חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל אביב דישון

סוג פעילות: טיולי משפחות
מאפיינים נוספים: חשוף לשמש, טיול קווי
מתאים לגיל: 6+
אזור: צפון->גליל עליון ומערבי

 12.6.2019

 

בגליל העליון המזרחי, מסתתר לו המסלול הזה. שני נחלים יפיפיים- נחל אביב בו נמצא כפר מערות קדום ותופעות קארסטיות רבות, הנשפך ומתחבר לנחל דישון, המנקז את האזור ונשפך לכיוון עמק החולה.

נחל דישון, איזור הנחל

אזור נחל דישון. צילום: משה אסתרותי

מידע ראשוני

מתאים בעיקר למשפחות חובבות לכת

עונה מומלצת: כל השנה, במיוחד בחורף ובאביב

אורך המסלול: כ 6 קילומטרים

הערכת זמן הליכה: כ 3 שעות

סוג המסלול: כיוון אחד

מאפיינים נוספים: לאחר גשם יש סכנת החלקה

                         בחורף ובתחילת האביב ייתכן שיהיה צורך ללכת במים באפיק נחל דישון

                         המסלול חשוף לשמש

לינה והדרכה באזור: ביס"ש גליל

 

לאן להגיע
נוסעים בכביש מספר 89 דרך חורפיש לצומת חירם, שם שמאלה וצפונה לכוון ברעם. 2 ק"מ מהצומת במזלג הכבישים ימינה ואחרי 6 ק"מ חולפים על פני הפנייה לריחניה. חצי ק"מ אחרי הפנייה עוברים את הפנייה לדרך הג'יפים המשולטת ומסומנת באדום היורדת לנחל דישון. (לכאן נקפיץ את רכב הסיום). נעבור את הפנייה ליראון ואחרי 1 ק"מ בעיקול החד ימינה נחנה. מסלול הקפצת הרכבים: נחזור באותה הדרך דרומה עד לשילוט הנ"ל לנחל דישון.

 

סיפור דרך

נחנה משמאל לכביש, נחצה בזהירות ונרד בדרדרת קטנה אל ערוץ הנחל. מצפון לערוץ נוף מצוקי של אבן גיר קשה ובערוץ עצמו ומסביב שפע פריחה אביבית. אחד הצמחים הנדירים הגדלים כאן הוא גביעונית הלבנון.
מדרום לערוץ בולטות במספר מקומות "העלמות"- סלעי גיר קרסטי קשה שנותרו בולטים מעל פני הקרקע ומזכירים נשים זקופות.

לאחר כקילומטר בערוץ הסימון הכחול עולה ממנו שמאלה ומטפס לעבר המצוק עד לריכוז של מערות קרסטיות ששימשו כמקלט לעדרי הצאן. ניתן להיכנס לחלק מהמערות ולשוטט בין החדרים, אין צורך בפנס. יורדים חזרה מהמערות וממשיכים בסימון הכחול בירידה בין הפרחים. חלק מהירידה עובר במדרגות סלע ויש לרדת בזהירות, בעיקר אם המסלול חלקלק לאחר גשם. ניתן להבחין בבורות מים מטויחים החצובים בסלע, שמובילים אליהם את מי הגשמים.

כ- 400 מטרים ירידה מהמערות ואנו שוב בערוץ ומכאן פחות מקילומטר עד מפגש עם דרך ג'יפים מימין. כאן נפגוש תחנת שאיבה ישנה של מקורות, נעבור לנחל דישון ונעלה מתון בדרך המסומנת אדום, כ- 2.5 קילומטרים עד לנקודת הסיום בכביש. דרך זו עלולה להיות עמוסה בג'יפים ורוכבי אופניים.

מבט על המסלול

מפת סימון שבילים: הגליל העליון (2)

סימון: כחול, אדום

 

 

לצפיה בחלון מלא

 

רוצים לדעת עוד?

תופעות קארסטיות בנחל אביב:

בנחל אביב ישנן מספר תופעות קארסטיות. קארסט הוא הכינוי לתהליך שבו מי הגשמים מפרקים את אבן הגיר ויוצרים צורות שונות בסלע. בנחל אביב שלל מערות, צנירים ותופעות סלע. ביניהם נמצא את "העלמות" - עמודי אבן זקופים שנראים כפסלים בצורות שונות ומזכירים דמויות נשים. בנוסף נמצא בנחל גם את כפר המערות- מערכת מערות במרכז הצוק.

 

איך שומרים על הטבע באזור?

לפני קום המדינה היה נחל דישון נחל איתן אך כיום הוא נחל אכזב, ומימי מעיינותיו נשאבים אל מפעל 'עין אביב' של חברת מקורות, לטובת צורכי האוכלוסייה והחקלאות באזור. החל ממרץ 2013 החל שחרור מי ששת המעיינות המזינים את נחל דישון ובראשם עין אביב באמצעות קידוחי עומק, במטרה להפוך את הנחל לנחל איתן בשנית. בנוסף נאסרה כניסת כלי רכב (כמו טרקטורונים) לחלקו התיכון של הנחל כדי למנוע את סימני הגלגלים שלהם בשטח. המטרה היא גם למנוע פגיעה בבעלי החיים (בעיקר דו-חיים) השוכנים בנחל.

 

 

 

 

אפשרויות נוספות:
חוויה לחובבי הפרחים- האירוס ההדור: אחד הפרחים היפים בארץ פורח בעונת הפסח ליד הפנייה לקיבוץ מלכיה. כדי לראותו יש להמשיך בכביש הצפון מנחל אביב מזרחה דרך אביבים אל מלכיה. ממש מצפון וממזרח לפנייה למלכיה נמצא ריכוז יפה של אירוס הדור, האירוס הגדול האחרון הפורח באביב.

 

 

 

נחל דישון, מעין מיובש
המעיין המיובש של נחל דישון
  
 

  כתיבה:רועי השמואלי, ביס"ש גליל

 

איך עוזרים לטבע ולסביבה בזמן הטיול?

  • החליפו את הכלים החד-פעמיים ברב-פעמיים. אל תשאירו זבל, קחו אותו אתכם.
  • הקפידו ללכת בשבילים המסומנים, כדי לא לפגוע בערכי הטבע.
  • נתקלתם במפגע, זיהום או פסולת? ראיתם חיית בר פגועה? דווחו למשרד להגנת הסביבה 

 

החברה להגנת הטבע היא עמותה עצמאית ללא מטרות רווח.

אנחנו כאן כדי לפעול ולחנך לשמירה על הטבע והסביבה.

יחד עם הציבור, אנחנו פועלים להוביל לשינוי. הכוח שלנו בידיכם,    הצטרפו אלינו !  

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, כפי שהיא רואה אותם, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.