חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

בקצה המנהרה

15/11/2010

תושבי הצפון העומדים בפקקים באזור חיפה מקדמים בוודאי בברכה את כביש האגרה החדש, "מנהרות הכרמל", העומד
להפתח בקרוב. אלא שבסמוך למנהרות ולמחלף הענק המנקז אותן (מחלף רופין) עומדת לה שכונת יזרעאליה החיפאית, על תושביה שסובלים כבר שנים מהבניה ועומדים להמשיך לסבול גם לאחר פתיחת התנועה בהם.

דו"ח שמפרסמים בימים אלה ועד הפעולה של תושבי יזרעאליה וקהילת חיפה של החברה להגנת הטבע מפרט את מפגעי מנהרות הכרמל ומציב שורה של דרישות לתיקונן.

הדו"ח מדווח כי עבודות בניית המנהרות גרמו סדקים בעשרות דירות בשכונה. הסדקים נגרמו ככל הנראה כתוצאה מפיצוצים תת קרקעיים שביצעה החברה המבצעת. מפגעים נוספים שגרמו העבודות הן נסיעת משאיות עפר פתוחות ברחובות השכונה באופן מסוכן (דבר הנוגד את החלטת מוסדות התכנון), הפיכת הספורטק הסמוך ללא שמיש, מפגעי רעש חמורים ועוד.

סיום הבניה יביא מפגעים חדשים

אך סיומן הנראה לעין של העבודות לא יביא להקלה בשכונה. מחלף רופין העצום בכניסה למנהרות, העומד להיות מוקד תחבורתי מרכזי בחיפה עם פתיחתו, יביא לזיהומי אוויר ורעש חמורים לתושבים במידה ולא יתוקנו בו ליקויים שונים. תושבי השכונה והחברה להגנת הטבע דורשים בניית קירות אקוסטיים שימנעו את הרעש, כמו גם את פינוי עודפי העפר וחומרי החציבה שנשארו ברחבי השכונה ושיקום מערכת הביוב שנפגעה.

עוד עוסק הדו"ח בסוגיות הקשורות לתכנון עירוני בר קיימא ובהצעות קונקרטיות לשיפור המרחב העירוני של יזרעאליה, שכונה צפופה שבעבר גבלה בטבע וכיום תושביה חשים שהבטון סוגר עליהם מכל עבר.

למעלה: הקמת מחלף רופין, צילום משכונת יזרעאליה
למטה: סדק בבניין שנגרם עקב העבודות (מתוך הדו"ח)

 דו"ח עוכר שלווה: נפגעי מנהרות הכרמל - מאמר של אביב לביא באתר NRG.