חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

קבוצת תושבים בחולון אימצה את בריכת החורף

קבוצה של כ-15 תושבים השתתפה בקורס "נאמני טבע עירוני" של קהילת תל אביב, ובמהלכו אימצה את בריכת החורף שבמתחם הלוחמים בעיר. בעקבות זאת החלה עיריית חולון לטפח את מתחם הבריכה, ובשנה הקרובה יבוצעו בה פעולות נקיון, ניקוש, השבת מינים והצבת שילוט.
קבוצת תושבים בחולון אימצה את בריכת החורף

בשנת 2016 השתתפה קבוצת תושבים מחולון בקורס "נאמני טבע עירוני" של קהילת תל אביב-יפו והסביבה של החברה להגנת הטבע. הקורס התקיים במרכז לאמנות דיגיטלית בשכונת ג'סי כהן בעיר, ולאורכו שמעו התושבים הרצאות בנושאי קיימות, טביעת רגל אקולוגית, מגוון מינים ועוד וכן יצאו לכמה סיורים באתרי טבע באזור.

במסגרת הקורס אימצו התושבים את בריכת החורף, "הבריכה הלימודית", בחולון, שנמצאת ליד משרד הרישוי, על גבול תל אביב-יפו. בריכה זו היא שריד לשטח הצפה עונתי, שעד שנות ה-60 של המאה ה20 השתרע על כמעט 70 דונם. על השטח שבעבר היה מוצף הוקמו לאורך השנים מחנה צבאי (שפונה), קאנטרי קלאב, משרד הרישוי, תחנת מעבר לפסולת בניין ומגרשים לגרוטאות רכב.
כיום נותרו משטח ההצפה הגדול רק ארבעה מקווי מים קטנים: הבריכה "הלימודית" (נמצאת בתחום של עיריית חולון) ובריכות "השמורה", "הבסיס" ו"המחפורת" (שנמצאות בתחום של עיריית תל-אביב-יפו). צמצום שטח ההצפה ההיסטורי באזור משרד הרישוי- מקווה ישראל והניתוק בין הבריכות שנותרו, מייצגים את ההיסטוריה של גופי מים זמניים בישראל.

בתחילת שנות ה- 90 הועמק שטח הבריכה ביוזמת החברה להגנת הטבע, כדי שהיא תהפוך לאתר לימודי לתצפיות של תלמידים, ומכאן שמה, "הבריכה הלימודית". 
לשימור הבריכה יש חשיבות רבה, מכיוון שהיא השריד האחרון למקווי המים העונתיים שהיו אופייניים לאזור מישור החוף. בבריכה נמצאו מינים נדירים של סרטנים ייחודיים לבריכות החורף, ובהם תריסן הקשקש וזימרגל וכן 4 מינים של דו חיים: צפרדע הנחלים, אילנית מצויה, קרפדה ירוקה וחפרית מצויה.
באביב 2016 התקיים בבריכה אירוע ציבורי בהשתתפות מאות מתושבי חולון, שלמדו על הבריכה ונהנו משפע פריחת החורף במקום.

קבוצת התושבים ממשיכה להיפגש באופן קבוע, בליווי עיריית חולון וקהילת תל אביב של החברה להגנת הטבע, ולעבוד על המשך השימור של בריכת החורף כמו גם על פרויקטים סביבתיים אחרים בחולון.

בשנה הקרובה מתכננת עיריית חולון לבצע בבריכת החורף פעולות ניקיון, ניקוש צמחים פולשים, השבת מינים מקומיים והצבת שילוט עם הסברים על הבריכה.

תושבים שמעוניינים להצטרף לפעילות הקבוצה יכולים לפנות ל: tlv5@spni.org.il