חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

14. "שיבולת" - ישוב חדש. איום חדש!

האיום: בשנה האחרונה אנו עדים לכך שהליך הקמתם של יישובים חדשים בישראל נמשך בתמיכת ממשלת ישראל, ובניגוד גמור למדיניות התכנון הארצית. על פי תכנית המתאר הארצית לבנייה, לפיתוח ולשימור (תמ"א 35) ככלל אין מקום להקמת יישובים חדשים.

דוגמה לכך היא יוזמה של קבוצת תושבים בגליל התחתון אשר חברה לעמותת "איילים" להחיות בפועל רעיון ישן בדמות הקמת יישוב חדש על רכס טורעאן, נישאים על גבי המחאה החברתית של קיץ 2011 שבמרכזה מצוקת הדיור. שתי הקבוצות הקימו מבנים בלתי-חוקיים בסמוך לפסגת הר טורעאן והתיישבו במקום תוך שהן מנסות לגייס תמיכה במערכת הפוליטית. העבודות נעשו בגיבוי המועצה האזורית "הגליל התחתון", ללא דיון בממשלה על הקמת יישוב חדש במקום, וללא אישור מוסדות התכנון. החברה להגנת הטבע ותושבי האזור המתנגדים לפגיעה בהר טורעאן, פנו לגורמי אכיפת החוק ותבעו את פינויים של המבנים מהמקום.

 
רכס טורעאן. צילום: דורון ישראל

בתחילת שנות האלפיים הכינה ממשלת ישראל תכנית רבתי להקמת עשרות יישובים חדשים ברחבי המדינה, ובכללם היישוב "שיבולת". משרד הבינוי והשיכון הגיש תכנית מפורטת ליישוב החדש לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז צפון, ועל פיה ייבנו בו כ-240 יחידות דיור. לאחר הגשת תסקיר השפעה על הסביבה, יצאה הוועדה המחוזית לסיור בשטח והחליטה לקדם תכנית ליער במקום, כמתוכנן בתמ"א 22  ליער ולייעור ולמעשה דחתה בכך את תכנית היישוב.

עמדת החברה להגנת הטבע: בשנה האחרונה מתרחבת התופעה של קבוצות צעירים המתגבשות סביב רעיון הקמת יישובים חדשים בנגב ובגליל. הם רואים בחזונם יישוב חדש, מתבדל, שחי מחקלאות, חינוך ותיירות ומבסס את חיי הקהילה שלו על עקרונות של איכות הסביבה. עמדת החברה להגנת הטבע גורסת כי יש להימנע מהקמת יישובים חדשים מסיבות כלכליות, חברתיות וסביבתיות. פיתוח יישובים חדשים, הכולל הן בניית בתי מגורים והן תשתיות נלוות נדרשות כגון כבישים, חשמל, ביוב ומים – פוגע בנוף הפתוח, מצמצם את כמות השטחים הפתוחים, קוטע את הרצף שלהם, הורס בתי גידול וגורם לנזק אקולוגי. החברה להגנת הטבע רואה בדאגה את התנהלותה של עמותת "איילים" אשר לאחרונה עוברת עבירות על חוקי מקרקעין שונים, ובכלל זה על חוק התכנון והבניה.

לאור השתלשלות העניינים ותמיכתה הנלהבת של המועצה האזורית "הגליל-התחתון" (הפועלת גם כוועדה מקומית לתכנון ובנייה המחויבת לאכוף את החוק כלפי עברייני בנייה) בעמותת "איילים", סבורה החברה להגנת הטבע שמן הראוי להפנות את תשומת הלב של גורמי האכיפה הבכירים ביותר לתופעה המסוכנת של הפרת החוק מצד קבוצה מאורגנת. חמורה מכך היא של תמיכתם הגלויה והבוטה של מוסדות האכיפה בהפרת חוק זו .