חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סקר צמריר (כחליל) הקדד

 

            
הפרפר צמריר הקדד, מצוי בסכנת הכחדה בשל הפגיעה המתמשכת בשטחים הפתוחים העשבוניים (שטחי בתה) המשמשים כבית גידולו. בשל כך הוא אחד מ 14 מיני פרפרים שהוכרזו כערכי טבע מוגנים בישראל. הפרפר מעופף בחודשים פברואר ומרץ וניתן לראותו בסמוך לשיחי קדד גדול פרי וקדד פיינברון, המשמשים כפונדקאים יחידים של זחלי הפרפר. מדי שנה עוקבים חובבי הפרפרים אחר הופעת הצמחים והפרפרים ומנסים לקבל תמונה רחבה ומלאה ככל האפשר של התפוצה של שיחי הקדד והפרפרים, ובעיקר, כמויות הפרפרים הנצפים.
 
הפרפר נמצא אך ורק באתרים שבהם צומחים שיחי קדד שהם הצמחים הפונדקאים של המין, אשר עליו הוא מטיל את הביצים. הזחלים הקטנים ניזונים תחילה מעלעלי הפונדקאי, מניצני הפרחים ומהפרחים עצמם. עם גדילתם הם חודרים לתוך הפירות וניזונים מהזרעים. בסוף גידולם צבע הזחלים לבן עם נקודות צהובות והם מכוסים בשערות שחורות קצרות. הזחל מתגלם באדמה ליד הצמח והגולם נכנס לתרדמה של כעשרה חודשים, עד לאביב הבא. בסוף החורף ובתחילת האביב בוקע הפרפר מהגולם ומתחיל מחזור חיים חדש. מעוף הבוגרים מהיר וקרוב לקרקע, אך לרוב הם אינם מתרחקים מהפונדקאים ולעיתים קרובות נוחתים על הקדדים או בקרבתם ונחים עליהם דקות ארוכות. צבעו הכתום של הפרפר בולט למדי על רקע עלי הקדד הירוקים וגם במעופו.

 

הקדד גדול-הפירות, הפונדקאי העיקרי של הכחליל הוא צמח עשבוני רב שנתי ממשפחת הפרפרניים, גובהו כ-50 ס"מ, כל חלקי הצמח שעירים. העלים מנוצים (מורכבים מעלעלים) וזקופים, מסודרים במעגל סביב הגבעול. הפרחים הצהובים צמודים לגבעול המרכזי של הצמח קרוב לבסיסו, ונפתחים בהדרגה לאורך עמוד התפרחת. הפרי הוא תרמיל גדול ונפוח - מכאן שם הצמח. הקדד צומח בשטחי בתה עשבוניים ברוב האזורים הים תיכוניים. אזורים בהם אותר הצמח: מורדות הגולן, הגלבוע, יער אלוני אבא, רמת מנשה, גבעת המורה, אזור תחנת הכוח חגית, בית אורן ואזור ירושלים.

פרחים מואבקים ע"י דבורים גדולות, אשר רק הן חזקות דיין בכדי לחדור בין עלי הכותרת ההדוקים של הפרח ולהגיע לצוף. ללא פעילות של הדבורים הגדולות, הצמח אינו עושה פרי; ובלעדי הפרי גם הפרפרים נפגעים, מאחר והזחלים ניזונים מהזרעים של הצמח. לכן מצב הפרפר והצמח ביחד מהווים אינדיקטורים למצב הטבע מבחינת פעילות מאביקים ומצבם בישראל.

 

סקר צמריר הקדד 2019 התקיים בחורף בסיוע מתנדבים רבים. בקרוב נפרסם כאן את תוצאות הסקר. נשמח לסיוע מתנדבים גם בסקר בשנה הבאה!

 

איך מדווחים?

המעוניינים להשתתף בסקר מתבקשים להוריד לטלפון הנייד אפליקציית "סקר הפרפרים" מחנות האפליקציות (רק לאנדרואיד).  יש להפעיל את אפליקציית הסריקה מתחילת ההליכה ולסגור אותה בסיום. כמובן יש להפעיל את המיקום (GPS) בטלפון הנייד. בסקר מתבצע רישום של מספר צמחי קדד גדול פרי בכל תא שטח וכן דיווח על מספר  הפרטים של צמריר  שנצפו  תוך כדי הליכה. כדאי לקרוא את פרוטוקול הניטור מאתר אגודת חובבי הפרפרים ולעקוב אחר ההוראות. להנחיות נוספות יש ליצור קשר במייל  bmsisrael@gmail.com .

 

ניתן לראות את מיקום הקדדים שסומנו בסקר בצפון הארץ במפה .

 

חשוב מאוד לקיים ניטור מתמשך באתרים בהם נמצאו הפרפרים  ולבצע סקרי המשך באתרים המיועדים לבנייה ובמרחב כולו. 

החברה להגנת הטבע ואגודת חובבי הפרפרים מזמינים מתנדבים המעוניינים לנטר פרפרים באזורים אלו באופן קבוע.  פרטים והרשמה לניטור מתמשךכאן.

 

 

 להלן  סיכום הסקר של 2018