חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

48. גבעתיים - בינוי בגבעת קוזלובסקי. איום חדש!

האיום: גבעת קוזלובסקי היא הפסגה הגבוהה ביותר בגוש דן, והיא מתנשאת לגובה של 85 מטרים מעל פני הים. היא שטח כורכר טבעי, מהגדולים שנותרו בגוש דן, בין הרצליה לראשון לציון. הגבעה היא שריד לרכסי הכורכר הפנימיים שהיו נפוצים פעם באזור, אך בשל הפיתוח המואץ בעשרות השנים האחרונות נפגעו ונעלמו מן הנוף. באתר עשרות רבות של מיני צמחים המאפיינים את רכסי הכורכר הפנימיים. בנוסף, יש בגבעה אוכלוסייה של צבי יבשה, הנמצאים בשנים האחרונות בסכנת הכחדה בישראל. ערך הטבע הנדיר ביותר על הגבעה הם שבלולים אנדמיים מסוג פיקארד. תחום תפוצתם של אלה מצומצם ביותר ובלעדי לכורכר.
בשטח הגבעה ממוקם מאגר מים של חברת "מי אביבים" (חברת בת של עיריית תל אביב). עבודות תשתית (גידור בגדר בטון גבוהה בצו רשות המים) שנעשו ללא רגישות נופית וללא תיאום עם עיריית גבעתיים (לאחר התערבות והחלטה של ועדת הערר המחוזית) מאיימות על שרידי הטופוגרפיה הטבעית.

עם התפתחותה של העיר גבעתיים, הפך אזור גבעת קוזלובסקי לאזור יוקרה הממוקם בלב העיר, ולו פוטנציאל השבחה נדל"ני גבוה מאד. עיריית תל אביב המחזיקה בחלק מהקרקעות ויזמים פרטיים נוספים פועלים לשינוי הייעוד של האתר, ולקידום בנייה למגורים בשטח הגבעה.

עמדת החברה להגנת הטבע: החברה להגנת הטבע פועלת במרץ כדי להבטיח שהשטח יוכר כאתר טבע, ושכל תכנון עתידי ייקח בחשבון את ערכי הטבע והנוף הקיימים במקום. לאתרי טבע עירוני יש חשיבות רבה, לא רק מבחינת שימור המגוון הביולוגי שבהם, אלא גם כמקום ללימוד, לטיול ולבילוי בשעות הפנאי.

יש להשלים סקר אקולוגי באתר. עם השלמת סקר זה יש לפעול בתאום עם אדריכל נוף לשיקומה של הגבעה. יש לעקור את המינים הפולשים, להשיב אליה מינים שנעלמו ממנה, ולטפח את המינים המקומיים ששרדו בה. שיקום הגבעה מחייב גם הכשרת שבילים להנגשת האתר תוך שמירה על ערכי הטבע שבו.

משמאל: גבעת קוזלובסקיץ צילום: גל טל