חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הנוער מתגייס: מגנים על הטבע מפני מינים פולשים

5/04/2013

מינים פולשים הם הגורם השני בחשיבותו בפגיעה במגוון הביולוגי (לאחר הרס שטחי מחייה). בחולות חופי הים שלנו אנו נתקלים בטיונית החולות, מין פולש אגרסיבי המשנה את התנאים הטבעיים של החוף. ביום רביעי 3/4/2013, השתתפו כ-150 תלמידים ומורות שכבה ז' מחטיבת הביניים ע"ש רבין בקרית ים, ביום פעילות שיא מוצלח ביותר בנושא מיגור מינים פולשים.

במהלך החודשיים האחרונים למדו תלמידי כיתות ז' בבית הספר על חשיבות השמירה על השטחים הפתוחים והמגוון הביולוגי, והעמיקו בנושא 'פלישה ביולוגית' של מיני בעלי חיים וצומח בהדרכת החברה להגנת הטבע.

יום השיא, שהיה גולת הכותרת לפרויקט, התקיים בחוף הצפוני של קרית ים, שהינו קטע חוף וגבעות חול פתוחים ופראיים בהם מתקיים מגוון רב של בעלי חיים וצמחים מיוחדים לחולות. במהלך היום התלמידים סיירו בחוף, למדו וחקרו את החולות, החי והצומח בהם, זיהו עקבות בעלי חיים, ובעיקר עקרו אלפי שיחים של טיונית החולות, וניקו את אזור החוף מפסולת אדם.

עקירת השיחים נועדה לאפשר למיני חי וצומח מקומיים להמשיך להתקיים בחולות, מבלי ההפרעה אגרסיבית של טיונית החולות, שהיא מין זר ופולש בחולות ישראל, הגורם להכחדת מינים מקומיים באזורי החולות. בעשייה הפגינו התלמידים, בהתלהבות, אקטיביזם סביבתי תוך לקיחת אחריות על סביבתם הקרובה, ותרמו תרומה משמעותית להגנה ושמירה על האזור הטבעי.

האירוע הוא פרי יוזמה ושיתוף פעולה של החברה להגנת הטבע והנהלת בית הספר, המשתתף בפרוייקט בהצלחה כבר שנה שנייה.