק לאורך שלושה קילומטרים נוספים, עד שנגיע למפגש עם השביל הכחול, בו התחלנו את המסלול. נתחבר עם השביל הכחול ונמשיך צפונה עד מקום החניה.

 
רוצים לדעת עוד?
חירבת עוזה ודרך אדום המקראית:

דרך אדום המקראית חיברה בין יהודה לאדום, תחילתה בירושלים, דרך חברון, ערד, ים המלח לאדום. לאורך הדרך ניבנו מצודות שמירה, אחת מהן בחירבת עוזה שליד נחל קינה. חירבת עוזה מזוהה במקרא כנקודה שבה עמד מלך ערד לפני יציאתו למלחמה עם ישראל.

 
התחתרות נחל לאחור:

נחל קניוני נוצר בזכות מבנה של שכבת סלע קשה מעל סלע רך. הנחל שיתחתר תחילה בשכבה הקשה, ייצור גיא צר ועמוק, וכאשר יחשוף את השכבה הרכה שתחתיו, תהיה ההתחתרות מהירה יותר, יווצר חלל תחת השכבה הקשה שתיסדק ותתמוטט למטה. תהליך זה קורה נגד כיוון זרימת המים ולכן נקרא "התחתרות לאחור".  


איך שומרים על הטבע באזור?

המאבק נגד כריית הפוספטים בשדה בריר:  

 

http://www.haokets.org/2019/03/06/%d7%a0%d7%93%d7%97%d7%aa%d7%94-%d7%9b%d7%a8%d7%99%d7%99%d7%aa-%d7%94%d7%a4%d7%95%d7%a1%d7%a4%d7%98%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%a9%d7%93%d7%94-%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%a8/

 
ילדים בנחל קינה. צילום: גלי שפירקו
 
חירבת עוזה. צילום: ליאור גולגר

 

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, כפי שהיא רואה אותם, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.