חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נחלים רמז-זיו

 

 

מפת מסלול ופרטים על אפשרויות הטיול השונות בוואדיות בקישור זה

צמד הנחלים, רמז וזיו, מחוברים ביניהם בשביל מסומן. שניהם יובלים של נחל הגיבורים. מבט קצר על מפת הוואדיות מבהיר מיד מהו טבע עירוני ומה החשיבות שלו: מרחב טבעי, הפסקה מהעיר, הנמצא בין שניים מהמרכזים הכלכליים והתחבורתיים הגדולים בחיפה (ה"גרנד קניון" ומרכז זיו) ובין שכונות רבות: נווה שאנן, שכונת זיו, רמות ספיר, רמז ועוד. "ריאה ירוקה" באמצע העיר. מנוחה ירוקה לעיניים ולנפש בין כל האספלט ובטון.
הקירבה של ואדיות רמז-זיו לשכונות מאפשרת לבקר בהם אפילו לטיול קצר של שעה-שעתיים. בטיול כזה נפגוש נופים טבעיים, צמחייה מקומית ובעלי-חיים. בחורף ובאביב נפגוש נחלים זורמים, מפלים קטנים ובריכות. בעונת הפריחה נהנה מפריחה מגוונת, ובקיץ נוכל לקבל מפלט מהחום בצילם על עצים ירוקי-עד.


טיול בחגיגת אביב ברמז-זיו. צילום: נועה צינמן


הצניר של נחל רמז על רקע שכונת רמות-ספיר.
צילום: יניב אלון, החברה להגנת הטבע

עושר נופים וצבעים


ההליכה בשביל מספקת מבט על נופים יפים ומשתנים, של עיר ושל טבע, ונותנת מבט ייחודי על מבנה העיר חיפה, ועל הדיאלוג שלה עם הכרמל. בתחילתו, השביל יורד אל אפיק נחל רמז. לאחר מכן הוא מטפס על הגדה המזרחית של הוואדי עד הגעתו אל הצניר – תצורת סלע ייחודית בהר – ממנו נשקף נוף מרשים אל הוואדי, העיר והנמל.
השביל ממשיך על השלוחה מתחת שכונת רמת-חן ואז יורד אל אפיק נחל זיו. כאן מתחבר אליו שביל קצר מסומן ירוק שעולה אל רחוב ברל. המשך השביל האדום עולה בתוך אפיק נחל זיו, בעומק החורש, על גבי מפלים קטנים ומדרגות סלע. בחורף נמצא כאן בריכות מים קטנות.

בשטח הוואדיות נמצאו 17(!) מיני פרפרים, כגון זנב סנונית נאה, לבנין ירוק פסים וצבעוני שקוף. זוהו כאן גם 74(!) מיני צמחים, כולל ריכוזי צמחי פקעת ובצל (עירית גדולה, רקפת, כלנית, מיני סחלבים שונים, בן-חצב יקינטוני, עריוני  צהוב ועוד), שלוש מיני דבורניות, ופרחים נדירים כגון ולריינה איטלקית ומורית גדולה. 

 

סביבה וקהילה

 

החברה להגנת הטבע פועלת  לשיתוף התושבים בלקיחת אחריות על הטבע העירוני בסמוך אליהם. השטח הפתוח בוואדיות רמז-זיו משרת את תושבי השכונות בכך שהוא מהווה "ריאות ירוקות" המטהרות את האוויר ומייצרות חמצן, ובכך שהוא מאפשר גישה לטבע במרחק הליכה. ואכן, גורמים שונים בשכונות הסובבות את הנחלים משתפים פעולה בשמירה עליהם, יחד עם החברה להגנת הטבע. ביניהם: מרכז קהילתי רמות ו-ועד שכונת רמות-ספיר, בית-ספר עירוני ג' ובית הספר הפתוח. "נאמני רמז-זיו" הם פרוייקט משותף של מתנ"ס רמות-ספיר, ועד שכונת רמות-ספיר והחברה להגנת הטבע. יחד איתנו, הנאמנים מארגנים טיולי שבת בשביל, ואת "חגיגת האביב ברמז-זיו", שכבר הפכה למסורת.

 

תאור המסלול באתר "טבע ונופים בישראל" 

המלצת טיול מאתר "חיפה-חיפה" (סרטון)

 


בן חצב יקינטוני

 

 

הקליקו על התמונות בכתבה להגדלה

 
סימון שבילים ופריחה.
צילום: רון מונהייט
 
השביל בוואדי רמז.
צילום: אודית אבו גנב
 
תלמידי בית הספר הפתוח בפעילות
בואדי זיו. צילום: דפנה רוזן
 
פריחה אביבית
 
השביל בוואדי זיו. צילום: יניב אלון
 
מטיילים על רקע שכונת נווה שאנן
 

מתנדבים מנקים את הוואדיות עם החברה להגנת הטבע
 

צילום עליון: צוות סקר תשתיות טבע עירוני של החברה להגנת הטבע
תמונות פריחה ותמונות נוספות מאביב 2011, בוואדיות רמז-זיו, ניתן לראות בשני סטים של תמונות שצילם דורון טילמן: ואדי רמז, ואדי זיו

  סקר תשתיות טבע עירוני
  מתנדבי חברת נייס
  סימון שבילים ופריחה
  חגיגת אביב 2013
  מתנדבי קמפוס ירוק
  שביל בזיו
  פריחה על רקע עיר
  שביל ברמז
  חגיגת אביב 2012
  סקר תשתיות טבע עירוני
  בית הספר הפתוח
  צניר